Czy laptop może być jednocześnie biznesowy i gamingowy? – NVIDIA Max-Q

Czy laptop może być jednocześnie biznesowy i gamingowy? – NVIDIA Max-Q

Laptopy biznesowe

Żeby dobrze zrozumieć poruszany temat, musimy najpierw określić, czym jest laptop biznesowy i co powinno charakteryzować taki sprzęt. Tego typu komputery z założenia nie są skierowane do zwykłego konsumenta, ale z jakichś powodów ten często i świadomie decyduje się na ich zakup i to pomimo faktu, że później nie korzysta z wielu dedykowanych im funkcji (np. w zakresie bezpieczeństwa). Mówimy tu bowiem o laptopach tworzonych z myślą o profesjonalnym użytkowaniu, nierzadko poza domem/biurem, więc produkty tej klasy muszą być z jednej strony reprezentatywne, bardzo mobilne i funkcjonalne, ale z drugiej strony również trwałe i stosownie zabezpieczone. Osoby decydujące się na taki zakup często wybierają sprawdzone modele, a dodatkowym plusem jest opcja rozbudowy. Przyjrzyjmy się więc, co wyróżnia dobry biznesowy laptop:

Czy laptop może być jednocześnie Biznesowy i Gamingowy – nVidia Max-Q

Eleganckie wzornictwo

Choć nie powinno oceniać się książki po okładce, to jednak nie da się ukryć, że często tak robimy. Odpowiednie wrażenie jest niezwykle istotne także w biznesie, dlatego laptop „prezesa” powinien przykuwać oko nie neonowym podświetleniem czy agresywną konstrukcją (tego typu przepych zarezerwowany jest raczej dla gamingowych modeli i w przypadku sektora biznesowego nie jest mile widziany), ale klasyczną elegancją oraz nowoczesnym i stonowanym stylem. Nic więc dziwnego, że stawia się tu raczej na monochromatyczną kolorystykę (neutralne barwy, jak czerń, biel czy srebro) i prosty design.

Solidne wykonanie

Tu od razu płynnie przechodzimy do kolejnej kwestii, jaką jest solidna obudowa, ponieważ laptop nie będzie zbyt długo dobrze się prezentował, jeśli wykonany będzie ze słabej jakości materiałów. I o ile w typowo konsumenckich notebookach stosuje się przeważnie wszędobylski plastik, tak tutaj zdecydowanie milej widziane są szlachetniejsze tworzywa, jak metal (np. aluminium czy stop magnezu) czy włókno węglowe, które nie wycierają się tak łatwo jak tworzywa sztuczne i zapewniają lepszą ochronę. Warto też pamiętać o zawiasach oraz zabezpieczeniu wyświetlacza (np. szkłem typu Gorilla Glass), ponieważ biznesowe laptopy w czasie częstych podróży są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju mechaniczne uszkodzenia, w tym pęknięcia, zarysowania, wstrząsy czy otarcia. W skrajnych przypadkach zdecydować można się nawet na specjalnie wzmocnione konstrukcje (tzw. laptopy Rugged), którym niestraszne są żadne upadki. 

Mobilność

Jak już ustaliliśmy, biznesowy laptop często zabierany jest w podróże i na wyjazdy służbowe (generalnie dość często przenoszony jest z miejsca na miejsce), przez co musi być też bardzo mobilny. Oznacza to, że powinien być lekki (jego waga raczej nie powinna znacząco przekraczać 2 kg, a najlepiej jeśli masa mieścić będzie się poniżej tej wartości), by nie stanowić dużego obciążenia dla bagażu w trakcie podróży czy pracy na kolanach w jej trakcie. Nic więc dziwnego, że producenci decydują się na trwałe, ale lekkie stopy metali czy połączenia włókien węglowych i włókien szklanych. Sprzęt powinien mieć również kompaktowy rozmiar i być bardzo smukły, by nie zajmował zbyt dużo miejsca i łatwo można było go zmieścić do torby czy plecaka - warto zainwestować w model o grubości poniżej 2 cm.

