Na pierwszy ogień do testów użyto AIDA64. Program ten jest doskonałym narzędziem do diagnostyki komputera, ale dobrze sprawdza się również w roli testera dysków. Zbadano nim odczyt sekwencyjny.
Pierwszy program nie poddał się tak łatwo jak się spodziewałem. Transcend wypadł na średnim poziomie, Nie jest to wynik zły, jednak nie oszukujmy się, cena w tym wypadku odzwierciedla pojemność a nie wydajność.
Anvil Storage Utilities to popularny program do testowania losowego, jak i sekwencyjnego transferu plików. Umożliwia on także zbadanie czasu dostępu magazynu, a nawet określa wydajność według własnego algorytmu.
Zapis losowy bardzo zbliżony do deklaracji producenta, w odczycie wypadł nieznacznie gorzej. Wbudowany algorytm przydzielił blisko 5000 punktów. Wynik jest wysoce satysfakcjonujący. Anvils chce nam przekazać, że dziś nie mamy do czynienia z typowym średniakiem tylko ze stosunkowo wydajną konstrukcją.
Czas na najpopularniejszy program do testowania pamięci masowych. Jest nim AS SSD Benchmark. Wykorzystuje on dane niekompresowalne. Większe znaczenie mają wykresy bez końcówki -64Thrd, ponieważ to one bardziej odpowiadają wartościom w rzeczywistości.
Gdyby nie test zapisu próbki 4K można by było powiedzieć że jest to bardzo wydajny dysk. Niestety, na razie nie zasługuje na ten przysłówek. Zapis 4K-64Thrd pozwolił królować chociaż przez chwilę, odczyt i zapis sekwencyjny jest na wysokim poziomie co sprawia, że Transcend SSD230S 512 GB to porządny nośnik danych.
Czas dostępu do danych w zapisie jest bardzo krótki jednak żeby nie było tak różowo - własność ta w odczycie danych po prostu nie wyróżnia się. Wyniki tych testów mogą mieć odzwierciedlenie przy uruchamianiu systemu.
Kolejnym w procedurze testowej był Crystal Disk Mark. Wykorzystuje on dane niekompresowalne w ustawieniu “Random Fill”, które odzwierciedlają pracę dysku w rzeczywistości.
Odczyt sekwencyjny jak oraz próbki 4K zadowoli każdego. Odczyt 512K jest delikatnie gorszy. Cała seria testów zapisywania zaskakuje, niestety negatywnie. Wyniki są jak dla typowego średniaka. Można pokusić się, że te 3D TLC wcale nie jest przestrzenne, tylko zwykłe TLC.
HD Tune Pro to program wszechstronny w przypadku badania dysków, pozwala na bardzo wiele. Niewątpliwie najbardziej użyteczna jest możliwość sprawdzenia błędów dysku. Ja zaś wykorzystałem wbudowane narzędzie do sprawdzenia wydajności.
Wyniki z tej serii testów są trochę inne niż z Anvila. Wydajność w odczycie wynosi 92 000 co jest wynikiem o 5 tysięcy większym od deklaracji producenta. W zapisie Transcend po raz kolejny wypadł gorzej. Wynik jest zdecydowanie gorszy od zapewnień firmy.
IOmeter to drugi najpopularniejszy program do badania dysków SSD pod względem szybkości, zaraz po AS SSD. Posłużył on do zbadania ilości operacji wejścia i wyjścia na sekundę przy użyciu próbki 4 kB.
W obu testach pokazał się pozytywnej strony. Wyniki plasują się w górnej połowie stawki. W mojej ocenie są one satysfakcjonujące i dają podstawy do wydajnej pracy nośnika danych w praktycznym użytkowaniu.
Transcend SSD230S 512 GB pozytywnie zaskoczył i uplasował się na drugim miejscu. Czy to oznaka tego, że zacznie walczyć w testach rzeczywistych? Wyniki na pewno nie jedną osobę zadziwią, tym bardziej że w testach syntetycznych zaprezentował się ze średniej strony.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Transcend SSD230S 512 GB - gdy 256 GB to za mało