Nadchodząca aktualizacja Windowsa zatytułowana Creators Update stawia ogromny nacisk na 3D i powinna ułatwić życie artystom i twórcom wszelakiego rodzaju zawartości audiowizualnej. Ideą przyświecającą Microsoftowi w zaimplementowaniu nowych funkcji 3D jest sprawienie, by zdawały się tak proste jak wykonywanie zdjęć lub nagrywanie filmów w 2D. Heather Alekson z Microsoftu zaprezentowała na scenie proces skanowania zamku z piasku za pomocą smartfonu z Windows 10, HP X3 Elite, po czym pojawił się on w formie oteksturowanego modelu 3D w telefonie. Tak zaimportowany model jest w pełni interaktywny i można go poddać dalszej obróbce. Uchwytywanie obiektów 3D odbywa się w aplikacji Windows Capture 3D Experience, która początkowo będzie dostępna tylko na smartfonach z Windows 10, lecz później trafi na inne sprzęty.
Jednym z kluczowych narzędzi do tworzenia zawartości w 3D jest Paint 3D. Popularny i wiekowy, prosty edytor graficzny, którego rodowód sięga ponad 30 lat doczeka się odświeżonej wersji, zainstalowanej domyślnie jako część aktualizacji. Ważną jej częścią jest Remix 3D. Jest to zainicjowana przez Microsoft nowa społeczność internetowa nastawiona na tworzenie zawartości 3D. Członkowie programu insiderskiego Windows 10 mogą dołączyć do tej społeczności już dzisiaj - obowiązują jednak pewne ograniczenia regionalne (musimy zamieszkiwać w USA, UK, Kanadzie, Australii lub Nowej Zelandii). Remix3D umożliwi na zaimportowanie zawartości z Minecrafta oraz późniejszą jej modyfikację w Paint 3D bądź nawet wydrukowanie ich za pomocą drukarki 3D.
Paint 3D posłuży także do własnoręcznego tworzenia emoji oraz eksportowanie obracających się obrazów w 3D do Facebooka. Nowa aplikacja pozwoli również na odizolowywanie obiektów z fotografii celem zastąpienia ich innymi, dowolnie wybranymi elementami, przez co można transformować pewne części fotografii w obiekty 3D. Dodatkowo odświeżony Paint sprawi, że ołówki i długopisy 2D będą kompatybilne z 3D. Całość będzie w pełni kompatybilna z HoloLens.
Implementacja 3D w Windows 10 nie kończy się na Paincie, będzie można importować obiekty 3D w Powerpoincie i innych narzędziach MS Office i w pełni je obracać o 360 stopni, a Remix3D będzie jednym z domyślnych źródeł importu we wszystkich aplikacjach Office. Umożliwi to tworzenie animacji 3D czy też przejść. Powerpoint umożliwi także wyświetlanie zawartości 3D poprzez HoloLens. Ponadto, Microsoft Edge będzie pierwszą przeglądarką, która wprowadzi zawartość 3D - będzie można ją przesyłać oraz pobierać, a także przeglądać w trzech wymiarach dzięki HoloLens.
Domyślna przeglądarka internetu w Windows 10 pozwoli nam także na "usypianie" zakładek. Gdy z niej skorzystamy, po pewnym czasie Cortana przypomni nam w powiadomieniu by ponownie odwiedzić tę stronę - może być to dobry sposób na zapamiętanie kilku stron na później bez potrzeby trzymania otwartych zakładek. Microsoft Edge oprócz tego pozwoli nam eksportować Ulubione do pliku HTML.
Nową funkcją w Creators Update będzie MyPeople, czyli przypinana lista ulubionych kontaktów do której można będzie przeciągnąć i upuścić każdy rodzaj dokumentu, czy też pliku audio-wideo i w szybki, wygodny sposób podzielić się zawartością. Swoim kontaktom będziemy także mogli wysyłać trójwymiarowe naklejki podobne do tych z różnych messengerów, aby zwrócić uwagę znajomych - w stylu zaczepek z Facebooka. MyPeople znajdziemy na pasku zadań. Priorytetyzacja wyświetlania kontaktów odbywa się organicznie, wraz z używaniem tej usługi. Zintegrowanymi aplikacjami z MyPeople będą początkowo Mail, Skype, Xbox Live, Skype for Business oraz Skype Preview wraz z funkcją wysyłania SMSów z komputera. W przyszłości takiej integracji doczeka się więcej aplikacji, w tym także od developerów zewnętrznych.
Oprócz wyżej wymienionych, nadejdzie cały szereg nowych, pomniejszych funkcji, między innymi powróci możliwość przeglądania plików przechowywanych online na OneDrive z poziomu eksploratora systemu i pobierania ich gdy zajdzie taka potrzeba. Ta opcja była dostępna w Windows 8.1, lecz Microsoft zrezygnował z niej w Windows 10. Ponadto, tryb "Blue Light" będzie dynamicznie zmieniał temperaturę kolorów w zależności od pory dnia, w podobny sposób do aplikacji f.lux. Creators Update pozwoli także na przesyłanie i odbieranie SMSów z komputera, lecz wymaga to posiadania telefonu z Windows 10 Mobile i zainstalowania aplikacji Skype Preview (która po aktualizacji Anniversary powinna znajdować się na urządzeniach z Windows 10 domyślnie).
Osoby które rezygnują z pewnych wbudowanych aplikacji ucieszą się zapewne, że owe apki nie będę ponownie zainstalowywane gdy zaktualizujemy system - Windows 10 od tej pory uszanuje nasz wybór, a w razie potrzeby będzie można przywrócić je ręcznie ze Sklepu. Odświeżenia doczeka się także interfejs Windows Defendera, który doczeka się aplikacji UWP w pełni dopasowanej wyglądem do Windows 10. Oprócz tego eksplorator plików będzie mógł dostarczać nam porad na temat jego funkcji w formie powiadomień, aczkolwiek można będzie je wyłączyć.
Kontynuując pomniejsze usprawnienia, także logowanie się PINem będzie jeszcze prostsze - jeśli używamy klawiatury numerycznej, to zawsze będzie ona wtedy aktywna i nie trzeba będzie naciskać przycisku Num Lock. Podobnie do Windows 10 Mobile, od teraz także w wersji desktopowej będziemy mogli po wyłączeniu Wi-Fi skonfigurować je tak by automatycznie połączyć się z internetem za godzinę, cztery godziny bądź następnego dnia. Domyślne ustawienie wymaga naszego ręcznego, ponownego włączenia.
Korzystający z integracji z linuxowym bash shell, od teraz mogą liczyć na wsparcie Ubuntu 16.04 (Anniversary Update obsługiwało 14.04). Usprawniono ikony Centrum Powiadomień, z którego także będziemy mogli regulować głośność i jasność. Wreszcie, Microsoft wprowadzi "Continue App Experiences" - opcję dzięki której będziemy mogli natychmiastowo przeskakiwać z otwartych aplikacji na smartfonie do ich desktopowych odpowiedników, wraz z automatyczną synchronizacją otwartych kart w przeglądarce internetowej, czy plików w edytorach tekstu.
Insiderzy dostaną dostęp do wersji testowej Creators Update w tym tygodniu, wychodzi na wiosnę 2017 (prawdopodobnie w marcu, wskazuje na to oznaczenie Redstone 1703)
Pokaż / Dodaj komentarze do: Konferencja Microsoftu 26 października - Surface Studio, VR/AR, Creators Update, Xbox