Google nie chce płacić ogromnej kary i walczy o jej uchylenie przed Trybunałem Sprawiedliwości

Google nie chce płacić ogromnej kary i walczy o jej uchylenie przed Trybunałem Sprawiedliwości

Google odwołało się od decyzji Komisji Europejskiej, która nałożyła na giganta technologicznego karę 4,34 miliarda euro za praktyki monopolistyczne i zmuszanie producentów smartfonów z Androidem do preinstalowania przeglądarki Chrome i autorskiej wyszukiwarki.

Jest to największa tego typu kara w historii. W uzasadnieniu komisarz Margrethe Vestager podała, iż Google chcąc wzmocnić dominującą pozycję swojej wyszukiwarki i przeglądarki Chrome, wymusza na producentach smartfonów implementację przytoczonych rozwiązań. Co ciekawe ma to być warunek konieczny, by urządzenia korzystały z Play Store. Ponadto gigant miał płacić niektórym większym producentom smatfonów za wybranie jego usług. Przedsiębiorstwo odwołało się jednak od decyzji KE do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Google odwołało się od decyzji Komisji Europejskiej, która ukarała firmę za praktyki monopolistyczne.

Google nie chce płacić ogromnej kary i walczy o jej uchylenie przed Trybunałem Sprawiedliwości

Przed trybunałem rozpoczęło się już nawet trwające pięć dni przesłuchanie. W odwołaniu zwrócono uwagę na nierówne traktowanie przez Komisję Europejską producentów technologicznych wliczając do tego Apple. Przedsiębiorstwo z Mountain View uważa, że unijni urzędnicy popełnili błąd w ocenie jego dominującego miejsca na rynku. Korporacja zaprzeczyła też, by nadużywała pozycji i zmuszała producentów do używania własnego oprogramowania. Finał tej sprawy nie będzie znany od razu, tylko po paru miesiącach, a nawet roku.

Od 2017 roku Komisja Europejska nałożyła na Google kary w wysokości ponad 8 miliardów euro za zachowania monopolistyczne. Co ciekawe Mozilla przymierza się do rezygnacji z ustawiania wyszukiwarki Google jako domyślnej w przeglądarce Mozilla. Jej następcą mógłby zostać Bing, aczkolwiek nim doszłoby do zawarcia kontraktu z Microsoftem wpierw musi wygasnąć umowa z konkurentem obowiązująca do 2023 roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google nie chce płacić ogromnej kary i walczy o jej uchylenie przed Trybunałem Sprawiedliwości

 0