Jaka karta sieciowa do PC? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaka karta sieciowa do PC? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Jeszcze nie tak dawno temu wiele osób narzekało na łączność bezprzewodową Wi-Fi, a konkretniej bardzo niskie prędkości transmisji danych, ale dziś to już zupełnie inna technologia. Aktualnie nawet smartfony kosztujące ok. 1000 zł są często wyposażone w nowoczesne moduły łączności bezprzewodowej i zapewniają prędkości, o których kilka lat temu nikt by nawet nie pomyślał, a na sklepowych półkach znajdziemy bardzo atrakcyjnie wycenione routery Wi-Fi 6. Tylko co zrobić ze stacjonarnym komputerem osobistym? Jaką kartę sieciową wybrać właśnie do takiego urządzenia i na co tak naprawdę powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze?

Jakość połączenia bezprzewodowego, bezpieczne Wi-Fi, cena, wsparcie producenta - wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowej karty sieciowej. Nowoczesne płyty główne, a mowa tutaj o urządzeniach z górnej półki cenowej, oferują rozwiązania, których nie powstydziłby się nawet entuzjasta sprzętu komputerowego, ale w tańszych rozwiązaniach nadal widoczny jest problem jakościowy zintegrowanych układów zajmujących się łącznością.

W większości przypadków mamy do czynienia wyłącznie z łącznością przewodową (popularne modele płyt głównych bez dopisku WiFi w nazwie), a nie zawsze mamy możliwość, by przy pomocy przewodu podłączyć się do dostarczonego przez usługodawcę modemu, routera czy switcha. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup karty sieciowej USB lub PCIe, bo to urządzenie rozwiązuje wiele problemów.

Karta sieciowa - co to właściwie jest?

Karta sieciowa to kluczowy komponent każdego komputera PC, umożliwiający połączenie z siecią internetową. W zależności od typu, może zapewniać połączenie przewodowe lub bezprzewodowe. Wewnętrzne karty sieciowe, zazwyczaj montowane w slocie PCI Express (PCIe) na płycie głównej, oferują połączenie poprzez kabel Ethernet. Karty sieciowe WiFi, dostępne zarówno w formie wewnętrznej jak i zewnętrznej (USB), umożliwiają połączenie bezprzewodowe z routerem. Ich działanie opiera się na wysyłaniu i odbieraniu sygnałów radiowych, co pozwala na mobilność i elastyczność w dostępie do internetu.

Wifi

Przewodowa czy bezprzewodowa karta sieciowa? Co lepsze?

Decyzja pomiędzy użyciem przewodowej a bezprzewodowej karty sieciowej zależy od indywidualnych potrzeb i warunków użytkowania. Karty przewodowe oferują zazwyczaj wyższą stabilność połączenia i lepsze prędkości, co jest ważne zwłaszcza w środowiskach biznesowych czy do gier online, a są też mniej podatne na zakłócenia. Karty bezprzewodowe zapewniają zaś większą mobilność i łatwość instalacji, co jest idealne dla laptopów czy w środowiskach, gdzie ciągnięcie kabli jest problematyczne.

Wybór pomiędzy tymi dwoma typami powinien zatem bazować na specyfice użycia, dostępności połączenia internetowego oraz preferencjach użytkownika co do mobilności i prędkości połączenia. Wybór powinien również zależeć od posiadanej infrastruktury sieciowej. Jeśli router znajduje się na przykład na parterze, a nasz pokój na piętrze, po drugiej stronie domu, powinniśmy pomyśleć nie tylko o metodzie połączenia, ale również o rozbudowanie istniejących nadajników. W takim przypadku zalecamy sięgnąć najpierw po system Mesh Wi-Fi lub przynajmniej szereg repeaterów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze karty sieciowej WiFi?

Wybierając kartę sieciową Wi-Fi, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Kompatybilność z systemem operacyjnym i routerem jest fundamentalna. Przepustowość karty, czyli maksymalna teoretyczna prędkość transferu danych, powinna być dostosowana do potrzeb użytkownika i posiadanej infrastruktury. Nikomu, kto w domu posiada router wspierający standard „ac”, czyli Wi-Fi 5, nie będziemy przecież polecać karty sieciowej wspierającej już Wi-Fi 7, bo takich możliwości i tak nie będzie w stanie wykorzystać.

Należy zwrócić uwagę również na cenę, a w zasadzie opłacalność zakupu, jakość wykonania danego urządzenia, oferowany poziom bezpieczeństwa czy renomę marki, która jest niejako gwarantem nie tylko poprawnego działania danego sprzętu, ale również twórcą dedykowanych sterowników czy dodatkowego oprogramowania. Jednym z najlepszych producentów bezprzewodowych kart sieciowych jest dzisiaj znany i lubiany TP-Link. W ofercie tej marki znajdziemy wiele różnych kart Wi-Fi, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych na USB.

Najważniejszą kwestią, jaką kierują się użytkownicy jest jednak stabilność połączenia Wi-Fi. Ta zależy od wielu czynników. Wyposażona w dobrą antenę karta sieciowa to w zasadzie wymóg, jeśli mówimy o dużych powierzchniach czy wielopokojowych budynkach. Warto jednak wspomnieć, że dobra karta sieciowa, z najlepszymi nawet antenami na rynku, nie jest gwarantem uzyskania idealnej czy nawet dobrej jakości sygnału.

