Sega Saturn
Saturn okazał się finansową porażką Segi (sprzedaż: 10 milionów), ale nie oznacza to, że należy go przemilczeć. Konsola zadebiutrowała pod koniec 1994 roku, w odpowiedzi na Sony PlayStation. Moc obliczeniowa Saturna dorównuje PSX-owi, ale nietypowa architektura sprawiła, że programowanie pod tę konsolę było niezwykle uciążliwe. Reprezentant obozu Segi posiada dwa procesory Hitachi SuperH-2 7604 (RISC) o taktowaniu 28,6 MHz i dwa układy graficzne: VDP 1 i VDP 2. Pierwszy odpowiada za wyrenderowanie właściwej sceny, a drugi - tło. Urządzenie posiada 2 MB pamięci RAM i 1,54 MB VRAM.
Dlaczego Sega Saturn? Nie da się ukryć, że piątą generację w Polsce całkowicie zdominowało Sony. Warto jednak pamiętać o niegdysiejszych rywalach japońskiego potentata.
Sega Saturn dała popalić sie nie tylko developerom gier, ale także autorom emulatorów. Architektura konsoli wymusza sprawne naśladowanie wielu układów. Prób było kilka, a najskuteczniejsza z nich nosi nazwę Yabause. Rzeczony emulator jest ciekawym narzędziem pozwalającym poznać specyfikę gier na Saturna - istnieje możliwość wyłączenia poszczególnych elementów sceny w oparciu o odpowiadający za nie zasób sprzętowy. Przykładowo, możemy ukryć jedną z pięciu warstw tła generowaną domyślnie przez VDP 2.
Pomimo upływu lat, Yabause niestety nie potrafi odpalić wszystkich tytułów. Część gier się zawiesza, inne są niegrywalne z powodu niskiej wydajności, a jeszcze inne nie startują w ogóle. Autorzy zadbali na szczęście o stosowną listę kompatybilności. Dzięki Yabause gry pisane na Saturna uruchomimy w natywnej rozdzielczości monitora i przy odblokowanej animacji. Aplikacja obsługuje save'y poprzez emulację kart pamięci i radzi sobie z wieloma komputerowymi peryferiami. Miłym dodatkiem jest też zintegrowany cheat engine.
Emulator testowałem z grami Virtua Cop i Virtua Cop 2. Pierwszy tytuł uruchamia się i chodzi płynnie na HD Graphics 530, drugi zaś pokazuje wyłącznie ekran startowy, po czym zamraża, zmuszając do restartu aplikacji.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Retro granie - zestawienie najciekawszych emulatorów dla systemów PC i Android