Swatting to w USA coraz większy problem. Policja tworzy portal dla ofiar

Swatting to w USA coraz większy problem. Policja tworzy portal dla ofiar

Podczas gdy wydawać się może, że "swatting" to zwykły jedynie zwykły żart, to nieprzemyślane działania tego typu marnują cenny czas policji, a czasem mogą zakończyć się nawet tragedią. To od zawsze był czyn podlegający karze, jednakże policja w mieście Seattle podejmuje obecnie proaktywne działania w walce ze swattingiem, przedstawiając dedykowany serwis poświęcony temu zjawisku. Tym osobom, którze mogą nie wiedzieć czym jest swatting wyjaśniamy, że terminem tym określa się wezwanie policji pod dany adres, powiadamiając o fałszywym zagrożeniu, by wywołać jak najbardziej agresywną odpowiedź ze strony przedstawicieli prawa. Zjawisko to początkowo było wymierzone w graczy i streamerów, do których drzwi pukali przedstawiciele prawa, jednakże rozprzestrzeniło się to również na inne obszary życia.

W USA swatting to coraz większy problem, który na szczęście (póki co) nie jest widoczny w naszym kraju.

Swatting stał się w Ameryce bezsensowną formą zemsty przeciw zarówno zwykłym osobom prywatnym, jak i pracownikom sektora biznesowego. Fałszywe powiadomienia bardzo często dotyczą przetrzymywania zakładników, strzelaniny, aktów ekstremalnej przemocy i wielu innych o zbliżonej wymowie, nastawionej na konkretną reakcję. Niektóre amerykańskie serwisy jak Ars Technica oferują nawet przewodniki dla potencjalnych ofiar. Numer alarmowy 911 jest w USA oczywiście zarezerwowany dla sytuacji alarmowych i choć istnieje numer dla zgłaszania spraw z mniejszym priorytetem, to wciąż dotyczy on aktywnych przestępstw, pozostawiając potencjalne ofiary właściwie bez rozwiązania ich problemu. Policja stara się wyjść na przeciw problemowi umożliwiając rejestrację swojego adresu, jako potencjalnego obiektu swattingu.

Sprzeczka graczy Call of Duty doprowadziła do śmierci z rąk oddziału SWAT

Kłótnia graczy zakończona zgonem. Jest akt oskarżenia

Zgłoszenie swojej osoby, jako potencjalnej ofiary oczywiście nie zablokuje przyjazdu policji, jednakże służby będą odpowiednio poinformowane, że zgłoszenie może być zwykłym żartem. "Wedle naszej wiedzy nie istnieje póki co rozwiązanie tego problemu, więc je wymyśliliśmy: SMART 911 oraz Rave Mobile Safety" - wyjaśnia przedstawiciel policji z Seattle - "SMART 911 dostarcza możliwość stworzenia internetowego profilu dostosowanego specjalnie do potrzeb domostwa". W profilu takim znaleźć się mogą przydatne dla policji, czy też pogotowia informacje jak stan medyczny, alergie, niepełnosprawności mieszkańców itp. Dotąd SMART 911 aktywowało się po wykręceniu numeru alarmowego, jednakże teraz Rave Mobile Safety rozszerza możliwości, dając użytkownikom możliwość zarejestrowania swoich obaw i ostrzeżenia dyspozytora o możliwości fałszywego zgłoszenia alarmowego.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Swatting to w USA coraz większy problem. Policja tworzy portal dla ofiar

 0