3DMark kasuje wyniki Huawei P20 Pro, Huawei Nova 3 i Honor Play za oszustwo

3DMark kasuje wyniki Huawei P20 Pro, Huawei Nova 3 i Honor Play za oszustwo

Już w 2013 roku firma stojąca za stworzeniem programu testującego wydajność podzespołów 3DMark po raz pierwszy usunęła z list wyników kilka urządzeń. W owym roku na skutek udowodnienia manipulacji i oszustwa, które miało zaprezentować, że smartfony są wydajniejsze, niż były w normalnym użytkowaniu, skasowano ze strony 3DMark wyniki należące do urządzeń Samsung Galaxy Note 3  (zarówno w wersji z procesorem Snapdragon jak i Exynos), tabletu Galaxy Note 10.1 (2014), HTC One (M7) oraz HTC One mini. Jak wtedy udało się Samsungowi i HTC oszukać program testujący? W identyczny sposób jak teraz dokonało tego Huawei. Firmy wykorzystały oprogramowanie, które w wymienionych wcześniej modelach podkręcało prędkości procesora do maksimum, gdy tylko zostało wykryte uruchomienie benchmarka.

Producenci coraz częściej oszukują przy promocji smartfonów. Na porządku dziennym jest promowanie aparatów tych urządzeń, zdjęciami zrobionymi lustrzankami. W kwestii benchmarków też trzeba być ostrożnym.

Teraz, 5 lat od tamtego skandalu, producenci wciąż stosują te same nieczyste zagrania, czego efektem jest usunięcie z tabeli wyników programu 3DMark kilku modeli smartfonów Huawei i jednego marki Honor, która należy do Huawei. Z drabinki wyników, za nieuczciwe zachowanie zostały usunięte takie modele jak Huawei P20 Pro, Huawei Nova 3 i Honor Play. Taka jest kara za udawanie, że modele te są szybsze niż modele konkurencji z tego samego przedziału cenowego. Aplikacje sprawdzające wydajność są zaprojektowane, by zbadać i przedstawić w przejrzysty sposób wydajność konkretnych podzespołów urządzenia i umożliwić porównanie z innymi modelami. Aplikacja 3DMark, która znajduje się w sklepie Google Play mierzy wydajność procesora i układu graficznego w smartfonach używając różnych testów zaprojektowanych zarówno dla najsłabszych jak i najmocniejszych urządzeń.

Huawei przyłapane na oszukiwaniu w benchmarkach. Jak się tłumaczą?

Podobnie jak w przypadku Samsunga i HTC pięć lat temu, 3DMark oskarżył Huawei o zmodyfikowanie oprogramowania w P20 Pro, Nova 3 oraz w Honor Play, by w przypadku wykrycia benchmarków, podkręcać zegary procesora do maksymalnych możliwych częstotliwości. Okazało się jednak, że Huawei czasowo wyłączało również zabezpieczenia termiczne procesora, co w specyficznych przypadkach mogło nawet skończyć się uszkodzeniem sprzętu. Zwykle tylko entuzjaści sprzętu przeglądają i porównują wyniki syntetycznych testów. Jeszcze mniejsza liczba osób bierze je pod uwagę przy wyborze nowego urządzenia. Jednakże wciąż niektórzy producenci pokazują uzyskane rezultaty przy promocji telefonu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 3DMark kasuje wyniki Huawei P20 Pro, Huawei Nova 3 i Honor Play za oszustwo

 0