Valkyrie V240 ARGB LITE to kolejna ciekawa propozycja zarejestrowanej na Cyprze marki. Jakiś czas temu testowałem już kilka modeli AiO Valkyrie i okazały się bardzo wydajnymi konstrukcjami - najnowsza to głównie opatentowana pompa cieczy, która ma gwarantować lepszą wydajność. Wielu użytkowników z pewnością doceni jednak również łatwy montaż, kompatybilność z nowymi i starszymi podstawkami INTEL-a oraz poprawiony design - blokopompka ma teraz nakładkę z lustrem nieskończoności oraz widokiem na elektronikę. Uroda to jednak nie wszystko, dlatego w teście dokładnie przyjrzymy się nie tylko walorom estetycznym, ale przede wszystkim wydajności chłodzenia na dwóch platformach: Intel oraz AMD.
Valkyrie V240 ARGB LITE to głównie nowa opatentowana pompa cieczy, która ma gwarantować lepszą wydajność. Do tego dostajemy łatwy montaż i kompatybilność z nowymi i starszymi podstawkami INTEL-a, co ucieszy wielu użytkowników.
Spis treści:
- Specyfikacja
- Opakowanie i wyposażenie
- Radiator
- Wentylatory
- Blok wodny
- Montaż
- Platformy testowe
- Wydajność AMD Ryzen 9 7900X
- Wydajność Intel Core i5 12600K
- Wydajność przy 38 dbA - normalizacja głośności
- Testy w Cinebench 23
- Maksymalne TDP oraz taktowanie CPU
- Pomiar natężenia ciśnienia akustycznego głośność pracy)
- Inspekcja kamerą termowizyjną
- Podsumowanie i ocena
Specyfikacja Valkyrie V240 ARGB LITE:
Model |
Valkyrie V240 ARGB LITE |
---|---|
Wymiary radiatora (wysokość x szerokość × głębokość) | 276 x 120 x 27 mm |
Waga coolera | 2,06 kg |
Materiał | radiator - aluminium, stopa miedziana |
Długość węży | 395 mm |
Model zastosowanego wentylatora | 2 x 120 mm Valkyrie B12, PWM, łożysko FDB |
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) | 800 RPM do 2150 RPM, |
Obroty pompy cieczy | 0-2800 RPM, sterowanie PWM |
TDP (W) | 250 W |
Dołączona pasta termoprzewodząca | tak (preaplikowana) |
Sterowanie RGB przez płytę główną | tak |
Kompatybilny z podstawkami |
|
Seria AiO Valkyrie V240 ARGB LITE to modele z radiatorem o rozmiarze 240 mm oraz 360 mm, w kolorze czarnym i białym. Za wydajność odpowiadają tu wysokociśnieniowe wentylatory Valkyrie B12 ARGB z podświetleniem centralnym diodami ARGB oraz opatentowany autorski projekt pompy cieczy. Do tego otrzymujemy podświetlaną blokopompkę z efektem lustra nieskończoności i widokiem na elektronikę. AiO ma być przyjazne użytkownikowi, bardzo łatwe w montażu (wentylatory są już zamocowane do radiatora, a okablowanie ograniczone jest do minimum), a na całość otrzymujemy 5 lat gwarancji.
Opakowanie i wyposażenie
Valkyrie V240 ARGB LITE White zapakowano w biało-niebieskie opakowanie. Na froncie znajdziemy nazwę modelu i najważniejsze informacje, natomiast cała specyfikacja znajduje się z tyłu opakowania.
W środku mamy radiator z zamontowanymi fabrycznie wentylatorami, a akcesoria montażowe są czytelnie opisane i spakowane w osobnych woreczkach. Miłym dodatkiem jest pasta termoprzewodząca (nie znam jej specyfikacji), która jest preaplikowana na zimną płytę i dołączona w tubce na kolejną aplikację.
Wyposażenie dodatkowe nie jest standardowe i oprócz chłodzenia otrzymujemy:
- stalowy zestaw montażowy AMD oraz INTEL,
- stalowy backplate dla platformy Intel,
- pastę termoprzewodzącą (preaplikowana plus w tubce),
- dwa wentylatory Valkyrie B12 ARGB,
- 3 plastikowe spinki do prowadzenia węży,
- 2 opaski rzepowe.