To zależy bowiem od widoczności, jakości nadajnika (routera) czy obowiązujących w Polsce praw dotyczących maksymalnej mocy nadajnika i odbiornika. Żaden producent nie może tak po prostu sprzedać na rynku konsumenckim routera o mocy załóżmy pięciu watów, bo jest to zwyczajnie nielegalne. Nowoczesne urządzenia operujące na paśmie 5 GHz w zakresie 5150-5350 MHz nie mogą przekraczać maksymalnej mocy promieniowania rzędu 200 mW (EIRP), a to niestety w wielu przypadkach zbyt mało, żeby przebić się przez wiele ścian czy przeszkód, które naturalnie tłumią sygnał.

Jaką kartę sieciową Wi-Fi wybrać?

TP-Link Archer TX20UH

Jak już wspomnieliśmy, wybór odpowiedniej karty sieciowej Wi-Fi to kwestia czysto indywidualna, ale jako że dzisiaj już niemal wszystkie firmy zajmujące się dostarczaniem sygnału internetowego włączają do swojej oferty modemy Wi-Fi w standardzie 6 (ax), a routery firm trzecich są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach, takową możemy śmiało polecić.

Jedną z lepszych kart sieciowych USB w standardzie Wi-Fi 6 jest TP-Link Archer TX20UH, który oferuje maksymalną przepustowość na poziomie 1800 Mbps. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie w przypadku routerów wspierających standardy a/b/g/n/ac/ax, a więc wszystkie do Wi-Fi 6 włącznie.

Na paśmie 5 GHz karta oferuje przepustowość do 1201 Mbps, a na paśmie 2,4 GHz – do 574 Mbps. To w zupełności wystarczy nawet najbardziej wymagającym graczom czy kinomanom, korzystającym z wysokiej jakości pakietów Netflix czy HBO Max i oglądającym treści w rozdzielczości 4K UHD. Znajdziemy tu nowoczesne technologie łączności MU-MIMO czy OFDMA, które skutecznie poprawiają jakość połączenia, jeśli urządzenie zostanie podłączone do kompatybilnego routera. Jest to również rozwiązanie typu Plug & Play, więc nie trzeba bawić się z instalacją potrzebnych sterowników. Co więcej, karta wspiera najnowszy standard bezpieczeństwa WPA3 i oferuje interfejs USB 3.2 Gen 1.

Kup kartę sieciową Wi-Fi TP-Link Archer TX20UH najtaniej na Ceneo.pl

Na co zwracać uwagę przy wyborze wewnętrznej karty sieciowej PC?

Przy wyborze wewnętrznej karty sieciowej do komputera PC ważne jest, aby zwrócić uwagę na interfejs, z którym karta jest kompatybilna – najczęściej jest to PCI Express. Przepustowość karty powinna odpowiadać możliwościom i wymaganiom systemu, a także być kompatybilna z przepustowością routera. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę typ i kategorię przewodu Ethernet, który zostanie użyty, ponieważ różne kategorie kabli oferują różne prędkości transmisji danych.

W przypadku użytkowników, którym nie zależy aż tak bardzo na jakości połączenia przewodowego lub po prostu nie mają odpowiedniej infrastruktury sieciowej w domu czy nawet abonamentu na naprawdę szybki internet, korzystanie z wbudowanej w płytę główną karty sieciowej ma jak najbardziej sens. Nawet starsze płyty główne wspierają połączenie przewodowe o przepustowości 1 Gbps, czyli 1000 Mb/s, a takowa w zupełności wystarczy zdecydowanej większości użytkowników.

Jaką kartę sieciową PCIe wybrać?

TP-Link TX401

Jak już wspomnieliśmy, osoby, które nie mają zamiaru stosować naprawdę zaawansowanych systemów łączności z siecią internet, jak najbardziej mogą korzystać z wbudowanego w płytę główną układu i standardowych rozwiązań Ethernetowych LAN. A co z tymi, którzy potrzebują czegoś więcej? Co z tymi, którym zależy również na szybkim połączeniu lokalnym?

Tu polecamy przede wszystkim karty sieciowe o wyższej przepustowości. Takiej, o której można pomarzyć nawet w nowoczesnych płytach głównych – na przykład 10 Gbps, czyli 10 000 Mb/s. Kartą, która umożliwia takie połączenie, jest na przykład TP-Link TX401.

Kartę tę podłączamy do komputera za pośrednictwem interfejsu PCI Express w wersji 3.0 x4 i zajmuje ona zaledwie jeden slot (standardowa jednostka szerokości). Dzięki zastosowaniu dwóch standardów montażowych, sprzęt ten można – za pośrednictwem dodatkowego śledzia o niskim profilu – podłączyć również do zestawów typu mini tower.

Oczywiście karta wspiera również niższe standardy połączenia, więc nie trzeba martwić się o problemy z kompatybilnością. Obsługuje dodatkowo wiele systemów operacyjnych, w tym Windows 8/10 i 11 w przypadku wersji standardowych i 2012/2016/2019 w przypadku wersji dla serwerów. Rzecz jasna Linux również jest tu wspierany. Pamiętajmy, że do wykorzystania pełnej przepustowości potrzebny będzie również przewód Ethernet kat. 6a.

Karta sieciowa – dla każdego coś dobrego

Niezależnie od tego, czy wybieramy kartę sieciową Wi-Fi, czy też przewodowe połączenie internetowe, wymagany jest odpowiednio przystosowany sprzęt. Warto też wziąć pod uwagę osobiste wymagania i posiadaną infrastrukturę, przed zakupem upewniając się, że dane urządzenie będzie z nią kompatybilne. Na rynku znajdziemy jednak całe mnóstwo kart sieciowych dobrej jakości, więc każdy bez problemu znajdzie odpowiedni model. 

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z TP-Link

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaka karta sieciowa do PC? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

 0