Oczywiście przełączniki, choć wydają się najważniejszym aspektem przy wyborze klawiatury, nie są jedynym, na jaki powinniśmy zwracać uwagę, decydując się na gamingowy model. Na co jeszcze patrzeć? Przede wszystkim na jakość wykonania i zastosowane materiały, ponieważ klawiatury podczas grania obciążone są przeważnie bardziej niż w trakcie biurowego użytkowania - szczególnie kiedy przegrywamy :) Bardzo istotna jest też ergonomia i tu warto np. zwrócić uwagę na obecność podpórki pod nadgarstki, a także sprawdzić wysokość sprzętu, bo małe dłonie i wysoka klawiatura bez podpory nie są wygodnym połączeniem. W przypadku gamingowych modeli istotne znaczenie ma również podświetlenie - nie tylko jego intensywność i równomierność (tę gwarantuje indywidualne podświetlenie każdego klawisza), ale i kolor. Decydując się na diody RGB bez problemy zsynchronizujemy barwę iluminacji z innymi akcesoriami, diodą monitora czy obudowy, co prezentuje się zdecydowanie lepiej, niż kiedy wszystkie elementy świecą na czerwono, a klawiatura na niebiesko.
Jeśli dużo gramy w MOBA lub strategie, przydatne okaże się też wsparcie dla makr oraz dedykowane oprogramowanie, które pozwoli nam takowe tworzyć, a także zarządzać innymi parametrami. Dobrze, jeśli klawiatura w takim przypadku posiada wbudowaną pamięć, pozwalającą zapisywać profile, co oznacza, że nawet jeśli podłączymy ją do innego komputera, nasze ustawienia wciąż będą aktualne. Nie bez znaczenia są także dodatkowe przyciski (np. dedykowane funkcjom multimedialnym) oraz takie dodatki, jak potencjometr do regulacji głośności czy porty (USB lub minijack) w klawiaturze, do których mamy na co dzień łatwiejszy dostęp niż do obudowy PC. Oczywiście 6-Key Rollover to już podstawa (pozwala wcisnąć do 6 klawiszy jednocześnie bez ich blokowania), a miło, gdy klawiatura posiada opcję blokady klawisza Windows, a w przypadku bezprzewodowych modeli trzeba sprawdzić czas pracy na jednym ładowaniu. Jeś zaś lubimy spożywać napoje przed komputerem, to dobrze jesli klawiatura jest zabezpieczona przez przypadkowym zalaniem (jak np. model Corsair K68).
Czym zaś nie powinniśmy się przejmować? Pomimo mocno promowanych haseł marketingowych, pozłacane wtyki USB naprawdę nie mają żadnego znaczenia dla użytkowania klawiatury, podobnie zresztą jak częstotliwość próbkowania (w przeciwieństwie do myszek). Anti-Ghosting, często mylony z N-Key Rollover, również raczej nie występuje już we współczesnych klawiaturach (zjawisko to polega na rejestrowaniu przycisku, który nie był przez nas wywołany, po naciśnięciu dwóch lub większej ilości innych klawiszy w tym samym czasie).
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaką klawiaturę i przełączniki mechaniczne wybrać? Poradnik