Valkyrie V240 ARGB LITE nie jest kompatybilne ze starszymi podstawkami:
- Intel: 115X / 2011 / 2011-3 / 2066 / 1700 / 1851
- AMD: AM4 / AM5
Backplate dla podstawek Intela wykonany jest ze stali, AMD wykorzystuje backplate z płyty głównej. Dużym plusem jest kompatybilność z starszymi platformami Intela.
Valkyrie V240 ARGB LITE - radiator
Valkyrie V240 ARGB LITE - to kompaktowy układ chłodzenia wodnego AiO o wymiarach radiatora 276 x 120 x 27 mm (wys. x szer. x gł.). Grubość z zainstalowanymi wentylatorami wzrasta do 52,05 mm.
Radiator wykonano z aluminium oraz nałożono na niego matową białą lub czarną powłokę lakierniczą. Grubość radiatora wynosi 27 mm, a gęstość użebrowania FPI 20 (20 finów na cal). Dodatkowo, żeby lepiej wykorzystać wentylatory o wysokim ciśnieniu statycznym, finy w połowie grubości są nacięte i rozszerzone, co zwiększa skuteczność oddawania ciepła (a w zasadzie powierzchnię oddawania ciepła). Chłodnica posiada fill port, który znajdziemy pod naklejką na boku komory wodnej radiatora - za kilka lat, jeśli zajdzie potrzeba, możemy więc uzupełnić ciecz w układzie.
Valkyrie V240 ARGB LITE - wentylatory
Radiator owiewają dwa 120-milimetrowe wentylatory od Valkyrie B12 ARGB, są to wysokociśnieniowe jednostki wyposażone w 9 łopatek. Prędkość obrotowa sterowana jest sygnałem PWM, a wentylator rozpędza się do 2150 obr./min. Dzięki zastosowaniu łożyska FDB mamy zapewnioną cichą pracę (bezpieczną w każdej pozycji) oraz długą żywotność wentylatorów.
Wentylatory są łączone przewodowo za pomocą specjalnego 7-żyłowego kabelka, to z niego rozdzielany jest sygnał do sterowania wentylatorem i podświetlenia ARGB. Oczywiście wentylatory są podświetlane centralnie diodami ARGB.
Wentylatory posiadają podkładki antywibracyjne.
Blok wodny
Obudowa blokopompki jest kwadratowa, jej wymiary to ok. 74,33 mm x 74,33 mm na topie, natomiast wysokość to ok. 68,53 mm. Obudowa bloku jest wykonana z tworzywa oraz podświetlana na topie. W standardzie mamy obracany top mocowany na magnesie, co pozwala na odpowiednie ustawienie blokopompki do naszych potrzeb. Top blokopompki można w łatwy sposób zdemontować, co i tak musimy zrobić do zamontowania bloku na procesorze.
Wbudowana pompka pracuje z prędkością do 2909 obr./min i jest regulowana sygnałem PWM.
Stopa bloku jest zaokrąglona o średnicy 60,77 mm, wykonana z miedzi, nie jest niklowana, a szlifowanie mogłoby być lepszej jakości. Ryzeny na AM4/AM5 pokrywa z zapasem (ok. 37,5 mm szerokości).
Zastosowano wypukłą zimną płytę, która gwarantuje docisk IHS-a do rdzenia krzemowego. Dodatkowo ma to przeciwdziałać powstawaniu poduszek powietrznych w materiale termoprzewodzącym. Jak widać po zdjęciu bloku z AMD Ryzen 9 7900X, pasta jest z każdej strony wypchnięta do krawędzi IHS-a.
Węże mierzą 395 mm, są odpowiedniej długości i znajdują się w estetycznym materiałowym oplocie. Są wykończone plastikowymi zakończeniami na króćcach, a przy pompce węże osadzono na ruchomych króćcach.
Montaż na platformach INTEL oraz AMD
Producent uprościł montaż tak bardzo, jak to tylko możliwe. W zestawie znajdziemy tuleje dystansowe tylko dla podstawki INTEL, nie ma zmiennych zapinek dla blokopompki, blachy zapinki też są takie same dla AMD jak INTEL-a. Podstawka AMD AM4 i AM5 wykorzystuje standardowy blackplate dodawany z płytą główną. W przypadku platformy INTEL producent oferuje dodatkowy backplate, warto dodać, że system montażowy INTEL wspiera również starsze sockety.
Valkyrie V240 ARGB LITE prezentuje się bardzo estetycznie. Ograniczenie plątaniny kabli to zawsze wartość dodana dla naszego zestawu, ponadto nowoczesne wzornictwo blokopompki bardzo dobrze się prezentuje i wpasowuje w panujące trendy.
