Mining kryptowalut – część 1/4 pt. “Co się tutaj dzieje?”

Mining kryptowalut – część 1/4 pt. “Co się tutaj dzieje?”

Sama koparka to nic innego, jak komputer wyposażony w jedną lub więcej kart graficznych, którego przeznaczeniem jest praca pod pełnym obciążeniem obliczeniowym w trybie 24/7. Uważna analiza tego zdania od razu podsuwa nam kilka istotnych wniosków:

Samo zbudowanie koparki nie różni się bardzo od złożenia PC-ta – części należy zamontować w obudowie, podłączyć ze sobą, włączyć do prądu i sieci, zainstalować system i oprogramowanie do miningu i gotowe!

Dostawa GTX-ów 1050 Ti do nowych koparek. Nawet taka niepozorna karta się przyda :)

 

  • Kluczowy jest dobór podzespołów – w sytuacji, gdy mining odbywa się przy użyciu kart graficznych, nie potrzebujemy mocnego procesora, a tak naprawdę może to być najniższy dostępny model. Pamięć też nie gra większej roli – do większości zastosowań konieczne jest 4 GB, ale na dobrą sprawę mogą to być nawet DDR2. Z kolei ważna jest płyta główna taka, aby obsługiwała możliwe najwięcej slotów PCI-E:
    • 4 są bezproblemowo obsługiwane przez większość konstrukcji, włącznie z 10-letnimi płytami na chipsecie Intel 975, a z nowszych płyt część płyt na Z170 i AMD970 tu się sprawdzi.
    • 5 jest ograniczeniem chipsetu Z170, ale sporo płyt na Z87/Z97 też posiada 5 slotów PCI-E. Ze stajni AMD ASRock miał sporo konstrukcji na chipsetach A58/A78/A88X, które z powodzeniem pracowały z 5 kartami.
    • 6 jest ulubioną konfiguracją – w miarę tanio można kupić płyty obsługujące 6xGPU (np. MSI Z77-GD45/65, ASRock H81 Pro BTC czy ASRock H97 Anniversary), które działają stabilnie pod Windows 8.1/10. Nowe płyty na B250 i Z270 też się tu sprawdzą, ale wymagają aktualizacji BIOS-u.
    • 7 jest zaawansowaną opcją – nieliczne płyty posiadają tyle slotów na PCI-E, które są w stanie działać jednocześnie (wspomniane powyżej MSI mają 7 fizycznych slotów, ale dają czarny ekran przy próbie bootowania 7 kart), dodatkowo należy zmodować sterowniki GPU, aby obsłużyć tyle kart naraz. Ponadto można próbować korzystać ze switcha rozdzielającego 1 port PCI-E x1 na 3 albo 4, rozszerzając w ten sposób możliwości „mniejszych” płyt
    • 8+ jest możliwe do uruchomienia wyłącznie na Linuxie z racji ograniczeń sterownika GPU od AMD; płyty główne o takiej konfiguracji są rzadkie i drogie, więc mało interesujące.
    • Prawdziwą perełką jest zapowiedziana na ostatnim Computexie płyta ASRocka H110 Pro BTC+, która ma mieć 13 slotów PCI-Ex1. Ciekawe, czy płyta trafi do sprzedaży detalicznej i w jakiej cenie – prototyp zaprezentowany na targach już pierwszego dnia wyzionął ducha, a skoro obecne ceny nowych H81 Pro BTC kształtują się na poziomie 600 PLN, można się spodziewać ceny nawet w granicach 1000 PLN (uwaga: spekulacja autora!).
    • Ponieważ obciążenie będzie duże i będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, konieczne jest dobre zasilanie. W przypadku skomplikowanych konstrukcji można pomyśleć nad tym podłączeniem dwóch zasilaczy, ale i tak w takiej sytuacji powinniśmy nie schodzić poniżej certyfikatu wydajności Gold.
  • Duże obciążenie spowoduje wydzielanie ogromnych ilości ciepła, warto pomyśleć nad dedykowaną otwartą obudową oraz zapewnieniem odpowiedniej wentylacji.
  • No i na koniec, kto za to wszystko zapłaci rachunek? :)

 

koparka

Samo zbudowanie koparki nie różni się bardzo od złożenia PC-ta – części należy zamontować w obudowie, podłączyć ze sobą, włączyć do prądu i sieci, zainstalować system i oprogramowanie do miningu i gotowe! Różnica jest taka, że do koparek powstały wyspecjalizowane obudowy-stelaże wspomagające optymalną wentylację podzespołów (głównie kart graficznych). W trakcie instalacji używa się również riserów (przedłużaczy) PCI-E z wtykiem x1 i gniazdem x16, aby odpowiednio rozmieścić GPU i uniknąć przegrzewania.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mining kryptowalut – część 1/4 pt. “Co się tutaj dzieje?”

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł