Unia Europejska dąży do wprowadzenia jednego standardu ładowarki dla wszystkich urządzeń, natomiast producenci nie będą mieli wyjścia jak tylko dostosować się do nowych zasad.
Komisja Europejska przedstawi w przyszłym miesiącu przepisy mające na celu ustanowienie jednej wspólnej ładowarki do smartfonów oraz innego sprzętu elektronicznego, a regulacja obowiązywałaby w 27 krajach. Działanie europejskich urzędników najbardziej wpłynie na Apple, które stosuje w iPhone'ach i pozostałych produktach Lightning, podczas gdy urządzenia z Androidem w większości przypadków są wyposażone w złącze USB typu C. Warto wspomnieć, że połowa ładowarek sprzedawanych w 2018 roku na terenie UE miała wejście micro USB, z kolei 29% posiadało USB typu C, zaś 21% złącze Lightning. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego już w zeszłym roku większością głosów opowiedzieli się za jednolitą ładowarką.
Komisja Europejska chce zmusić producentów do stosowania jednego standardu ładowarki w urządzeniach sprzedawanych w Unii Europejskiej.
Wskazano wówczas nie tylko wygodę dla użytkowników, ale również korzyści dla środowiska. Apple, Samsung, Huawei i Nokia podpisały dobrowolne memorandum w sprawie ujednolicenia standardu ładowarek do nowych modeli smartfonów wprowadzanych na rynek w 2011 roku. Branża oraz Komisja Europejska chce jednak ostatecznie rozwiązać tę kwestię, zmuszając producentów do korzystania z tego samego rozwiązania. Pierwotnie chciano tego dokonać trzy lata wcześniej, aczkolwiek plany spaliły wówczas na panewce. Apple ostrzegło, że dążenie Unii Europejskiej do ujednolicenia ładowarki zaszkodziłoby innowacyjności.
Z drugiej strony mamy producentów technologicznych rezygnujących z dodawania ładowarek do pudełek ze sprzętem. Jakiś czas temu Apple zaprezentowało raport środowiskowy, z którego wynika, że zużyto o 861 000 ton miedzi, cynku oraz cyny mniej, zaś na mniejsze pudełko potrzeba było mniej kartonu, a palety transportowe zmieściły o 70% więcej egzemplarzy iPhone'a 12 niż wcześniej. Emisja CO2 w 2020 roku w przypadku Apple wyniosła 22,6 mln ton i jest to poprawa względem 25,1 mln z 2019 roku.
Zobacz także:
- Ceny Bitcoina i Ethereum mocno odbiły. A miało być tak pięknie
- Valve porzuca Debiana. Steam Deck przechodzi na Arch Linux. Co z kompatybilnością z Windows 11?
- AMD Radeon RX 6600 XT z niesamowitą wydajnością kopania ETH w stosunku do pobieranej mocy
Pokaż / Dodaj komentarze do: Unia Europejska chce wprowadzić jedną ładowarkę dla wszystkich