Platformy testowe
Na początku 2024 roku przygotowaliśmy kilka zmian w platformach testowych oraz wdrożyliśmy kilka nowych testów, mamy nadzieję, że przypadną Wam do gustu. Główna zmiana to dodanie nowej platformy testowej AMD AM5 (zamiast wysłużonej już z procesorem Intel Core i9-9900K), na którą składa się bardzo wydajny procesor AMD Ryzen 9 7900X. Dla przetestowania możliwości najwydajniejszych zestawów chłodzenia, drugi procesor zostanie podkręcony aż do 5,3 GHz na wszystkich rdzeniach. Ponadto dodane zostały testy z wykorzystaniem oprogramowania Cinebench R23, które pokazują nie tylko wydajność układu chłodzenia procesora przy dławieniu termicznym do 85 st. C, ale również za ich pomocą sprawdzimy, na jakie maksymalne TDP danego procesora pozwala testowany układ chłodzenia.
Platforma testowa 1 - AMD:
- Procesor: AMD Ryzen 9 7900X
- Płyta główna: Asus ProArt X690E-Creator WIFI
- Pamięć RAM: DDR5 CORSAIR VENGEANCE RGB 2x16 GB 6000 MHz CL 36
- Karta graficzna: KFA2 RTX 2070 SUPER
- Dysk systemowy: Lexar NM710 2 TB
- Zasilacz: MSI MPG A1000G PCIE 5.0
- Pasta termoprzewodząca: Pactum PT2 nakładana na X
- Obudowa: Thermaltake Core P3 TG Pro
W samej metodologii również zaszły pewne zmiany. Dokonamy kilku pomiarów wydajności na procesorze podkręconym do 5,3 GHz i 5 GHz, gdzie wentylatory i ewentualnie pompa wody na chłodzeniu CPU zostały na sztywno ustawione na 100%, oraz dodatkowe testy mające na celu wskazanie maksymalnego TDP w benchmarku Cinebench R23 i taktowania rdzeni czy wynik punktowy w benchmarku CB23. Przy takich ustawieniach dokonamy pomiaru temperatur programem HWiNFO v7.14. Jako obciążenie procesora wykorzystamy także Prime95 i test Small FFT. Procesor będzie obciążony w 100%, a sam test potrwa 20 min, po których następuje 5 minut wychłodzenia oraz kolejny 20-minutowy test pomiarowy. Podawane wyniki to delta temperatury najcieplejszego rdzenia i temperatury otoczenia.
Test 38 dBA
Dodatkowo wprowadzony został test przy natężeniu dźwięku 38 dBA z odległości 40 cm. Polega on na ręcznym ustawieniu prędkości wentylatorów, by natężenie ciśnienia akustycznego z odległości 40 cm wynosiło dokładnie 38 dBA. W tym teście procesor ustawiony jest na 5 GHz, przy napięciu rdzeni 1,15 V. Pompa cieczy w przypadku AiO zawsze pracuje na 100% obrotów.
Platforma testowa 2 - Intel:
- Procesor: Intel i5-12600K
- Płyta główna: Gigabyte Z690 UD
- Pamięć RAM: DDR4 HIKSEMI U100 WAVE 2x16 GB 3600 MHz CL 18
- Karta graficzna: KFA2 RTX 2070 SUPER
- Dysk systemowy: Lexar NM710 2 TB
- Zasilacz: MSI MPG A1000G PCIE 5.0
- Pasta termoprzewodząca: Pactum PT2 nakładana na X
Procesor Intel i5-12600K został podkręcony do 4,8 GHz (rdzenie P-core), przy napięciu rdzeni 1,2 V (rdzenie E-core pracują z domyślnym traktowaniem). Wentylatory i ewentualnie pompa wody na chłodzeniu CPU zostały na sztywno ustawione na 100%. Przy takich ustawieniach dokonamy pomiaru temperatur programem HWiNFO v7.14. Jako obciążenie procesora wykorzystamy tym razem Prime95 i test Small FFT. Procesor będzie obciążony w 100%, a sam test potrwa 20 min, po których następuje 5 minut wychłodzenia oraz kolejny 20-minutowy test pomiarowy. Podawane wyniki to delta temperatury najcieplejszego rdzenia i temperatury otoczenia.
