Czy laptop może być jednocześnie biznesowy i gamingowy? – NVIDIA Max-Q

Czy laptop może być jednocześnie biznesowy i gamingowy? – NVIDIA Max-Q

Jak połączyć ogień z wodą? Na ratunek... Max-Q!

Teraz już z pewnością zdajecie sobie sprawę, jakim wyzwaniem jest połączenie dwóch tak odmiennych światów, korzystających czasem z niemal wykluczających się rozwiązań. A może to w ogóle niemożliwe? Spokojnie, wprowadzenie laptopów w standardzie Max-Q diametralnie odmieniło krajobraz rynku notebooków i pozwoliło producentom na tworzenie nowych kategorii laptopów, tzw. gamingowych ultrabooków - smukłych, lekkich i eleganckich, ale jednocześnie o wydajności typowych modeli do grania. Twórcy notebooków skrzętnie wykorzystali tę sytuację i dostarczyli na rynek laptopy, które bezbłędnie trafiają w gust osób poszukujących biznesowych rozwiązań, ale nie stronią od grania i lubią w wolnej chwili rozerwać się przy ulubionych tytułach (i to nie tylko tych najmniej wymagających, ale i produkcjach AAA). Jak już wspominaliśmy, dokładniejsze omówienie inicjatywy Max-Q znajdziecie w naszym poprzednim tekście, więc nie będziemy się powtarzać, ale żeby nie być gołosłownymi, posłużymy się konkretnymi przykładami.

W tym celu przejrzeliśmy ofertę jednego z największych sklepów komputerowych w Polsce, czyli X-Kom, w poszukiwaniu ciekawych biznesowych ultrabooków, które nabyć można z kartami graficznymi NVIDII w niskonapięciowym wariancie Max-Q. I zaczynamy od nietuzinkowego urządzenia, ponieważ laptopa typu 2w1, łączącego funkcjonalność tradycyjnego notebooka z tabletem. Lenovo Yoga 730, bo o nim tu mowa, wykonany jest z aluminium wysokiej klasy, dzięki czemu waży zaledwie 1,89 kg, co w połączeniu z profilem mierzącym zaledwie 17,9 mm oraz cienkimi ramkami wokół ekranu (5,9 mm) gwarantuje wysoką mobilność i elegancki wygląd. Poza tym, 15,6-calowy wyświetlacz Full HD wspiera obsługę dotykiem oraz rysikiem Lenovo Active Pen 2, który umożliwia naturalne pisanie tak jak długopisem po papierze (ma aż 4096 poziomów czułości). W biznesowym zastosowaniu istotną rolę odgrywa również bateria i producent chwali się, że dzięki technologii Rapid Charge po piętnastu minutach ładowania można korzystać z komputera przez dwie godziny, a całkowita żywotność baterii wynosi do 11,5 godzin (choć podczas grania wynik ten będzie kilkukrotnie słabszy). Nie zabrakło też czytnika linii papilarnych, który przyda się podczas logowania do komputera czy dokonywania płatności internetowych. No dobra, ale zapewne zastanawiacie się, co z tego mają gracze? Procesor Intel Core i5 8. generacji, do 16 GB pamięci RAM DDR4, szybki dysk SSD M.2 PCIe oraz, co najważniejsze, kartę graficzną GeForce GTX 1050 Max-Q z 4 GB pamięci GDDR5. Ta pozwala cieszyć się rozgrywką w Full HD na średnich detalach w większości najnowszych produkcji (choć nie zawsze możemy liczyć na 60 kl./s i w przypadku najbardziej wymagających tytułów trzeba będzie zadowolić się „konsolową” płynnością 30 kl./s), czyli zapewnia poziom nieosiągalny dla zintegrowanych GPU, które napędzają tradycyjne ultrabooki. Alternatywą dla Lenovo może być MSI PS42, niezwykle stylowy sprzęt mierzący tylko 15,9 mm grubości i ważący zaledwie 1,19 kg. To nie tylko najbardziej mobilny sprzęt w tej klasie, ale i jeden z ładniejszych. W tym przypadku otrzymujemy jednak 14-calowy matowy ekran Full HD, ale laptop możemy skonfigurować z Core i7 oraz GeForce GTX 1050 Max-Q.

