Aranżacja okablowania w obudowie PC - poradnik i test

Aranżacja okablowania w obudowie PC - poradnik i test

Warunki testu

Testy zostały przeprowadzone w temperaturze pokojowej i, tak jak w przypadku niedawnego badania wpływu umiejscowienia chłodnicy kompaktowego układu LC (LINK) na temperatury podzespołów, także tym razem musiały być przeprowadzane wyłącznie nocą.

Wynika to z faktu, że za dnia temperatura w pomieszczeniu testowym wahała się między 28 a nawet 33 st. Celsjusza, szybko rosnąc w czasie testu, tym samym zaburzając wyniki. Porą nocną, temp. otoczenia stabilizowała się na poziomie 25-26 °C., utrzymując się we wskazanym przedziale przez dłuższy czas - zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu pojedynczej próby.

Oprogramowanie wykorzystane do testu:

  • Prime95 - test Small FFTs,
  • Unigine Heaven Benchmark 4.0,
  • HWiNFO 5.59.

Pomiar głośności (dBA):

  • decybelomierz Voltcraft SL-100, ustawiony na stabilnym statywie 30 cm od obudowy,
  • ciśnienie akustyczne tła około 35 dBA.

Pasta termoprzewodząca:

  • Arctic MX-2.

Metodologia

Każda próba polegała na jednoczesnym uruchomieniu Prime95, w trybie Small FFTs, oraz zapętlonego benchmarku graficznego Unigine Heaven 4.0. Taki pakiet oprogramowania doprowadza do 100-procentowego obciążenia procesora i karty graficznej, co pozwala wygenerować możliwie dużą ilość ciepła. Ustabilizowana temperatura CPU była wyznacznikiem rozpoczęcia właściwych pomiarów.

Każdy test trwał 30 min, przy czym był rozbity na dwie części. Pierwszych 10 min miało na celu rozgrzanie podzespołów oraz stabilizację temperatury procesora - tak, aby amplituda wartości aktualnej i maksymalnej nie przekraczała 3 st. Celsjusza. Wyrównawszy temperatury, odczyty programu HWiNFO były resetowane, a kolejnych 20 min służyło do uzyskania pomiarów widocznych na wykresach. Gdy tylko ustalony czas upłynął, zapisywane były średnie temperatury wszystkich kluczowych podzespołów: procesora, karty graficznej, mostka południowego, sekcji zasilania CPU oraz dysku półprzewodnikowego M.2. Każdą sesję zamyka 15-minutowe wychładzanie komponentów platformy. Cały proces był powtarzany minimum trzykrotnie dla każdej konfiguracji testowej. Na wykresach natomiast widnieje średnia arytmetyczna ze wszystkich (średnich) przebiegów, według odczytów programu HWiNFO.

Tło akustyczne dla pomiarów kultury pracy to około 35 dBA. W trakcie testów, każdorazowo, zapisywane były trzy odczyty: po 10, 15 i 20 min. Na wykresach, ponownie, pojawia się średnia arytmetyczna ze wszystkich dokonanych pomiarów (sonometr: Voltcraft SL-100).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aranżacja okablowania w obudowie PC - poradnik i test

 0