Transcend SSD230S 512 GB - gdy 256 GB to za mało

Transcend SSD230S 512 GB - gdy 256 GB to za mało

Po żmudnych testach czas na podsumowanie. Po ostatnich podwyżkach cen nośników, wiadomy jest fakt, iż dyski TLC są częściej wybieranym typem pamięci masowej. Przykre jest to, że aktualnie koszt zakupu wydajnego SSD opartego o kości TLC jest porównywalny z kosztem zakupu dysku MLC za który przyszło nam zapłacić pół roku temu. Alternatywą tańszych kości są nowsze 3D TLC. Producenci pamięci zdecydowali się stworzyć coś na zasadzie złotego środka aby zaspokoić potrzeby rynku. Pozwoliło to na utworzenie pamięci zbliżonych wydajnościowo do MLC a zarazem ich koszt produkcji nie jest dużo większy od TLC. Moim zdaniem, zwykłe kości trójstanowe wkrótce zostaną wyparte przez przestrzenne ponieważ 3D TLC oferują zdecydowanie lepszą wydajność. I tak, jeśli konsument pragnie nabyć nośnik SSD reguła dołożenia niewielkiej kwoty doskonale sprawdza się w przypadku produktów bazujących na kościach TLC. Za niewiele większy wydatek otrzymamy nowsze kości przestrzenne. Przy zakupie SSD kierujmy się rozumem. Nie warto kupować najtańszych produktów - bardzo często dołożenie niewielkiej ilości gotówki pozwala na zakup o klasę lepszego dysku półprzewodnikowego. Nie zwracajmy uwagi także na zależność cena/pojemność, gdyż nie jest to żaden wyznacznik opłacalności. Polecam zatem zajrzeć do artykułu i znaleźć dla siebie wydajny dysk w określonym budżecie.

Transcend SSD 230S 512 GB jest świetnym dyskiem półprzewodnikowym magazynem danych. Zastosowanie nowszych kości pamięci 3D TLC sprawiło, że mógł on walczyć jak równy z równym z dyskami MLC. Kontroler - mózg, Silicon Motion SM2258 świetnie zarządza pamięciami co pozwoliło uzyskać bardzo wysokie wyniki. W trakcie testów kopiowania zbił wszystkie dyski SATA. Jedyną konkurencją był dysk NVMe oferujący dwukrotnie mniejszą pojemność w podobnej cenie. W trakcie używania programów kompresujących także pokazał się z jak najlepszej strony. W trakcie najważniejszej części testów - wielozadaniowości nie poległ na placu boju. Testy rzeczywiste skończył tak jak zaczynał - z przytupem. Prawie we wszystkich testach praktycznych był lepszy od dysków TLC, a także często MLC musiały pogodzić się z przegraną. Niewątpliwie rozczarowaniem są czasy instalacji gier. Osoby z kręgu gamerów, które zdecydują się na zakup dysku będą musiały rozważyć czy nie warto zakupić produkty oparte o kości MLC. Kolejną wadą są testy syntetyczne. Nie pokazał się z tak dobrej strony. Można rzec, że wypadł przeciętnie a nawet podobnie co starsze TLC. W tym przypadku normą było zajmowanie środkowych miejsc na wykresach, które nawet mnie nie zachęcały do zakupu konstrukcji.

Kontroler Silicon Motion SM2258 świetnie zarządza pamięciami co pozwoliło uzyskać bardzo wysokie wyniki. W trakcie testów kopiowania Transcend SSD 230S 512 GB okazał się najlepszy spośród wszystkich dysków SATA.

Transcend SSD230S 512 GB - gdy 256 GB to za mało

Koszt zakupu dysku wynoszący 770 zł jest według mnie wysoce wygórowany. W niższej cenie można zakupić z reguły szybsze dyski MLC. Moim zdaniem producent wycenił go tak wysoko ponieważ chyba jest świadomy tego, że udało mu się stworzyć jedną z najlepszych konstrukcji dostępnych na rynku opartych o rodzaj pamięci 3D TLC. Uważam, że gdyby cena byłaby o 100 zł niższa, nośnik byłby rozchwytywany jak świeże bułeczki. Wydajność nośnika w kopiowaniu plików jest na tyle duża, że dyski MLC musiały uznać jego wyższość. Jest to stosunkowo nowy produkt, więc jest duża szansa, że cena niedługo spadnie. Wtedy niewątpliwie zakupimy bardzo wydajny magazyn danych w przystępnej cenie.

Transcend SSD 230S 512 GB

 Kopiowanie, wielozadaniowość 

 Testy syntetyczne, mimo wszystko cena

Cena (na dzień 15.07.2017) : około 770 zł

Gwarancja: 3 lata

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Transcend SSD230S 512 GB - gdy 256 GB to za mało

 0