Windows 10 1903 - test poprawek schedulera dla procesorów AMD Ryzen

Windows 10 1903 - test poprawek schedulera dla procesorów AMD Ryzen

Test poprawek schedulera Windows 10 1903: konkluzje

Sądzę, że nie ma niczego zaskakującego w stwierdzeniu, że najnowsza kompilacja systemu Windows 10 o numerze 1903 bez wątpienia jest właśnie tą, na którą zwolennicy obozu AMD przez dłuższy czas będą zwracać szczególną uwagę. Tym bardziej, że premiera trzeciej generacji Ryzenów dosłownie czai się za rogiem. Całe to zamieszanie rzecz jasna za sprawą poprawek dyspozytora (ang. scheduler) pod kątem architektury Zen, o których pisałem we wstępie. No właśnie, mówiąc o tej szczególnej uwadze, mam na myśli głównie wertowanie wszystkich dostępnych testów, w poszukiwaniu wzrostów wydajności. Poruszając się w obrębie pomiarów przeprowadzonych na potrzeby niniejszego artykułu, można powiedzieć, że przynajmniej w niektórych przypadkach coś drgnęło i osiągi poszły w górę. Taki stan rzeczy, w odniesieniu do bezpośrednio poprzedzających najnowsze wydanie wersji 1803 oraz 1809, obserwujemy w Battlefield 4, Hitmanie, Rise of the Tomb Raider oraz Sniper: Ghost Warrior 3. Przy czym w dwóch ostatnich spośród wymienionych tytułów kompilacja May 2019 Update okazała się najszybsza w ogóle, pokonując również Anniversary Update. W pozostałych produkcjach, pomijając Crysis 3, lądowała zaś gdzieś pomiędzy 1803 a 1809, a więc jednak trochę rozczarowała. Zostając jeszcze na chwilę przy trzeciej części przygód Proroka i spółki, w tym właśnie tytule miał miejsce drobny zgrzyt, bowiem wydanie 1903 okazało się w nim... najsłabsze. Zasadniczo w analizowanych grach różnice między najszybszą a najwolniejszą wersją Dziesiątki nie były piorunujące, maksymalnie sięgając około 6,5%, tak więc trudno mówić o dysproporcjach odczuwalnych podczas rozgrywki, ale fakt pozostaje faktem. Równocześnie podkreślam, że materiał, który czytacie, naturalnie nie uwzględnia wszystkich możliwych testów, toteż jak najbardziej mogą istnieć przypadki, gdzie zysk osiągów będzie zauważalnie większy.

Chociaż najnowsze wydanie systemu Windows 10, May 2019 Update (1903), zapewnia zysk osiągów na tle bezpośrednich poprzedników, to trudno oprzeć się wrażeniu, że liczyliśmy na coś więcej.

 Test wpływu taktowania Infinity Fabric na wydajność procesorów Ryzen

Jaki system operacyjny najlepszy dla procesorów Ryzen?

Zostawiając już przeglądanie poszczególnych wyników na boku i spoglądając na wykres prezentujący uśrednioną wydajność, zasadniczo trudno zaprzeczyć, że - jakby na to nie patrzeć - cel został osiągnięty i Windows 10 May 2019 Update pokonała nieco starsze kompilacje oznaczone numerami 1803 oraz 1809. Co ciekawe, zdecydowanie bardziej od nich wiekowa Anniversary Update, chociaż nie jest wyposażona w optymalizacje dyspozytora specjalnie dla procesorów AMD Ryzen, i tak okazała się najwydajniejsza, pokonując drugą w kolejności 1903 o circa 1,7%. Czy to dużo? Oczywiście, że nie - to dysproporcja, którą nie sposób wychwycić podczas normalnej rozgrywki. Ale i rozbieżności między trzema ostatnimi wydaniami Dziesiątki są w ogólnym rozrachunku minimalne, a ponadto pamiętajcie, że funkcjonowanie schedulera to zapewne nie wszystko, co odróżnia je "pod maską". Żeby nie było, w żadnym wypadku nie zachęcam do kurczowego trzymania się starszych wersji, których wsparcie dla użytkowników domowych (czyli pomijając gałąź o wydłużonej żywotności, tzw. LTSC) zakończyło się najczęściej wiele miesięcy temu. Tym bardziej, że nie chodzi wyłącznie o poprawki przygotowywane przez firmę Microsoft, ale również o sprawy tak prozaiczne jak kompatybilność ze sprzętem. Mając kartę graficzną generacji Turing, nie zainstalujemy sterowników na kompilacjach Windowsa 10 starszych niż 1803, gdyż NVIDIA tak właśnie postanowiła. Analogicznie, nie włączymy śledzenia promieni (ang. ray-tracing) w Battlefield V czy Metro Exodus bez wydania October 2018 Update. A wracając na chwilę do nadchodzących procesorów na architekturze Zen 2, w ich przypadku aktywacja szybszego przełączania stanów energetycznych będzie możliwa wyłącznie na 1903. Zatem to właśnie ta ostatnia wersja wydaje się dla Ryzenowców po prostu najsensowniejsza - jest najszybsza spośród tych, które można rozważać do codziennego użytku w połowie 2019 roku i zapewnia najlepsze wsparcie dla nadchodzących CPU*. Wybór oczywisty, można by rzec.

*A materiał o Zen 2 oczywiście zobaczycie u nas w dniu jutrzejszym :)

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 10 1903 - test poprawek schedulera dla procesorów AMD Ryzen

 0