Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 61. Sprawdź co Cię ominęło

Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 61. Sprawdź co Cię ominęło

Jak co tydzień zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia kanału ITHardware na YouTube i do zapoznania się z materiałem prezentującym najważniejsze wydarzenia minionych 7 dni.

Za powstanie wideo odpowiada nasz redakcyjny kolega Beniamin znany lepiej jako Technokrata, którego kojarzyć możecie z jego autorskiego kanału traktującego o nowych technologiach. Tego rodzaju treści to dobre rozwiązanie dla użytkowników zajętych codziennymi sprawami niemających czasu, by na bieżąco sprawdzać branżowe wydarzenia. Tutaj dostają więc na tacy gotowe, kluczowe newsy. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company znane jako TSMC ma ogromne znaczenie dla globalnej gospodarki, ponieważ firma posiada 54% udziałów w rynku chipów, a potencjał dostrzega główna ekonomistka rządowego Chińskiego Centrum Międzynarodowej Wymiany Gospodarczej. Chen Wenling powiedziała, że "jeśli USA i Zachód nałożą na Chiny destrukcyjne sankcje, takie jak sankcje przeciwko Rosji, musimy odzyskać Tajwan. Chen w przemówieniu wskazała, iż należy przejąć TSMC.

Zapraszamy do oglądania nowego odcinka newsowego podsumowania tygodnia.

AMD ujawniło szczegóły dotyczące nowej generacji GPU RDNA 3, a także jej następcy, czyli RDNA 4 oraz architektury CDNA 3. Financial Analyst Day 2022 David Wang z AMD (Senior Vice President Engineering w Radeon Technologies Group) zdradził kilka informacji i jedną z najciekawszych jest to, iż architektura RDNA 3 zapewni o ponad 50% lepszą wydajność na wat niż RDNA 2. RDNA3 zadebiutuje razem z GPU Navi 3X w tym roku. RDNA 4, które ma pojawić się do końca 2024 roku wykorzysta bardziej zaawansowaną litografię.

W sieci udostępniono wyniki testów karty graficznej Intel Arc Alchemist A730M i niestety nie są one obiecujące. Wprawdzie układ graficzny błyszczy w programie 3DMark to w grach mamy poziom GeForce RTX 3050 i pokaz slajdów. Grafikę Intela umieszczono w laptopie Mechanic Dawn Exploration Edition 2022 wyposażonego oprócz tego w procesor Alder Lake i7-12700H i 12 GB pamięci GDDR6 pracującej na 192-bitowej szynie. W 3DMark A730M uzyskał 10138 punktów, w tym wynik graficzny 10107 punktów i wynik CPU 10321 punktów i jest to dobry wynik jak na notebooka gamingowego ze średniej półki, lecz mamy do czynienia z rezultatem syntetycznym, który może nie przełożyć się na wydajność bezpośrednio w grach. W drugim przypadku A730M poradził sobie gorzej i osiągał liczbę klatek na sekundę prównywalną do RTX 3050.

Unia Europejska zrobiła natomiast ważny krok we wprowadzeniu uniwersalnego portu ładowania, którym zostanie USB-C. Chociaż tego typu ładowarka pozostaje standardem na świecie tak nie wszyscy producenci urządzeń go stosują, mowa tutaj konkretnie o Apple bazującym na autorskim standardzie. Po wprowadzeniu przepisów życie firma z Cupertino nie będzie miała wyjścia jak tylko sprzedawać w krajach członowskij UE iPhone'y ze standardem USB-C. ego rodzaju wejście musi znaleźć się we wszystkich smartfonach, tabletach, aparatach cyfrowych, przenośnych konsolach do gier, czytnikach e-book, słuchawkach oraz laptopach do maksymalnie 2024 roku.

Za nami konferencja WWDC 2022, na której Apple pokazało nowy system mobilny iOS 16, którego główną nowością jest spersonalizowany ekran blokady, czyli rzecz normalna w Androidach, a w iOS dotychczas niespotykana. Cóż to nie nowość, że producent z Cupertino jest za konkurencją jeśli spojrzymy np. na ilość pamięci RAM (4 GB) stosowanej w iPhone 13 wycenionym na około 4000 złotych. Ponadto zaprezentowano procesor Apple M2 czy laptopa MacBook Air 13,6″, który zawiera ten układ. M2 zawiera 8 rdzeni: 4x Performance oraz 4x typu Efficient, dodatkowo zwiększeniu uległa liczba rdzeni układu graficznego, która teraz ma 10 rdzeni.

Na koniec warto wspomnieć o wizji grania przyszłości, którą pochwalił się Microsoft. Gamin w ciągu najbliższych 20 lat zostanie oparty na graniu w chmurze (nawet bez dedykowanej konsoli) oraz platformie Xbox Game Pass. Od 30 czerwca 2022 roku jeśli mamy telewizor Smart od Samsunga aplikację Xbox ściągniemy z Samsunga Gaming Hub lub Media Hub, następnie należy zalogować się na konto, podłączyć kontroler przez Bluetooth i to w zasadzie wystarczy, by uruchomić jakiś tytuł z XGP. Zmiany odczują posiadacze Windowsa 11 i przeglądarki internetowej Edge. Microsoft w ramach programu Windows Insider testuje optymalizację gier odpalonych w oknie, które przeprojektowano, żeby zmniejszyć opóźnienia.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Podsumowanie newsów ITHardware - tydzień 61. Sprawdź co Cię ominęło

 0