Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 przyniesie wyższą wydajność przy znacząco niższym zużyciu energii

Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 przyniesie wyższą wydajność przy znacząco niższym zużyciu energii

Na Snapdragon Night w Chinach przedsiębiorstwo Qualcomm zaprezentowało najnowszy układ dla urządzeń mobilnych. Oprócz przyrostu wydajności, korzystnym zmianom uległa także efektywność energetyczna. Jednostka ma być wykonana w 4-nanometrowym procesie technologicznym od TSMC. Różnice widać także w kwestii taktowania poszczególnych rdzeni procesora.

Dzięki wydarzeniu o nazwie Snapdragon Night, które odbyło się w Chinach poznaliśmy całkiem sporo interesujących szczegółów na temat układu Snapdragon 8 Plus Gen 1 dla flagowych urządzeń mobilnych. Procesor wykonano w litografii 4 nm od TSMC. Współpraca z tajwańskim przedsiębiorstwem miała wpłynąć na wyższą częstotliwość pracy i lepszą efektywność energetyczną procesora z plusem w nazwie względem Snapdragona 8 Gen 1, wykorzystującego technologię Samsunga. Jak się okazuje, pod kątem specyfikacji nowy SoC jest zasadniczo oryginalnym Snapdragonem 8 Gen 1, a różnice wynikają właśnie ze zmiany podmiotu odpowiedzialnego za produkcję jednostki.

Główne zmiany w wydajności oraz wykorzystaniu energii przez procesor Snapdragon 8 Plus Gen 1 mają wynikać z przeniesienia produkcji do TSMC.

Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 - wydajność

Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 - efektywność

Zmiany w częstotliwości pracy różnią się w zależności od rdzenia. Tym sposobem pojedynczy Cortex-X2 cechuje się taktowaniem na poziomie 3,2 GHz. Trzy wolniejsze jednostki Cortex-A710 otrzymały zegar rzędu 2,8 GHz, podczas gdy najwolniejsze cztery sztuki Cortex-A510 są w stanie rozpędzić się do 2 GHz. Ponadto, również grafika Adreno otrzymała 10-procentowy wzrost częstotliwości. Znaczące różnice widać także w kwestii wykorzystania energii zarówno przez CPU, jak i GPU. W obydwu przypadkach mówimy aż o 30% niższym zużyciu, co z pewnością odbije się pozytywnie na czasie pracy urządzeń, wyposażonych w najnowszym SoC od Qualcomm.

Pierwsze konstrukcje, wyposażone w Snapdragona 8 Plus Gen 1 mają pojawić się na rynku w trzecim kwartale bieżącego roku. Otrzymaliśmy także informację, że pojawi się kilka nowych smartfonów Xiaomi, ASUS, OnePlus, Motorola oraz Honor, na pokładzie których odnajdziemy wspomniany procesor. Mamy więc wyższą wydajność przy jednocześnie niższym zużyciu baterii, czego zatem chcieć więcej?

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 przyniesie wyższą wydajność przy znacząco niższym zużyciu energii

 0