Na rynku dostępne jest już 10 miliardów rdzeni RISC-V. Czy nadchodzi koniec x86 i ARM?

Na rynku dostępne jest już 10 miliardów rdzeni RISC-V. Czy nadchodzi koniec x86 i ARM?

Dyrektor generalny RISC-V International, Calista Redmond ogłosiła na Embedded World, iż obecnie na rynku dostępne jest aż 10 miliardów rdzeni RISC-V. Sama architektura jest przez niektórych uważana jako bardziej przyszłościowa, niż częściej spotykana konkurencja w postaci x86 oraz ARM. Redmond wspomniała także, iż istotną rolę odgrywają otwarte standardy.

Podczas Embedded World, dyrektor generalny RISC-V International, Calista Redmond ogłosiła, że liczba dostępnych na rynku rdzeni RISC-V osiągnęła właśnie 10 miliardów. Przez wielu ta architektura jest uważana za bardziej przyszłościową niż konkurencyjne x86 oraz ARM, z którymi spotykamy się na co dzień w komputerach i urządzeniach mobilnych. RISC-V jest otwartą architekturą ISA, korzystającą z bezpłatnych licencji typu open-source i ma bardzo duże znaczenie dla nowoczesnych rozwiązań, takich jak chmury obliczeniowe. Całość opiera się na zredukowanym zestawie instrukcji, co skutkuje tym, że same instrukcje są prostsze i łatwiejsze do przetwarzania. Kompletnym przeciwieństwem tego rozwiązania jest z kolei architektura CISC, którą odnajdziemy w dowolnym procesorze x86.

Dyrektor generalny RISC-V, Calista Redmond, ogłosiła, że na rynku dostępne jest już 10 miliardów rdzeni, wykorzystujących ich architekturę. Według Redmond, do 2025 roku ta liczba ma wzrosnąć do 80 miliardów.

RISC-V
fot: Embedded World 2022

Calista Redmond podkreśliła, że kluczem do sukcesu w tym przypadku są otwarte standardy. Linux jest przedstawicielem takiego rozwiązania w przypadku oprogramowania, zaś RISC-V w kwestii hardware. Sam proces osiągnięcia 10 miliardów dostarczonych rdzeni nie jest jednak prosty. W przypadku architektury ARM zajęło to - według dostępnych informacji - 17 lat. W przypadku RISC-V wystarczyło już 12 lat, aby osiągnąć liczbę 10 miliardów rdzeni.

Dyrektor generalny przewiduje również, że do 2025 roku wartość ta zwiększy się do 80 miliardów. To jeszcze nie koniec ogłoszeń, bowiem zapowiedziane zostały 4 nowe specyfikacje i rozszerzenia. Jak widać, architektura RISC-V dość prężnie rozwija się w ostatnim czasie, a nie tak dawno pisaliśmy na temat pierwszego na świecie konsumenckiego laptopa właśnie z układem RISC-V.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Na rynku dostępne jest już 10 miliardów rdzeni RISC-V. Czy nadchodzi koniec x86 i ARM?

 0