Jak ustawić wydajny PC, aby był oszczędny?

Jak ustawić wydajny PC, aby był oszczędny?

Jasność podświetlenia monitora vs. zużycie energii

W przypadku monitora głównym (jeśli nie jedynym zależnym od nas czynnikiem) jest jasność podświetlenia. Zwykle ustawiamy ją na 100%, nie zastanawiając się jaki to będzie miało wpływ na zużycie energii elektrycznej. W przypadku zestawu testowego mamy do czynienia z potężnym, 40-calowym monitorem 4K Philips BDM4065UC o rozdzielczości 4K, z matrycą VA. Spróbujmy zatem zmierzyć pobór energii całego komputera (w ustawieniach fabrycznych) wraz z głośnikami i monitorem w zależności od poziomu jasności podświetlenia ekranu w odstępach 10-procentowych:

Jak widać różnica pomiędzy wartością jasności podświetlenia 0%, a 100% wynosi aż 50 W. To jednak wrażenie dość złudne, bo tak naprawdę w przypadku tego monitora pracować można dopiero od jasności wynoszącej 40%, a w słoneczne dni trzeba ją podkręcać nawet do 60%. Można jednak i tutaj troszkę zaoszczędzić (ok. 36 W), w szczególności jeśli pracujemy przy komputerze dłużej - np. 8 godzin na dobę. Wtedy wyliczenie oszczędności w skali miesiąca będzie wyglądało następująco:

(0,036 kW x 240 h) = 8,64 kWh energii - czyli około 5,35 zł.

Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie jest to typowy monitor komputerowy - a wielka bestia. W przypadku monitorów mniejszych różnica będzie znacznie mniejsza... Dodam że komputer i głośniki z wyłączonym monitorem pobierają ok. 75 W - więc sam monitor w zależności od jasności podświetlenia 24-75W.

W nieco lepszej sytuacji są właściciele monitorów z czujnikiem światła, które automatycznie regulują jasność ekranu w zależności od tego czy jest noc czy na monitor pada np. słońce z okna. Są także monitory które potrafią same regulować jasność podświetlenia w zależności od barw które są wyświetlane na ekranie, w celu uzyskania jak najlepszego kontrastu dynamicznego. Taką funkcję mają np. monitory Philips (w tym ten którego użyłem do testów). Kiedy na obrazie dominują ciemne barwy jasność podświetlenia stopniowo spada, natomiast w momencie gdy dominują jasne jasność podświetlenia automatycznie wzrasta.

Wygaszanie monitora

Ostatnią, i chyba najprostszą poradą jaką mogę tutaj dołożyć jest ustawienie wygaszania monitora po 3 minutach nieaktywności. Bardzo często możemy być odciągnięci od komputera, i w skali miesiąca czy roku te minuty mogą przejść w godziny, a potem nawet dziesiątki godzin. To także niepotrzebna strata energii.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak ustawić wydajny PC, aby był oszczędny?

 0