EVGA wyjaśnia powody awarii RTX 3090 podczas gry w New World od Amazon. To rzadki problem z...

EVGA wyjaśnia powody awarii RTX 3090 podczas gry w New World od Amazon. To rzadki problem z...

EVGA poinformowało, że otrzymało około dwóch tuzinów martwych kart GeForce RTX 3090, które prawdopodobnie uległy awarii podczas gry w testową wersję nowego MMO od Amazon - New World. Wszystkie karty pochodziły ze wczesnych partii produkcyjnych z 2020 roku. Karty poddane zostały analizie rentgenowskiej, która ujawniła potencjalną przyczynę problemów.

Analiza martwych kart EVGA GeForce RTX 3090 wskazuje na rzadki problem z lutowaniem ograniczony do niewielkiej partii kart. Karty rzekomo mają słabo wykonane luty wokół obwodów MOSFET, które zasilały uszkodzone karty. Gracze początkowo wpadli w panikę, bo wszystko wskazywało, że to sama gra uszkadza karty graficzne, a doniesienia mówiły o wielu modelach różnych producentów. EVGA twierdzi jednak, że wszystkie awarie zgłoszone firmie dotyczyły kart GeForce RTX 3090, a liczba uszkodzonych sztuk to mniej niż 1% ogólnej sprzedaży tego modelu. Możliwe jednak, że wadliwych egzemplarzy jest znacznie więcej, jednak wada jeszcze się nie ujawniła. Czy gra mogła mieć wpływ na uszkodzenie? Nie jest to wykluczone, bo od momentu wydania poprawki, EVGA nie otrzymała żadnego nowego zgłoszenia o awarii. W końcu sam Amazon przyznał, że gra New World może w niektórych przypadkach powodować awarię i wydał poprawkę z limitem fps w menu.

Gra New World mocno obciążała karty po przejściu do menu, powodując gwałtowne przeskoki ze 100 fps w grze do ponad 800 fps w menu, jednak karty powinny to mimo wszystko wytrzymać. Analiza wykazała, że winne najprawdopodobniej jest wadliwe lutowanie sekcji zasilania kart RTX 3090, choć EVGA nie udało się wywołać awarii podczas testów.

EVGA i NVIDIA poddały analizie wersję testową New World, która miała uszkadzać karty. EVGA poinformowała, że nie może odtworzyć problemu, ale pracuje nad dodaniem metody sprawdzania konkretnego profilu mocy utworzonej przez wersję beta. W tej konkretnej wersji testowej New World nie zaimplementowano ogranicznika liczby klatek na sekundę w systemie menu. Może to spowodować, że GPU nagle przeskoczy z szybkości 100 klatek na sekundę osiąganych w grze do 800 klatek na sekundę w menu. Przypomina to wjeżdżanie samochodem na pełnym gazie pod górę i nagłe wrzucenie na luz. Bez zdjęcia stopy z gazu, natychmiast obroty wskakują w niebezpieczny czerwony zakres.

 EVGA reaguje na uszkodzenia kart RTX 3090 w grze New World Amazona

Rzecznik EVGA powiedział, że początkowe teorie o awarii układu chłodzenia również są błędne. "W żaden sposób nie jest to związane z kontrolerem wentylatora" – powiedział. W tej teorii, sprzęt monitorujący temperaturę EVGA był obwiniany za to, że nie był w stanie nadążyć za obciążeniem procesorów graficznych z serii RTX 30, co powodowało przerwy i awarię. EVGA twierdz jednak, że szumy magistrali I²C powodowały, że popularne narzędzia jak HWInfo i GPU-Z raportowały zakłócenia jako awarię. Narzędzie EVGA Precision X1  potrafi odfiltrować szum i poprawnie raportuje stan układu. EVGA wypadała również aktualizację mikrokontrolera, która eliminuje tę niedogodność. Można ją pobrać przez EVGA Precision X1.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: EVGA wyjaśnia powody awarii RTX 3090 podczas gry w New World od Amazon. To rzadki problem z...

 0