Jaką klawiaturę i przełączniki mechaniczne wybrać? Poradnik

Jaką klawiaturę i przełączniki mechaniczne wybrać? Poradnik

Niemieckie przełączniki Cherry MX nie bez przyczyny cieszą się największym uznaniem na rynku, po raz pierwszy wprowadzone zostały przez firmę Cherry już w 1983 roku i od 35 lat wyznaczają standardy w tym segmencie. Na rynku spotkać można sporo mechanicznych przełączników od innych producentów (przeważnie chińskich, aczkolwiek nie tylko), ale te przeważnie kopiują niemiecki pomysł, co możliwe było za sprawą wygaśnięcia patentów Cherry. Tym samym decydując się na rozwiązania bazujące na przełącznikach Cherry MX, mamy  gwarancję najwyższej jakości oraz żywotności wynoszącej do 50 mln kliknięć, kiedy część chińskich klonów zapewnia wytrzymałość na poziomie tylko 20 mln kliknięć, a poza tym te przeważnie są na rynku zbyt krótko, by zweryfikować te obietnice w praktyce na większej grupie urządzeń. Nic więc dziwnego, że Corsair, dbając o jakość swoich produktów, stawia właśnie na Cherry MX, które są sprawdzone od przeszło trzech dekad.

W ofercie firmy Corsair znaleźć można klawiatury wyposażone w aż 7 różnych rodzajów mechanicznych przełączników. Przyjrzyjmy się tym switchom nieco bliżej:

CHERRY MX Red

CHERRY MX Red

Czerwone „Wisienki” to liniowe przełączniki, co oznacza, że w pełnym zakresie ruchu charakteryzują się bardzo gładką, identyczną pracą (nie ma wyraźnego sygnału zwrotnego w punkcie aktywacji). Są one bardzo sprężyste, a co za tym idzie i szybkie (błyskawicznie wracają do punktu wyjściowego po wciśnięciu), a niewielka siła nacisku potrzebna do aktywacji, wynosząca jedynie 45g (najniższa wśród przełączników Cherry MX), sprawia, że jest to idealny wybór dla szybkich gier akcji oraz gatunków, w których zmuszeni jesteśmy do szybkiego tapowania klawiszy (np. w trakcie techniki tzw. ujeżdżania punktu aktywacyjnego, gdzie szybko wciskamy klawisz punktu jego aktywacji, następnie delikatnie puszczamy i dociskamy ponownie). Z drugiej strony może być to problem w przypadku gier wymagających dużej precyzji oraz pisania, ponieważ potrafi powodować przypadkowe lub podwójne wciśnięcia przycisków, dlatego też zalecane są jedynie dla wprawionych użytkowników, szybko piszących na klawiaturze. Ich zaletą jest fakt, że jak na mechaniczne przełączniki są relatywnie ciche.

CHERRY MX Brown

CHERRY MX Brown

Brązowe przełączniki Cherry MX to już zdecydowanie inny typ, określane są one jako dotykowe (tactile), gdyż pomimo braku sygnału dźwiękowego (są umiarkowanie ciche), jesteśmy w stanie wyraźnie wyczuć moment ich aktywacji. Uznawane są dość powszechnie za najlepszy kompromis dla osób poszukujących czegoś do grania i pisania, w czym pomaga nie tylko wyczuwalny moment aktywacji (istotne przede wszystkim podczas pisania), ale i wyważona pomiędzy oba zastosowania siła nacisku wynosząca 55g (choć aktywacja następuje przy sile 45 g) - są to więc bardzo uniwersalne przełączniki. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie precyzja jest ważniejsza od prędkości, ale przypadną też do gustu graczom ceniącym sobie wyraźnie wyczuwalne potwierdzenie zadziałania klawisza. 

CHERRY MX Blue

CHERRY MX Blue

Ostatnie z podstawowych przełączników Cherry MX są w kolorze niebieskim i określane są jako dotykowo-dźwiękowe, ponieważ zapewniają nie tylko sygnał zwrotny w momencie aktywacji, wyczuwalny pod palcem, ale i kojarzony z mechanicznymi przełącznikami sygnał dźwiękowy w postaci głośnego, charakterystycznego kliku. Z tego też powodu bardzo często są kochane przez użytkowników, ale znienawidzone przez wszystkich dookoła - są naprawdę głośne :) Poza tym, są też wyraźnie twardsze od brązowych odpowiedników, gdyż siła nacisku wynosi tu 60 g, pomimo że aktywacja odbywa się przy 50 g, a są także mniej sprężyste od pozostałych switchy Cherry MX. Ten typ przełączników polecany jest przede wszystkim osobom, które dużo piszą na klawiaturze (doznania najbliższe maszynie do pisania), a zdecydowanie rzadziej graczom, choć z drugiej strony wiele grających osób ceni sobie ich niepowtarzalną pracę i nie zwraca uwagi na głośność, szczególnie w słuchawkach na uszach (choć domownicy mogą się buntować podczas nocnych sesji). Mimo wszystko zalecamy wybór niebieskich przełączników jedynie, jeśli traktujecie gry jako okazjonalne hobby, gdyż charakteryzują się wyższą pozycją wyzerowania stanu i wymagają one większej siły do aktywacji, przez co są zbyt wolne w sytuacjach wymagających szybkiego wciskania klawiszy.

CHERRY MX Silent (Red)

CHERRY MX Silent (Red)

Wyciszone „Wisienki” są bardzo zbliżone do swoich standardowych odpowiedników i także pracują liniowo. Niemniej jednak różnice nie ograniczają się jedynie do głośności, bo Silenty posiadają także skrócony do 3,7 mm skok klawisza oraz punkt aktywacji po 1,9 mm (zamiast 2 mm), co zapewne wynika z zastosowania podkładek wygłuszających. Pozostała część ich charakterystyki, jak również jakość i trwałość, pozostały niezmienione. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na budowę przełączników mechanicznych, te nigdy nie będą bezgłośne, choć CHERRY MX Silent nie powinny już przeszkadzać większości graczy w trakcie codziennego użytkowania.

CHERRY MX Speed (Silver)

CHERRY MX Speed (Silver)

To z kolei szybsza wersja MX Red. W przypadku srebrnych przełączników skrócono skok klawisza do 3,4 mm, a ich aktywacja następuje już po 1,2 mm, czyli zdecydowanie szybciej niż w klasycznych switchach, co pozwala na poprawienie czasu reakcji gracza. Są to idealne przełączniki dla wszystkich gatunków wymagających szybkiego wciskania klawiszy, zarówno strzelanek, RTS-ów, jak i MOBA.

CHERRY MX Low Profile Red

CHERRY MX Low Profile Red

Niskoprofilowe przełączniki charakteryzujące się skokiem skróconym do 3,2 mm (vs 4 mm w przypadku standardowych) oraz punktem aktywacji już po 1,2 mm (vs 2 mm w pełnowymiarowych switchach). Są one jednak zbliżone pod względem działania do typowych czerwonych „Wisienek”, co oznacza liniową, bardzo gładką pracę z niską siłą wymaganą do aktywowania przycisku (45 g). Są one jeszcze szybsze od pełnowymiarowych odpowiedników i idealnie sprawdzają się w przypadku dynamicznych gatunków lub wymagających wysokiej częstotliwości wciskania klawiszy. Poza tym, zaprojektowano je z myślą o wykorzystaniu w klawiaturach użytkowanych płasko na biurkach lub notebookach. Powinny przypaść do gustu graczom, którzy preferują niższy skok klawiatur laptopowych.