Użytkownicy z nieco wyższymi aspiracjami, którzy nie chcą rezygnować z biznesowego sznytu, powinni zwrócić się w stronę modelu Dell XPS 15 (9570). Seria ta od lat cieszy się bardzo dobrą opinią wśród biznesowych użytkowników, którzy cenią jej niezwykle stylową, ale klasyczną formę, a najnowsza odsłona doczekała się wariantu z kartą graficzną GeForce GTX 1050 Ti Max-Q, która zapewnia wydajność ok. 37-45 kl./s w grze Wiedźmin 3 na wysokich ustawieniach w Full HD, a w Battlefield 1 nawet 50-60 kl./s. Oczywiście wiele zależy od wybranej konfiguracji, ale w tym przypadku możemy zaszaleć nawet z 32 GB pamięci RAM, 6-rdzeniowym procesorem Intel Core i9-8950HK (12 wątków) i 2 TB dyskiem SSD M.2 PCIe. To wszystko w niezwykle eleganckiej obudowie wykonanej z jednego bloku aluminium, dzięki czemu cała konstrukcja mierzy zaledwie 17 mm grubości i waży od 1,8 kg. Jeśli dołożymy do tego wyświetlacz InfinityEdge z obramowaniem mierzącym zaledwie 5,7 mm grubości, dzięki któremu laptop z 15,6-calowym ekranem 4K (ten zabezpieczono szkłem Gorilla Glass) przypomina rozmiarem 14-calowe konstrukcje, to otrzymamy jeden z najbardziej kompaktowych i najładniejszych notebooków w swojej klasie. Warto też wspomnieć, że podpórka pod nadgarstki została wykonana z włókna węglowego, a karta sieciowa Killer 1535 Wireless zapewnia silne i stabilne połączenie Wi-Fi. Nie zabrakło także portu Thunderbolt 3, dwóch USB 3.0, podświetlanej klawiatury i precyzyjnego touchpada oraz czytnika linii papilarnych, który w tym przypadku wbudowany jest w przycisk Power. Z punktu widzenia biznesowych użytkowników bardzo dużą zaletą jest też gwarancja on-site, next business day, czyli naprawa na miejscu u klienta następnego dnia roboczego po zgłoszeniu usterki.  

Dell XPS 15 (9570)

W tym momencie część z Was i tak jest pewnie niezadowolona, bo może i wymienione wyżej przykłady faktycznie pozwalają na grę w nowe tytuły, ale daleko im do sprzętu klasy DTR. Wiemy o tym, dlatego mamy jeszcze jeden przykład. Mowa tu o MSI GS65 Stealth Thin 8RF, czyli 15,6-calowej konstrukcji wyposażonej m.in. w 6-rdzeniowy procesor Intel Core i7-8750H i kartę graficzną GeForce GTX 1070 Max-Q, którą zamknięto w aluminiowej obudowie o wymiarach 358 x 248 x 17,9 mm i masie równej 1,88 kg. Zastosowany tu wyświetlacz IPS Full HD o odświeżaniu aż 144 Hz ma minimalne obramowanie, dzięki czemu wymiary laptopa są bliższe modelom 14-calowym. Wśród innych istotniejszych cech warto wymienić chociażby dysk półprzewodnikowy typu M.2, 16 lub 32 GB pamięci RAM, interfejs Thunderbolt 3, Gigabit Ethernet, kartę sieci bezprzewodowej Wi-Fi 802.11ac z Bluetooth 5 czy 4-komorowy akumulator o pojemności aż 82 Wh. Całości dopełniają zaś klawiatura podświetlona strefowo diodami RGB i bardzo ciekawy system chłodzenia Cooler Boost Trinity. Więcej na temat tego urządzenia i jego osiągów w grach dowiecie się z naszego testu, gdzie otrzymał wysoką ocenę oraz wyróżnienie za wydajność i design, a ja dodam tylko, że mało jest gier, których laptop ten nie udźwignie na najwyższych detalach w Full HD i przynajmniej 60 kl/s.

Czy laptop może być jednocześnie Biznesowy i Gamingowy? – NVIDIA Max-Q

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy laptop może być jednocześnie biznesowy i gamingowy? – NVIDIA Max-Q

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł