Qualcomm prognozuje, że sytuacja w branży technologicznej poprawi się w 2022 roku

Qualcomm prognozuje, że sytuacja w branży technologicznej poprawi się w 2022 roku

Niedobór półprzewodników stanowi wyzwanie dla całej branży technologicznej. Cristiano Amon, dyrektor generalny Qualcomm, podzielił się pewnymi informacjami dającymi promyk nadziei na lepsze czasy.

Cristiano Amon, dyrektor generalny Qualcomma, który odpowiada za produkcję procesorów z serii Snapdragon uważa, że globalny niedobór półprzewodników zmniejsza się dzięki czemu sytuacja ulegnie poprawie w 2022 roku. "Zaopatrzenie w komponenty poprawiło się w 2021 roku, a sytuacja powinna być lepsza w przyszłym roku" - stwierdził Amon. To oświadczenie opublikowane 2 grudnia stoi w sprzecznosci z komunikatem dyrektora generalnego Intela Pata Gelsingera, który prognozuje, że globalny niedobór chipów utrzyma się do 2023 roku. Jednocześnie prezes Armii Simon Segars ostrzegł, iż kryzys może się pogłębić. Przez niedobór chipów firmy mają kłopoty z produkcją urządzeń i zaspokojeniu zapotrzebowania konsumentów.

Według szefa Qualcomma sytuacja na rynku półprzewodników poprawi się w 2022 roku.

Qualcomm prognozuje, że sytuacja w branży technologicznej poprawi się w 2022 roku

Jednak mimo tego niektórzy producenci chipów, tacy jak MediaTek, odnotowali wzrost udziału w rynku. Jakiś czas temu TSMC stwierdził, że niedobory półprzewodników są wywoływane sztucznie, ponieważ niektórzy posiadają zapasy chipów, tylko przetrzymują je w magazynach. Tak wynika z analizy, którą zlecił szef wspomnianej firmy. Branża półprzewodników skurczyła się, mimo że same chipy stały się bardziej rozpowszechnione i kluczowe. TSMC i Sony podobno inwestują 7 miliardów dolarów w budowę fabryki w Japonii, by walczyć z niedoborem półprzewodników. Fabryka ma zacząć działać w 2023 lub 2024 roku.

Tymczasem Qualcomm zaprezentował ostatnio Snapdragon 8cx Gen 3, który jest pierwszym procesorem dla sprzętu z Windowsem wykonanym w 5 nm litografii. Nowy CPU zdaniem producenta zapewnia 85% wzrost wydajności wielordzeniowej względem poprzedniego modelu, jak również 60% wzrost wydajności układu graficznego. Poznaliśmy też Snapdragon G3x Gen 1, SoC dla przenośnych konsol, chociaż nie znamy szczegółowej specyfikacji.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm prognozuje, że sytuacja w branży technologicznej poprawi się w 2022 roku

 0