Plotka: AMD Navi 10 oferować ma wydajność GeForce RTX 2080 za połowę ceny

Plotka: AMD Navi 10 oferować ma wydajność GeForce RTX 2080 za połowę ceny

Ten tydzień przyniósł wysyp dość sensacyjnych plotek z obozu AMD, zarówno w kwestii procesorów Ryzen 3000, jak i nowych kart graficznych czerwonej ekipy. Jeśli chodzi o tę drugą kategorię produktów, to youtuber prowadzący kanał AdoredTV twierdzi, że firma zarządzana przez Lisę Su na dobry początek wypuści na rynek trzy modele Radonów z serii RX 3000, które bazować będą na 7 nm układach Navi i te mają być zapowiedziane już w styczniu na targach CES 2019. Teraz z kolei portal Overclock3D, powołując się na wpis niejakiego Wjm47196 na znanym chińskim forum Chiphell, podaje, że nowy flagowiec AMD z GPU Navi 10 zadebiutuje na rynku w okolicach połowy przyszłego roku (drugi/trzeci kwartał) i będzie mógł się mierzyć wydajnością z kartą GeForce RTX 2080, kosztując połowę jej ceny. Nie trzeba chyba dodawać, że lepiej podchodzić do tych informacji jak do typowej plotki, czyli z dużą dawką dystansu?

Według nowych plotek, nowy flagowiec AMD z GPU Navi 10 będzie mógł się mierzyć wydajnością z kartą GeForce RTX 2080, ale będzie jednocześnie o połowę od niej tańszy.

Źródło tego przecieku twierdzi, że układ graficzny Navi 10 zapewni high-endową wydajność przy zaskakująco niskim zapotrzebowaniu energetycznym, ale Wjm47196 nie podał żadnych konkretów odnośnie domniemanego TDP. Poza tym, trzeba zauważyć, że informacje odnośnie osiągów Navi stoją w sprzeczności z poprzednimi doniesieniami na ten temat, które wskazywały, że będzie to układ dedykowany jedynie kartom ze średniej półki i nie zagrozi topowym modelom Zielonych. Tymczasem, na chińskim forum przeczytać możemy, że AMD planuje wykorzystać Navi 10 do bezpośredniej rywalizacji z kartą GeForce RTX 2080, choć nie wiemy, czy chodzi tu rzeczywiście o bardzo zbliżony poziom wydajności, czy też może będzie to po prostu topowa propozycja Czerwonych, która stanowić ma alternatywę dla oferty NVIDII.

Przecieki z Chiphell nie pokrywają się też z tym, co sugerowano w tym tygodniu na kanale AdoredTV, gdzie wskazywano, że Navi 10 zapewnić ma wydajność na poziomie GeForce’a RTX 2070, a nie wyraźnie wydajniejszego RTX 2080. Wjm47196 wskazuje również, że flagowy Radeon RX 3080 napędzany Navi nie będzie obsługiwał technologii śledzenia promieni w czasie rzeczywistym (ray-tracing), co zresztą sugerowały już ostatnie wypowiedzi przedstawicieli producenta. Jak na razie trudno oszacować wiarygodność tych przecieków, gdyż byłaby to czysta spekulacja, niemniej jednak zwiększenie intensywności plotek w tym temacie sugerować może, że powoli rzeczywiście możemy zbliżać się do jakiś oficjalnych zapowiedzi, które powinny rozjaśnić sytuację.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Plotka: AMD Navi 10 oferować ma wydajność GeForce RTX 2080 za połowę ceny

 0