Gry salonowe
Przyznam szczerze, że nie pamiętam czasów, kiedy salony z sięgającymi sufitu automatami były jedyną przystępną formą zasmakowania gier video - automaty arcade kojarzę wyłącznie z kurortami wczasowymi. Wrażenia? Różne, bo przecież samo pojęcie automatu arcade jest bardzo szerokie. Trafiały się i takie z wciąż robiącym wrażenie Tekkenem 5.1, i takie z archaicznym, choć de facto wciągającym Gauntletem.
Dlaczego gry salonowe? Bo przyjemnie pograć sobie w produkcje z automatów bez obaw o stale kończące się monety jedno- i dwuzłotowe. Na dodatek wiele gier arcade nie znajdziemy na innych platformach, a jeśli nawet, to są to zubożone porty. Dla przykładu, arcade'owy Tekken 5.1 posiada lepszy balans postaci niż w wersji na PS2.
MAME (Multiple Arcade Machine Emulator) to projekt nader ciekawy, ponieważ sie skupia się wokół naśladowania jednego urządzenia, ale wszystkich możliwych automatów arcade. Z tego względu aplikacja jest bardzo ciężka - po rozpakowaniu waży 264 MB - i co zrozumiałe, miewa problemy z kompatybilnością. Do niedawna ten wielozadaniowy emulator był też niezbyt przystępny dla początkujących, a to z uwagi na interfejs oparty o polecenia wydawane z linii komend. W najnowszej kompilacji 0.176 program zyskał jednak rozbudowane UI, co zapewne przekona do niego większość dotąd niezdecydowanych amatorów arcade.
Choć autorzy MAME celują głównie w sukcesywne poszerzanie kompatybilności, emulator posiada pakiet dodatkowych funkcji. Tak oto w MAME znajdziemy m.in. cheat engine i funkcję odpowiadającą za przypisanie pod komputerowe peryferia zadań domyślnie pełnionych przez elementy automatu: lightgun, dżojstiki, itd. Oczywiście nie zabrakło też "upiększaczy" obrazu jak V-Sync czy wygładzanie krawędzi, aczkolwiek trzeba jednocześnie przyznać, że nie jest to najbogatszy program pod tym względem. Sporą zaletą MAME w wersji 0.176 jest interfejs umożliwiający katalogowanie, sortowanie i filtrowanie posiadanych na dysku twardym ROMów.
Emulator testowałem z grą Tekken 5.1. Niestety do płynnej rozgrywki okazała się niezbędna redakcyjna platforma testowa, tj. Core i5 6600K - domyślnie gra chodzi na maszynie Namco 256, będącej rozwiniętą wersją Namco 246, czyli arcade'owego odpowiednika PlayStation 2. Z całą pewnością produkcja ruszy na słabszych konfiguracjach niż przedstawiona przeze mnie, ale tym razem przestarzały laptop już nie wystarczy.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Retro granie - zestawienie najciekawszych emulatorów dla systemów PC i Android