Problemy z kartami RTX 3000 i RX 6000 potrwają do lutego? Braki kluczowych komponentów

Problemy z kartami RTX 3000 i RX 6000 potrwają do lutego? Braki kluczowych komponentów

Wszyscy doskonale wiemy jak wyglądają stany magazynowe nowych kart NVIDII i AMD - mówiąc w skrócie są niemal zerowe. Gdy tylko gdzieś pojawią się modele RTX 3000 albo RX 6000, wyprzedają się natychmiast, często nawet po mocno zawyżonych cenach. Niestety wszystko wskazuje na to, że sytuacja nie poprawi się tak szybko, jak wszyscy by sobie życzyli. Nieoficjalnie mówiło się, że producenci powinni uporać się z problemem dostaw najpóźniej styczniu, jednak według najnowszych doniesień NVIDIA i AMD mogą mieć problemy z nadążeniem za popytem na swoje nowe karty graficzne przynajmniej do lutego. 

Najnowsze doniesienia sugerują, że problem z dostępnością kart RTX 3000 i RX 6000 potrwa co najmniej do lutego, z powodu problemów z dostawami pamięci GDDR6X i GDDR6.

Chociaż AMD nie wydało żadnych publicznych oświadczeń dotyczących ich sytuacji w zakresie dostaw, NVIDIA wielokrotnie potwierdzała, że globalne niedobory elementów do produkcji wpływają na dostępność kart graficznych Ampere. Już wcześniej słyszeliśmy, że jednym z problemów wpływającym na dostępność kart Ampere są niewystarczające dostawy pamięci, a im więcej pamięci na PCB, tym w teorii gorsza dostępność również GPU. Wynika to z faktu, że producenci układów graficznych często sprzedają pakietowo GPU i moduły pamięci. Są one oferowane w niższej cenie i gwarantują zgodność ze specyfikacjami. Większość partnerów stosuje takie podejście, a ponieważ są braki w GDDR6, to wpływa to również na dostępność GPU.

Francuski portal Cowcotland powołuje się na swoje źródła i informuje, że "powrót do normalności zajmie tygodnie, co oznacza, że ​​dostępność wszystkich modeli poprawi się najwcześniej w lutym, nawet jeśli zablokowane zostaną premiery niektórych modeli np. autorskich Radeonów 6900XT".  Warto jednak zauważyć, że karty GeForce RTX 3090 i RTX 3080 korzystają z pamięci GDDR6X, z którymi nie ma aż tak dużego problemu, jak z GDDR6, które są montowane w modelach RTX 3070 i RTX 3060 Ti. Niestety dotknie to również wszystkich modeli Radeon RX 6000, które korzystają wyłącznie z GDDR6.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Problemy z kartami RTX 3000 i RX 6000 potrwają do lutego? Braki kluczowych komponentów

 0