Test 38 dBA
Dodatkowo wprowadziliśmy test przy natężeniu dźwięku 38 dBA z odległości 40 cm. Polega on na ręcznym ustawieniu prędkości wentylatorów, by natężenie ciśnienia akustycznego z odległości 40 cm wynosiło dokładnie 38 dBA. W tym teście procesor ustawiony jest na 4,8 GHz przy 1,2 V.
Pomiary natężenia dźwięku:
- podczas testu temperatur, w momencie pełnego obciążenia,
- w trybie spoczynku, na 30% prędkości obrotowej w trybie PWM lub 3,6 V przy sterowaniu DC.
Testy głośności przeprowadzamy decybelomierzem Voltcraft SL200. Minimalny poziom, jaki zmierzyliśmy w pomieszczeniu testowym, to 31,9 dBA. Dlatego też, jeśli na wykresie głośności widzicie 31,9 dBA, oznacza to, że cooler był niesłyszalny.
Wydajność AMD Ryzen 9 7900X
Testy wydajności zostały przeprowadzone w obudowie typu benchtable i pomieszczeniu o temperaturze 22-25 stopni Celsjusza. Metodologia testów opisana została wcześniej.
Na wykresach podane są osiągane podczas testów prędkości obrotowe wentylatorów, ewentualnie pomp cieczy chłodzącej. Procesor ma ustawione dławienie termiczne po przekroczeniu temperatury 85 st. C, wynik na wykresach z temperaturą 85 st. C oznacza throttling.
Valkyrie V240 ARGB LITE jako jedno z niewielu AiO 240 mm poradziło sobie ze schłodzeniem Ryzena 9 7900X podkręconego do 5,3 GHz - nie było throttlingu, z granicą dławienia termicznego ustawioną na 85 st. C. Przy ustawieniach na 5,0 GHz Valkyrie V240 ARGB LITE osiągało bardzo dobre wyniki jak na rozmiar radiatora 240 mm.
Wydajność Intel Core i5 12600K
Testy wydajności zostały przeprowadzone w obudowie typu benchtable i pomieszczeniu o temperaturze 22-25 stopni Celsjusza.
Na wykresach podane są osiągane prędkości obrotowe wentylatorów, ewentualnie pomp cieczy chłodzącej.
W przypadku Intel Core i5-12600K, Valkyrie V240 ARGB LITEB sprawdza się bardzo dobrze, pokonując niektóre modele z chłodnicą 280 czy 360 mm.
Wydajność przy 38 dBA
Wprowadzony został test przy natężeniu dźwięku 38 dBA, z pomiarem z odległości 40 cm. Polega on na ręcznym ustawieniu prędkości wentylatorów, by natężenie ciśnienia akustycznego z odległości 40 cm wynosiło dokładnie 38 dBA.
W tym teście widać, jak sprawdzają się wentylatory. Po obniżeniu obrotów do 1149 RPM, nadal obserwujemy dobre wyniki na platformie Intela, ale AiO nie radzi sobie najlepiej na platformie AMD, zajmując ostanie miejsce.
Sprzęt w tym teście pracował z obrotami:
- wentylatory 46% PWM - 1149 RPM,
- pompa 100% PWM - 2836 RPM.
Testy w Cinebench 23
Maksymalne TDP oraz taktowanie
Valkyrie V240 ARGB LITE utrzymywało maksymalne TDP procesora Ryzen 9 7900X na poziomie 197,8 W.
Pomiar ciśnienia akustycznego
Pomiar ciśnienia akustycznego (popularny hałas) dokonywany był za pomocą decybelomierza, który ustawiono prostopadle do rotora w odległości 40 cm. Jako urządzenie pomiarowe posłużył Voltcraft SL-200, a te z kolei wykonywano w porach nocnych celem wykluczenia czynników zewnętrznych (ruch uliczny, dzieci itp.). Tło pomiaru w pomieszczeniu testowym wynosiło 31,9 dBA, natomiast temperatura otoczenia wahała się w zakresie 22-25 stopni Celsjusza. Czas pomiaru wynosił minimum 120 sekund lub do momentu ustabilizowania się wyniku, a zapisywane były tylko najwyższe zarejestrowane wartości. Zanim przejdę do testów, zapoznajcie się z poniższym zestawianiem:
- 10 dBA - normalne oddychanie/szelest liści,
- 20 dBA - szept,
- 30 dBA - ciche pomieszczenie w domu,
- 40 dBA - lodówka,
- 50 dBA - normalna rozmowa,
- 60 dBA - śmiech,
- 70 dBA - odkurzacz lub suszarka do włosów,
- 80 dBA - głośna muzyka/duży ruch miejski.
Należy mieć na uwadze, że własne ustawienia krzywych wentylatorów pozwolą większości coolerów uzyskać wyższą kulturę pracy.
Valkyrie V240 ARGB LITE to niestety bardzo słyszalny układ chłodzenia na pełnych obrotach wentylatorów, ale bardzo cichy w spoczynku. Po obniżeniu obrotów wentylatorów do 30% sygnału PWM, zanotowałem 32 dBA. Tutaj dodam, iż podczas załączania się pompy cieczy na maksymalne obroty słyszalny jest wyraźny dźwięk startu silnika - ten start czy też zwiększenie obrotów mogłoby być łagodniejsze.
Analiza termowizyjna kamerą FLIR
Wykonałem kilka zdjęć kamerą termowizyjną FLIR LEPTON, która jest zainstalowana w telefonie uleFone Armor 9. Kamera termowizyjna pozwala na badanie wielu punktów jednocześnie, wykorzystując wiele różnych filtrów.
Węże obciążenie 100% - Ryzen 9 7900X @ 5,3 GHz
Sekcja zasilania obciążenie 100% - Ryzen 9 7900X @ 5,3 GHz
Valkyrie V240 ARGB LITE - ocena i opinia
Valkyrie V240 ARGB LITE to bardzo wydajne chłodzenie procesora AiO w rozmiarze chłodnicy 240 mm, a zarazem ładnie się prezentujące, głównie dzięki stylowemu topowi blokopompki. Wydajność chłodzenia jest bardzo dobra na obu platformach, ale muszę dodać, że to pierwsze AiO, które poskromiło Ryzena 9 7900X podkręconego na 5,3 GHz bez zrzucania taktowania i napięcia, a to nie jest łatwe dla AiO 240 mm! Kultura pracy w spoczynku jest nienaganna, bo Valkyrie V240 ARGB LITE jest praktycznie niesłyszalne, ale podczas maksymalnej wydajności sytuacja zmienia się diametralnie. Zawsze możemy obniżyć obroty, by znormalizować hałas na 38 dBA, ale widać, że producent musi poszukać rozwiązania, by uzyskać wyższą wydajność wentylatorów przy obniżonych obrotach. Na plus zaliczyć należy także maksymalnie uproszczony montaż, w tym przykręcone do radiatora wentylatory oraz zminimalizowanie ilości kabli. Zawsze miło też widzieć dodatki typu opaski rzepowe, plastikowe spinki do węży, materiałowy oplot na wężach czy ładniejsze zakończenia króćców niż w modelach Dragonfang.
Mimo licznych zalet Valkyrie V240 ARGB LITE nie jest pozbawione wad. Pierwszy problem to głośna praca na wysokich obrotach wentylatorów, a wydajność w teście 38 dBA też mogłaby być lepsza.
Valkyrie V240 ARGB LITE to AiO, które łączy nowoczesny wygląd, wysoką wydajność oraz wysoką jakość.
Valkyrie V240 ARGB LITE to ogólnie rzecz biorąc świetnie wyglądające i bardzo wydajne AiO 240 mm, ale głośne przy maksymalnej wydajności. Obecnie jest wyceniane na ok. 499 zł, czyli ok. 100 zł więcej niż podstawowy model Valkyrie JARN 240 mm i ok. 30-50 zł mniej niż Valkyrie Dragonfang 240 mm. Reasumując, Valkyrie V240 ARGB LITE oceniam na 8/10 i dodaję wyróżnienie wydajność.
Valkyrie V240 ARGB LITE - Ocena
Valkyrie V240 ARGB LITE - opinia
Valkyrie V240 ARGB LITE - zalety:
- Wygląd
- Wydajność
- Wysoka kultura pracy na niskich obciążeniach
- Pompa sterowana sygnałem PWM
- Prosty montaż
- Wentylatory ARGB z łożyskiem FDB
- Węże w oplocie
- Możliwość uzupełnienia płynu
- Jakość wykonania
- Wsparcie dla starszych podstawek INTEL
- 5 lata gwarancji
Valkyrie V240 ARGB LITE - wady:
- Głośność pracy na maksymalnych obrotach
- Wydajność w testach 38 dBA
Cena na dzień publikacji: ok. 499 zł
Gwarancja: 5 lat
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Valkyrie V240 ARGB LITE. Czy 240-tka może być wydajniejsza do 280-tki? Może i to na luzie