Jaką konsolę wybrać: PlayStation 5, czy Xbox Series X?

Jaką konsolę wybrać: PlayStation 5, czy Xbox Series X?

Jaką konsolę wybrać: PlayStation 5, czy Xbox Series X?

Przed nami czas wielkich wyborów i wielkich igrzysk. Jak co parę lat zmienia się generacja konsol, a wraz z nią pojawiają się nowe możliwości dla całej branży. To, co na rynku PC rozwija się stałym tempem, w konsolach następuje skokowo. Dzięki tym nagłym zmianom standardów i ograniczeniom sprzętów podpinanych pod TV wiemy, na czym stoimy. Wiemy co nazywać generacją. Mimo to zawsze jest ten sam dylemat: którą konsolę wybrać? A już zwłaszcza wtedy gdy planuje się tylko jedną. Dlatego porównamy sobie informacje przed premierą PlayStation 5 i Xboksa Series X, by pomóc wam w dokonaniu przemyślanego zakupu. I choć zawsze jest opcja kolejnego wzmocnienia swojego PC, to trzeba przyznać, że pewna wygoda i pewność dotycząca obsługi gier przez lata, jaką dają konsole trudno przecenić. A nową grafikę zawsze można dokupić... Zatem wchodzimy w temat cali na czarno-biało, zapraszamy na pierwszą rundę tego starcia:

Pod względem czystej mocy, wygrywa platforma Microsoftu, jednak Sony zapowiada ciekawsze technologie, takie, które są czysto „konsolowe”

M-O-C

Kiedy pisze się o konsolach trudno wyznaczyć granice ich możliwości. To wielki paradoks, bo przecież mówimy o zamkniętych systemach, a jednak gdy zostają naprawdę dobrze poznane przez developerów, okazuje się, że mogą o wiele więcej, niż sugerują to liczby na papierze. Mogliśmy tego doświadczać wiele razy. RDR2 nie powinien tak wyglądać na PS4, God of War też, to samo z GTAV na X360, Okami i Shadow of the Colossus na PS2 etc. Po prostu rzeczy, które nigdy nie powinny zadziałać na tych sprzętach, jednak działają, więc mimo wszystko trudno powiedzieć gdzie kończy się ich potencjał. Jeżeli chodzi o suche fakty, trzeba jednak uznać, że PS5 i XSX są do siebie bardzo podobne. Oba sprzęty bazują na procesorach AMD wykonanych w technologii 7nm, oraz grafice AMD opartej o Radeon RDNA Navi. Połączenie to ma zapewnić nam granie w 4K w 60 klatkach na sekundę, oczywiście jeżeli tylko autorzy nie przesadzą z efektami rozsadzającymi ekran.

 Top 10 gier tylko na PC

Xbox wydaje się mieć przewagę

Warto podkreślić, że w samych statystykach to nowy Xbox wydaje się mieć przewagę. Jego procesor ma 8 rdzeni i 16 wątków, z taktowaniem 3,8 Ghz – PlayStation 5 ma to samo tylko z taktowaniem 3,5 Ghz. Maszyna Microsoftu ma mieć moc obliczeniową pokroju 12 teraflopsów, podczas gdy PS5 nieco ponad 10. Różnice te spowodowane są customowymi wersjami procesorów AMD dostarczanych do tych sprzętów. Właśnie w tych elementach, robionych specjalnie pod obie firmy będą leżeć główne różnice, które dziś tak trudno znaleźć w suchych danych. Bo o ile to, że PS5 i XSX będą mieć 16 GB pamięci RAM DDR6 mówi dużo, tak trudno ocenić to jak na gry wpłyną dyski SSD obu firm. Japońska korporacja odgraża się bowiem posiadaniem technologii pozwalającej tak błyskawicznie ładować dane, że całkowicie zmieni to rozkład sił i możliwości, jakie mają developerzy.

PS5

Sony PlayStation 5 też ma asa w rękawie - to pady DualSense

Kolejnym asem w kieszeni Sony ma być zastosowanie padów DualSense, które obsługują technologię haptyczną. Dzięki specjalnym systemom będą oddawać uczucie trzymania/dotykania konkretnych przedmiotów na niespotykanym poziomie. To dzięki nim wrażenia z grania mają wkroczyć w zupełnie nowy wymiar. Podobnie reklamowana jest technologia dźwiękowego HDR – specjalny Tempest Engine ma pozwolić na rozróżnianie nawet 100 różnych źródeł dźwięku jednocześnie. Wszystkie te elementy składają się w fantastyczny zestaw, który da się jednak poznać dopiero gdy usiądzie się przed własnym PS5 w swoim pokoju. Sony chwali się rozwiązaniami, których nie da się skutecznie pokazać na trailerze i trzeba je „poczuć” na własnej skórze. To ryzykowna taktyka, ale może przynieść skutek jeżeli faktycznie funkcje te będą na tak wysokim poziomie jak twierdzą Japończycy. Przy tych rewelacjach Xbox Series X wygląda bardzo zwyczajnie, atakując graczy czystą, brutalną mocą obliczeniową. I według Phila Spencera (szefa marki Xbox) właśnie ta moc ma sprawić, że nadrobią wszelkie nowatorskie rozwiązania PS5, z superszybkim dyskiem SSD na czele. A pad? Zawsze będzie można wypuścić jego nową edycję, a już teraz Xbox Elite Controller uważany jest za najwygodniejszy kontroler na świecie.

Xbox Elite Controller uważany jest za najwygodniejszy kontroler na świecie

Reasumując

Pod względem czystej mocy, wygrywa platforma Microsoftu, jednak Sony zapowiada ciekawsze technologie, takie, które są czysto „konsolowe”. Architektura PS5 ma być dostosowana do tego, by umożliwić twórcom na korzystanie z masy trików, które zaowocują cudownie działającymi grami. Xbox Series X oferuje rozwiązanie siłowe. Pod tym względem mamy remis.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaką konsolę wybrać: PlayStation 5, czy Xbox Series X?

 0