Atari 2600
Model 2600 firmy Atari, znany również pod nazwami VCS i Atari 2800, jest konsolą drugiej generacji. Urządzenie zadebiutowało w 1977 roku, toteż dzisiaj jest nie tyle retro, co prehistoryczne. Podstawę Atari 2600 stanowi 8-bitowy procesor MOS 6507 taktowany zegarem o zawrotnej częstotliwości 1,19 MHz, a także 128 bajtów pamięci RAM. Ciekawostką jest fakt, że konsola wyświetla od 8 do 128 kolorów, w zależności od standardu sygnału telewizyjnego.
Dlaczego Atari 2600? Rzeczone urządzenie jest najlepiej sprzedającą się konsolą drugiej generacji (ponad 30 milionów sztuk), a zarazem jedną z najdłużej produkowanych maszynek do grania w historii. Nowe egzemplarze opuszczały taśmy montażowe przez ponad 12 lat.
Solidnie działających emulatorów Atari 2600, z racji śmiesznie niskiej zasobożerności, jest przynajmniej kilka. Niemniej największą popularnością cieszy się program Stella, przygotowany pierwotnie pod kątem Linuksa i w późniejszym czasie przeportowany na system Windows. Ważąca nieco ponad 6 MB, aplikacja uruchamia dosłownie wszystkie tytuły zapisane w formacie A26, udostępniając przy tym kilka przydatnych funkcji.
Stella domyślnie uruchamia gry w trybie NTSC ze 128 kolorami, wzbogacając oryginalne wersje o synchronizację pionową. Możemy jednak bezproblemowo przerzucić się na PAL i 104 kolory, a V-Sync zdjąć na rzecz limitera klatek bądź całkowicie odblokowanej animacji. Co ciekawe, poza samą konsolą Atari 2600, aplikacja potrafi również naśladować stare telewizory poprzez intencjonalne nakładanie na obraz różnych zniekształceń.
Emulator testowałem z grą Pitfall!, skądinąd będącą jednym z najlepszych platformerów lat '80 ubiegłego stulecia. Z oczywistych przyczyn, pełną płynność zagwarantowała nawet staruteńka Toshiba A100 z procesorem Core Duo T2300.
https://stella.sourceforge.net/
Pokaż / Dodaj komentarze do: Retro granie - zestawienie najciekawszych emulatorów dla systemów PC i Android