EVGA żąda za wymianę uszkodzonej karty graficznej kaucji w cenie od spekulantów. I ma rację

EVGA żąda za wymianę uszkodzonej karty graficznej kaucji w cenie od spekulantów. I ma rację

Niedawno głośno było o EVGA ze względu na fakt, że beta gry New World od Amazonu smażyła flagowe karty graficzne tego producenta. Firma chwalona była wtedy za szybką reakcję i zaoferowanie natychmiastowych zwrotów użytkownikom uszkodzonych modeli. Teraz jednak producent znalazł się w ogniu krytyki w związku z swoją polityką reklamacyjną. 

Jak donosi Igor's Lab, obecnie EVGA pobiera wysokie opłaty depozytowe w ramach swojej usługi reklamacyjnej (RMA), które są oparte na aktualnych poziomach cen skalperów, co wywołało sporą krytykę firmy. Wydaje się jednak, że istnieje racjonalny powód, dla którego EVGA angażuje się w tę praktykę i jest to zaawansowany program o opcjonalnym charakterze, co pozostawia klientom inną drogę (choć wolniejszą) na reklamację, jeśli nie chcą wpłacać depozytu.

EVGA pobiera wysokie opłaty depozytowe w ramach swojej usługi reklamacyjnej (RMA), które są oparte na aktualnych poziomach cen skalperów.

EVGA żąda za wymianę uszkodzonej karty graficznej kaucji w cenie od spekulantów. I ma rację

Jak twierdzi Igor, złożył wniosek Advanced RMA, aby uzyskać wymianę swojej uszkodzonej karty graficznej EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 Ultra, której sugerowana cena wynosi ok. 782 euro (931 euro z VAT). Jednak EVGA zażądała depozytu równego obecnej cenie rynkowej dla tego modelu, zamiast posiłkować się ceną katalogową. Igor został więc poproszony o wpłacenie 1728,20 euro.

Problem wynika z programu Advanced RMA EVGA, który przyspiesza proces zwrotu po awarii GPU. Sama usługa jest przydatna, jeśli nasze GPU kiedykolwiek się zepsuje: wpłacasz depozyt jako zabezpieczenie, a EVGA natychmiast wysyła nową kartę, zanim otrzyma uszkodzoną. Po otrzymaniu uszkodzonego modelu producent dokonuje pełnego zwrotu kaucji. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby można było obejść się bez depozytu lub ten był w sugerowanej przez producenta cenie, ale taka polityka mogłaby być wykorzystywana przez mniej uczciwych użytkowników. Wydaje się to więc rozsądnym zabezpieczeniem EVGA, ponieważ klienci mogliby po prostu składać zaawansowaną reklamację i wpłacić kaucję w wysokości sugerowanej ceny detalicznej, a następnie sprzedać otrzymaną z programu RMAkartę drożej na portalach aukcyjnych - ale bez zwracania oryginalnej karty. Oczywiście, klient płaci cenę sugerowaną, ale ostatecznie jest mocno do przodu na takiej zagrywce i potencjalnie opóźnia otrzymanie karty zastępczej przez uczciwych klientów.

EVGA reaguje na uszkodzenia kart RTX 3090 w grze New World Amazona

Jak widać, nie ma tu dobrego rozwiązania i producent może być po prostu zmuszony do zmiany swojego programu zwrotów. EVGA jest jedną z niewielu firm, które nadal oferują tego typu Advanced RMA, co jest argumentem przemawiającym za wyborem produktów tej firmy. Niezależnie od sytuacji, jeśli ktoś nie chce płacić depozytu z góry, może po prostu skorzystać ze standardowego procesu reklamacyjnego, który wymaga od EVGA otrzymania karty przed wysłaniem karty zastępczej.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: EVGA żąda za wymianę uszkodzonej karty graficznej kaucji w cenie od spekulantów. I ma rację

 0