Wyświetlacz

Decydując się na zakup notebooka klasy biznesowej warto też zwrócić uwagę na matrycę. Dobrze, jeśli jest ona matowa, co ułatwi korzystanie z niej w nasłonecznionej sali konferencyjnej (nie będziemy wyglądali zbyt profesjonalnie, próbując dostrzec na ekranie coś poza własnym odbiciem) i ma odpowiednie kąty widzenia. Docenimy to w momencie, gdy przyjdzie nam poprowadzić spotkanie na stojąco czy pokazać coś na laptopie szerszemu gronu odbiorców. Kolejną kwestią jest wsparcie dla dotyku, które jest coraz powszechniejsze i może okazać się niezwykle przydatne, kiedy np. nie mamy wystarczająco dużo miejsca, by skorzystać się myszki.

Format i typ

Z ekranem i jego wykorzystaniem wiążą się następne elementy, które musimy wziąć pod rozwagę, a mianowicie rozmiar wyświetlacza oraz typ laptopa. Jeśli chodzi o przekątną matrycy, to wydaje się, że 15,6 cala jest złotym środkiem pomiędzy funkcjonalnością i mobilnością, a biorąc pod uwagę głównie ten drugi czynnik, rozważać można nawet mniejsze ekrany. Jeśli zaś chodzi o rodzaj konstrukcji, to oprócz tradycyjnego laptopa dziś możemy zdecydować się również na hybrydowe modele z odczepianą klawiaturą (jak np. Surface od Microsoftu) czy urządzenia 2w1 z obrotowym zawiasem, pozwalającym na pracę w kilku trybach. Podobnie ma się sprawa z obsługą rysików, które także mogą okazać się bardzo przydatne, no i nie da się ukryć, że wyglądają bardzo profesjonalnie w trakcie prezentacji :)

Dodatkowe zabezpieczenia

W przypadku biznesowych laptopów istotną kwestią jest także zabezpieczenie użytkowników przed niepowołanym dostępem do wrażliwych danych czy wręcz kradzieżą. Przydatne są więc rozwiązania bazujące na biometrycznym logowaniu do komputera (np. z wykorzystaniem czytnika linii papilarnych czy skanowania twarzy), ale również wszelkiego rodzaju technologie szyfrujące, czytniki inteligentnych kart (Smart Card) czy nawet zabezpieczenia mechaniczne, czyli linki Kensingtona oraz Noble Wedge.

Wydajność

Wbrew pozorom wydajność w przypadku biznesowych komputerów także odgrywa bardzo duże znaczenie, ale ta zamiast koncentrować się na osiągać w grach, powinna raczej stawiać na produktywność. Nie najlepiej wypadnie bowiem biznesmen, którego komputer „zamula” w trakcie najprostszych zadań, nie radzi sobie z multitaskingiem czy bardzo wolno się uruchamia (lub też uruchomienie poszczególnych aplikacji trwa wieki). Dlatego też niezbędny jest tu wydajny procesor, dysk SSD, ale również pojemna bateria pozwalająca na długie godziny pracy bez podpiętego zasilania. Nie bez znaczenia jest też precyzyjny touchpad obsługujący wielodotykowe gesty oraz wygodna klawiatura (najlepiej podświetlana).

Kultura pracy

Ostatnią kwestią, na którą chcemy zwrócić uwagę w przypadku biznesowych laptopów, jest kultura pracy, która powinna być jak najwyższa. Oznacza to zarówno niski poziom hałasu generowanego przez sprzęt, tak by ten nie przeszkadzał w pracy nam (np. zagłuszając rozmowę) i osobom dookoła, jak i odpowiednie temperatury, które nie prowadzą do throttlingu czy też doskwierają nam w trakcie użytkowania notebooka na kolanach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy laptop może być jednocześnie biznesowy i gamingowy? – NVIDIA Max-Q

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł