Jeżeli tylko jesteście - lub w przeszłości byliście – zapalonymi graczami, to z całą pewnością macie w pamięci jakiś sprzęt, od którego rozpoczynaliście przygodę z wirtualną rozrywką. I choćbyście dzisiaj byli zdeklarowanymi przedstawicielami gatunku „Master Race”, zapędzającymi się do sekcji konsolowej wyłącznie z wizją przeprowadzenia dżihadu, to jestem skory postawić flaszkę, że nie wszyscy tutaj obecni zaczynali od blaszaka. Osobiście największym sentymentem darzę PlayStation 2 – nie była to pierwsza maszynka do grania w moich rękach, ale pożarła mi niewyobrażalne zasoby wolnego czasu, wciągając do reszty w świat gier. Gier, do których chciałoby się wrócić po latach, by przypomnieć sobie czasy, kiedy wkurzeni rodzice wpadali w środku nocy do pokoju, odganiając od [tutaj wstaw tytuł]. Niestety taka sentymentalna wycieczka bywa problemowa…
Retro sprzęt jest stanowczo zbyt drogi, a gier często po prostu nie da się nigdzie dostać - wiele z nich nigdy nie trafiło na Stary Kontynent.
Retro konsole są często przewartościowane i ciężko dostępne. Wprawdzie nie dotyczy to popularnej i stosunkowo młodej PS2, ale – dajmy na to – wielbiciele Segi Saturn chcący powrócić do Virtua Cop 2 mają już poważny problem. Zadbane, w pełni sprawne egzemplarze z kompletem fabrycznych akcesoriów pojawiają się w serwisach aukcyjnych nad wyraz rzadko, a kiedy już nadejdzie ta wiekopomna chwila, cena urządzenia przekłada się na równowartość średniej klasy karty graficznej – nie muszę tłumaczyć, że nie jest to najlepszy interes. Zwłaszcza z punktu widzenia PC-towca. Powstaje pytanie, co można w takim wypadku zrobić, by mimo wszystko nie zrezygnować z chwili wspomnień. Odpowiedź jest zwięzła i zawiera się w słowie „emulacja”. Dla niewtajemniczonych: emulator to rodzaj oprogramowania, które naśladuje funkcje innego systemu, dzięki czemu komputer klasy PC z procesorem x86 albo smartfon bazujący na architekturze ARM może uruchomić aplikacje (gry) pisane np. pod PS2 z MIPS-em.
Oto przed Wami lista najciekawszych emulatorów dla systemów Windows oraz Android, dzięki którym odkurzycie gry z platform takich jak wielokrotnie wspominane już PS2, Game Boy Advance czy Nintendo 64, a nawet Atari 2600 i NES. Ważne: niniejszy tekst powstał wyłącznie w celach dydaktycznych. Serwis ITHardware nie promuje piractwa w żadnej formie i gorąco zachęca do wspierania twórców poprzez kupowanie legalnego oprogramowania.
Materiał opracowany przez Piotra Urbaniaka (PC) i Piotra Opulskiego (urządzenia mobilne).
Pokaż / Dodaj komentarze do: Retro granie - zestawienie najciekawszych emulatorów dla systemów PC i Android