TP-Link Deco X68 - test systemu Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyli zestawu dla wymagających

TP-Link Deco X68 - test systemu Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyli zestawu dla wymagających

TP-Link Deco X68 - testy wydajności

Siła sygnału

TP-Link Deco X68 - test systemu Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyli zestawu dla wymagających

Pasmo 2,4 GHz 5 GHz
Punkt pomiarowy 1 -31 dBm  -33 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -44 dBm  -44 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -53 dBm  -54 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -51 dBm  -52 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -54 dBm  -59 dBm 

Z racji tego, że testy przeprowadzane są w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2, to do pokrycia takiego obszaru wystarcza już pojedyncza jednostka i to zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Co więcej, brak jakichkolwiek zewnętrznych anten nie przekłada się tu w żadnej mierze na słabsze wyniki, bo te nie odbiegają od tego, co oferują konstrukcje wyposażone w 6 zewnętrznych anten, co z kolei świetnie pokazuje, że liczy się jakość, a nie ilość. Z drugiej strony nie miałem okazji sprawdzić routerów na większej powierzchni, gdzie tradycyjne modele z zewnętrznymi antenami mogą zyskiwać przewagę. Mimo wszystko mam jednak pewne wątpliwości co do możliwości pokrycia 500 m2 przez dwie jednostki, chociaż Deco X68 uzyskał jedne z lepszych wyników siły sygnału, jeśli chodzi o testowane przez nas zestawy Mesh. 

Wydajność WAN/LAN

Z racji tego, że zastosowane w Deco X68 porty ethernetowe mogą jednocześnie robić za WAN, jak i LAN, osobne testy dla tych interfejsów są zbyteczne, gdyż ich wyniki będą jednakowe. TP-Link zastosował wydajne gigabitowe porty, które zapewniają szybki transfer danych w obu kierunkach. Routery z tego zestawu wykorzystują praktycznie pełen potencjał tych złączy, ponieważ rezultaty z iperf wykazują wartości od 938 do 949 Mb/s. Trudno mieć tu jakiekolwiek zastrzeżenia. 

Wydajność sieci bezprzewodowej LAN - Wi-Fi

Bardziej interesowało mnie, jak wypadną testy połączeń bezprzewodowych, a to za sprawą wykorzystania standardu Wi-Fi 6 (AX). Pierwsza porcja wyników nie pozwala jednak ocenić pełnego potencjału sprzętu TP-Link w tym zakresie, ponieważ nasza metodologia zakłada, że jeden z komputerów testowych, robiących za serwer, podłączony jest do routera przewodowo i gigabitowy port LAN okazuje się tu swoistym wąskim gardłem, co jeszcze niedawno wydawało się przecież abstrakcją. Ma to więc odzwierciedlenie w rezultatach, które i tak wypadają świetnie i to w obu pasmach - 2,4 GHz oraz 5 GHz, gdzie Deco zostawia z tyłu wszystkich rywali Wi-Fi Mesh, których miałem okazję testować. Z drugiej strony jednak wypada gorzej niż samodzielne routery AX z górnej półki, które miałem na warsztacie, co jednak wydaje się zrozumiałe, jeśli porównamy ich specyfikacje. 

Wydajność bezprzewodowa - Wi-Fi-W-Fi

Tym razem większą uwagę poświęciliśmy więc testom, w których oba urządzenia komunikują się z routerem za pomocą sieci Wi-Fi. W tym celu wykorzystaliśmy dwie wydajne karty sieciowe Asus PCE-AX58BT. Z wynikami możecie zapoznać się powyżej i tutaj Deco X68 także nie zawodzi, oferując osiągi, które zawstydzają większość tradycyjnych routerów. Warto dodać, że świetne rezultaty uzyskujemy nie tylko, gdy urządzenia łączą się ze sobą z wykorzystaniem satelity centralnego, ponieważ wykorzystanie łącza dosyłowego (backhaul) sprawia, że również wyniki klientów korzystających z usług satelitów są naprawdę dobre (choć nieco słabsze (w okolicach 750-800 Mb/s). Wyniki testów wydajności dla satelity komunikującego się z jednostką główną bezprzewodowo zamieściliśmy w tabeli poniżej. Jest tu jednak pewne "ale", a mianowicie brak wsparcia dla szerokości kanału 160 MHz, co jest jedną z kluczowych cech Wi-Fi 6. Szkoda, że zabrakło obsługi tej technologii, ponieważ wyniki mogłyby być jeszcze lepsze. 

Pobór mocy

Na koniec pozostała jeszcze kwestia zużycia energii. Nie musicie obawiać się, że nieustannie pracujące urządzenia mocno zwiększą rachunek za prąd - jeden Deco X68 pobiera w stanie spoczynku ok. 6 W, a jeśli zmusimy go do intensywnej pracy, wartość ta wzrasta do ok. 8,1 W. Jeśli pomnożymy to przez 2 (dwie satelity), to w ciągu roku praca takiego zestawu kosztować będzie nas ok. 85 PLN (przy pracy 24/7). Standardowy pojedynczy router wygeneruje samodzielnie więcej niż połowę tej kwoty.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Deco X68 - test systemu Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyli zestawu dla wymagających

 0