CHERRY MX Low Profile Speed

CHERRY MX Low Profile Red

Ostatni typ przełączników CHERRY MX powstał we współpracy z firmą Corsair i jest niezwykle ciekawy. Nie dosyć, że jest to niskoprofilowy przełącznik, to na dodatek w jeszcze bardziej przyspieszonej wersji. Skok klawisza wynosi tu co prawda 3,2 mm, czyli tyle samo, co w podstawowych niskoprofilowych switchach, ale aktywacja następuje zaledwie po 1 mm, przez co te „Wisienki” są ekstremalnie szybkie oraz skierowane do najbardziej wymagających w tym aspekcie graczy, którzy czuli się nieco ograniczeni dotychczasowymi rozwiązaniami. Pozostała część specyfikacja jest praktycznie identyczna jak w czerwonych odpowiednikach, co oznacza 45 g siły aktywacji i liniową, bardzo gładką pracę. Warto też dodać, że niskoprofilowe przełączniki zapewniają lepszą stabilność klawiszy. Bez wątpienia są to najszybsze mechaniczne przełączniki (dla porównania Kailh Low Profile aktywowane są po ok. 1,5 mm) i Corsair ma asa w rękawie, ponieważ są to switche, które trafią ekskluzywnie do ich produktów - pierwszym jest model K70 RGB MK.2 Low Profile. Niewątpliwie jest to rozwiązanie, którym powinni zainteresować się gracze, dla których czas reakcji ma kluczowe znaczenie (np. w sieciowych/esportowych shooterach).

CHERRY MX Red Brown Blue Silent (Red) Speed (Silver) Low Profile Red Low Profile Speed
Sposób działania Liniowy Dotykowy Dotykowo-dźwiękowy Liniowy Liniowy Liniowy Liniowy
Siła operacyjna 45 g 55 g 60 g 45 g 45 g 45 g 45 g
Punkt aktywacji 2,0 mm 2,0 mm 2,2 mm 1,9 mm 1,2 mm 1,2 mm 1,0 mm
Całkowita odległość przemieszczenia 4,0 mm 4,0 mm 4,0 mm 3,7 mm 3,4 mm 3,2 mm 3,2 mm
Żywotność 50 mln kliknięć 50 mln kliknięć 50 mln kliknięć 50 mln kliknięć 50 mln kliknięć 50 mln kliknięć 50 mln kliknięć
Głośność Niska Niska Wysoka Bardzo niska Niska Niska Niska
Główne przeznaczenie Gry Gry i pisanie Pisanie Gry Gry Gry Gry
Dostępny w K63 Wireless, K65 LUX RGB, K68 RGB, K70 RGB MK.2, Strafe RGB MK.2 K70 RGB MK.2, K95 Platinum K70 RGB MK.2 K70 RGB MK.2, Strafe RGB MK.2 K70 RGB MK.2, K95 Platinum K70 RGB MK.2 Low Profile K70 RGB MK.2 Low Profile

Na koniec warto jednak dodać, że o ile staramy się wyraźnie sugerować zastosowanie każdego z przełączników, to jednak bardzo dużą rolę odgrywają w tym przypadku osobiste preferencje, które trzeba stawiać nawet wyżej od naturalnych predyspozycji danych wersji Cherry MX - niezależnie od rodzaju zastosowania czy gatunków gier w jakie gramy. Tym samym, wielu graczy mimo wszystko może decydować się na niebieskie przełączniki, właśnie ze względu na ich feeling oraz najbardziej wyraźny i dosadny sygnał zwrotny (wyczuwalne haczenie oraz słyszalny klik). Osoby, które bardzo dokładnie i szybko piszą na klawiaturze, mogą zaś sięgać po czerwone „Wisienki”, nie odczuwając ich potencjalnych wad w tym zastosowaniu. Dlatego też dobrze jest przetestować przynajmniej cztery podstawowe rodzaje przełączników, co nie jest takie trudne, ponieważ w sieci zakupić można specjalne sample, które służą do tego celu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaką klawiaturę i przełączniki mechaniczne wybrać? Poradnik

 0