Jakie słuchawki do gier wybrać? Dostępne rozwiązania i różnice - Poradnik

Jakie słuchawki do gier wybrać? Dostępne rozwiązania i różnice - Poradnik

Kontynuujemy naszą serię poradników opracowywanych we współpracy z firmą Corsair. Po omówienia gamingowych klawiatur, tym razem na tapetę bierzemy słuchawki dla graczy. Nie bez przyczyny zdecydowaliśmy się oprzeć ten poradnik o produkty amerykańskiej firmy, ponieważ w naszym plebiscycie For Gamers 2018 wypadła ona najlepiej w kategoriach związanych z peryferiami, wygrywając kilka konkurencji (w tym np. głosowanie na najlepsze gamingowe słuchawki klasy ekonomicznej, a w klasie premium plasując się na podium). Jest to więc dobry punkt wyjścia dla tego artykułu, aczkolwiek warto podkreślić, że w zasadniczej części ma on bardzo uniwersalny charakter, więc przydać może się każdemu, niezależnie od tego, jakich marek jest fanem. Tym bardziej, że wybór optymalnych słuchawek do gier nie jest prosty, bo w dużej mierze opiera się na subiektywnych odczuciach i preferencjach, a do tego wokół tematu przez lata narosło sporo mitów. Postaramy się obalić przynajmniej część z nich i dostarczyć praktycznych porad, które pozwolą wybrać możliwie najlepszy headset pod Wasze potrzeby.

Wybór optymalnych słuchawek do gier nie jest prosty, bo w dużej mierze opiera się na subiektywnych odczuciach i preferencjach, a do tego wokół tematu przez lata narosło sporo mitów.

Poradnik Cosair - słuchawki

Na początek trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czemu w ogóle mielibyśmy postawić na słuchawki, a nie np. głośniki komputerowe. O ile w pewnych sytuacjach może i lepiej sprawdzą się te drugie, to jednak dobrej jakości headset jest przeważnie lepszym rozwiązaniem i to z kilku powodów. Najbardziej trywialnym wydaje się po prostu oszczędność miejsca na biurku, ponieważ wbrew pozorom potrafi to być duży problem, w szczególności jeśli nie zadowalamy się najtańszymi zestawami z miniaturowymi plastikowymi i często jednodrożnymi głośnikami, plus ewentualnie subwooferem umieszczonym pod biurkiem, który przeważnie jedynie dudni do takiego stopnia, że przykręcamy go na maksa. Poza tym, najważniejsze wydaje się, że na słuchawkach dużo łatwiej uzyskać wysokiej jakości dźwięk niż na głośnikach, co wynika z czystej fizyki, ponieważ przetworniki stosowane w headsetach są relatywnie niewielkie i środowisko audio jest lepiej kontrolowane w takich warunkach, jak muszla zakrywająca nasze ucho. Nie można też zapomnieć o większej immersji w trakcie grania z wykorzystaniem słuchawek, co wynika nie tylko z faktu lepszej izolacji od otoczenia, ale i docierającej do nas ilości najdrobniejszych szczegółów, które dość łatwo gubią się w trakcie odsłuchu na głośnikach. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przypadku tego rozwiązania otrzymujemy swoisty zestaw słuchawek i mikrofonu w jednym urządzeniu i choć możemy zdecydować się na samodzielny mikrofon, to jednak oznacza to dodatkowy zakup, kolejny sprzęt podłączony do PC (i kolejny kabel), a dźwięk z głośników w takim przypadku będzie zagłuszał naszą komunikację w grach sieciowych.

Tu oczywiście pojawia się pytanie, jakie słuchawki kupić? Na forach dyskusyjnych „znawcy” tematu często wygłaszają opinię, żeby brać pierwsze lepsze modele muzyczne, gdyż zapewniają one lepszy dźwięk niż gamingowe headsety - przeważnie nie rozumieją oni jednak, że gracze mają inne potrzeby niż melomani. Ich zdaniem muzyczne słuchawki oferują naturalniejszy przekaz (choć to też nie zawsze jest prawdą, ponieważ wiele uznanych modeli mocno koloryzuje brzmienie), ale w przypadku graczy często liczy się przede wszystkim pozycjonowanie dźwięku, nawet jeśli siłą rzeczy poszczególne odgłosy i ich charakterystyka bywają przesadzone. Poza tym, wiele osób preferuje w grach bardziej efektowne granie, pozwalające podkreślić moc takich odgłosów, jak wystrzały czy wybuchy. Trzeba przy tym pamiętać, że choć wielu producentów wciąż stawia na najtańszy sprzęt, który zalewa nasze uszy potężnym basem i niewiele ma więcej do zaoferowania (może poza podświetleniem i agresywnym designem, co pozwala na narzucanie dużej marży), to jednak konkurencja w tym segmencie zrobiła się tak duża, że poważni gracze, tacy jak Corsair, stawiają na jakość i ich headsety potrafią naprawdę pozytywnie zaskoczyć charakterystyką brzmienia. Po drugie, przeważnie w przypadku muzycznych słuchawek skazani jesteśmy na dokupienie mikrofonu (przynajmniej jeśli lubimy grać w sieciowy tytuły), co wiąże się z dodatkowym kosztem. Po trzecie, dla wielu osób liczy się także stylistyka sprzętu, jaki znajduje się na ich biurku - esteci zwracają uwagę na to, by ten się ze sobą zgrywał, choćby w zakresie podświetlenia, czego produkty dla melomanów nie oferują. Dochodzi tu ponadto wiele dodatkowych czynników, takich jak wbudowana karta dźwiękowa, wsparcie dla dźwięku przestrzennego czy czy kontrola poziomu głośności.

Istotna jest też wspomniana już izolacja, dlatego też wśród gamingowych modeli preferowane są te wokółuszne/nauszne, zapewniające najlepsze odcięcie gracza od otoczenia. Wśród tego rodzaju słuchawek do gier najlepiej nadają się raczej zamknięte konstrukcje ze szczelnymi muszlami, o dynamicznym i basowym brzmieniu, niedopuszczające odgłosów z zewnątrz (i nie przeszkadzające też osobom wokół nas). W przypadku modeli otwartych zaletą jest dość duża szerokość sceny, ale rozchodzące się ciśnienie akustycznie czyni bas słabszym, a na dodatek dźwięk wydostaje się na zewnątrz.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jakie słuchawki do gier wybrać? Dostępne rozwiązania i różnice - Poradnik

 0