Jak zostać e-sportowcem, praca marzeń dla każdego?

Jak zostać e-sportowcem, praca marzeń dla każdego?

Wiadomo, nie zostaniemy profesjonalistami, dopóki nie zaczniemy grać. A więc pora odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, jak trenować, gdzie się pokazywać i jak rozwijać się w e-sporcie.

Dochodzimy do najtrudniejszych tematów, na tym etapie odpada naprawdę masa ludzi – odpowiednio się nastawić i zakupić sprzęt może każdy jednak na szczyt dotrą najwytrwalsi. Czas zacząć myśleć o grze na poważnie. Początkowo sprawdźmy nasze umiejętności przez około tydzień/dwa tak po prostu w zwykłych rozgrywkach. Po każdej potyczce zapisujmy nasze udane oraz nieudane zagrania, akcje, nad którymi musimy popracować i te, które wychodzą nam idealnie. Następnie każdego dnia staraj się niwelować błędy i częściej wykorzystywać te udane pozycje. W każdym tytule będzie to co innego – pozycjonowanie, odpowiednio szybko zrobione combo czy problemy aimowe. Po takim czasie spójrzmy w nasze notatki i przeanalizujmy, nad czym musimy popracować. Przykładowo, jeżeli zauważyliście, że często giniecie w LoL-u dlatego, że zdarza wam się ślepo podążać, aby kogoś zabić, po czym wpadacie w pułapkę, zmieńcie wasz styl – działajcie bardziej zachowawczo i następnym razem przemyślcie sytuacje kilka razy, zanim pobiegniecie za „pewnym killem”. Dzięki tym notatkom, przez kolejne kilka dni zadbajcie, aby zniwelować błędy, ale nie zapominajcie o udoskonalaniu i dbaniu o wasze mocne strony. W międzyczasie dalej wychwytujcie kolejne aspekty, które sprawiają wam problemy.

 

źródło: smartcast.ninja

No dobra, wiemy nad czym się skupić, ale jak to trenować? I tutaj pojawia się problem, nie ma jednej recepty na wytrenowanie danego aspektu. Warto jednak popatrzeć jak robią to najlepsi – spójrz we wszelakich dostępnych rankingach, jaka drużyna albo gracz jest TOP 1 w danym tytule i podejrzyj, jak trenuje. Zrobisz to przykładowo, oglądając jego streamy czy słuchając jego wywiadów. Obserwowanie najlepszych nie tylko wiele Cię nauczy, ale także da Ci niezłego motywacyjnego kopa. Dodatkowo w wielu produkcjach będziesz mógł podejrzeć jakich ustawień i konfiguracji używa dany pro-player i samemu je przetestować. Może akurat będą one lepsze niż Twoje obecne. Zaznaczmy też, że kilka e-sportowych tytułów, chociażby popularny CS:GO ma swój Warsztat Steam, gdzie znajdziecie masę map treningowych, które pozwolą wam na własną rękę ćwiczyć praktycznie wszystko – od celowania i refleksu po rzucanie granatów na poszczególnych mapach.

Kolejnym ważnym aspektem, który z pewnością pozwoli nam na rozwój, jest już wcześniej wspomniane oglądanie obecnych profesjonalnych gamerów. Może wydawać się to głupie, jednak analiza rozfgrywki mistrza świata pozwoli wam na zrozumienie wielu zagrań, możliwe też, że zobaczycie takie techniki, o których nie mieliście pojęcia. Widzę to na swoim przykładzie, zawsze, gdy rozpoczyna się większy turniej z produckji, którą jestem zainteresowany, staram się go bacznie śledzić. Obserwuję tym samym topowe drużyny i uczę się, ich zachowania w wielu sytuacjach, jak się pozycjonują czy jak współpracują. Po odprężającym oglądaniu siadam do gry i pamiętając to co robili najlepsi, sam staram wplatać to, co zobaczyłem u siebie – rezultaty bardzo często są wyśmienite.

 

źródło: ginx.tv

Pora na najważniejszy krok – pokazanie swojej osoby szerszej publiczności. Aby zacząć zarabiać pierwsze grosze, musimy zaprezentować swoje umiejętności światu – nie znajdziemy organizacji czy sponsorów, jeżeli nie zrobimy nic, aby pokazać zdobyć fanów i szeroką społeczność. Musimy podejść do sprawy poważnie. Przegrzebcie Internet wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu wszelakich turniejów i eventów e-sportowych, wybierzcie te najlepsze dla was i zacznijcie brać w nich udział. Zacznijcie od lokalnych pomniejszych imprez, przechodząc na coraz większe. Tak zdobędziecie doświadczenie i pokażecie się w jakiś sposób w świecie e-sportu. Ciekawym aspektem może być również zadbanie o media społecznościowe – regularne prowadzenie fanpage waszej osoby czy drużyny na pewno tylko pomoże waszym przyszłym sponsorom i organizacjom podjąć pozytywną decyzję o współpracy z wami. E-sport to nie tylko sama gra, zacznijcie dbać o swój wizerunek.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak zostać e-sportowcem, praca marzeń dla każdego?

 0