The Legend of Zelda najdroższą grą w historii. Wydanie z 1987 roku sprzedane za rekordową cenę

The Legend of Zelda najdroższą grą w historii. Wydanie z 1987 roku sprzedane za rekordową cenę

The Legend of Zelda to gra, która trafiła na konsolę NES przeszło 30 lat temu, a dziś ma status jednej z najpopularniejszej serii kojarzonej z Nintendo. Nic więc dziwnego, że oryginalnie zafoliowany egzemplarz gry w wersji na NES pochodzący z 1987 roku sprzedano na aukcji Heritage Auctions za rekordową cenę.

Pewna osoba postanowiła wydać na tę kopię 870 tysięcy dolarów amerykańskich (ok. 3,3 mln zł). Pobito zarazem wcześniejszy rezultat ustanowiony przez Super Mario Bros., którego sprzedano za 660 tysięcy USD (ok. 2 578 851 złotych). Dlaczego ten konkretny egzemplarz The Legend of Zelda jest wart aż tyle? Otóż mamy do czynienia z wersją NES R produkowaną jedynie przez kilka miesięcy, zastąpioną na początku 1988 roku przez wariant "Rev-A". Do tego jest to zafoliowana sztuka. Otrzymała ona ocenę 9.0 A Wata, czyli odrobinę niższą od wspomnianego Super Mario Bros., którego stan oceniono na 9.6 A+ Wata. Z drugiej strony prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów stanowiłoby wydanie The Legend of Zelda NES TM będące pierwszą serią produkcyjną.

Egzemplarz The Legend of Zelda z 1987 roku został sprzedany na aukcji za rekordowe 870 tysięcy dolarów.

The Legend of Zelda najdroższą grą w historii. Wydanie z 1987 roku sprzedane za rekordową cenę

Zapewne sprzedano by go za jeszcze większą sumę. W ostatnim czasie wartość tego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich wzrosła. Dotyczy to m.in. niektórych kart pokemon wartych setki, a nawet tysiące dolarów. Bez wątpienia 870 tysięcy dolarów to bardzo dużo pieniędzy, które nie jednemu człowiekowi pozwoliłyby ustawić się na resztę życia, tymczasem ktoś postanowił przeznaczyć je na egzemplarz gry sprzed ponad 30 lat. Niestety nie wiemy, kto we wszystkich przypadkach zdecydował się na zakup gier. Natomiast jeśli ktoś posiada w domu starsze wydania kultowych tytułów, to nie powinien ich wyrzucać ani oddawać tylko przechować do momentu aż będą warte fortunę.

The Legend of Zelda najdroższą grą w historii. Wydanie z 1987 roku sprzedane za rekordową cenę

W 2020 roku najdrożej sprzedaną grą w historii był Mario Bros. 3 na NES, którego oryginalnie zapakowane wydanie kupiono za 156000 dolarów, pokonując poprzedniego rekordzistę o 42000 USD. Dlaczego aż tyle? Po pierwsze słowo "Bros." umieszczono po lewej stronie pudełka nachodząc lekko na rękawiczkę Mario, a po drugie to wczesne wydanie, ponieważ później słowo to przeniesiono bardziej na prawą stronę. Wracając jeszcze do The Legend of Zelda, trwają prace nad osłoną o podtytule Breath of the Wild 2 stanowiącą kontynuację Breath of the Wild wydanego w 2017 roku. Premiera powinna odbyć się w 2022 roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: The Legend of Zelda najdroższą grą w historii. Wydanie z 1987 roku sprzedane za rekordową cenę

 0