Routery, będące kluczowymi elementami nowoczesnych sieci komputerowych, nabrały w ciągu ostatnich lat wyjątkowego znaczenia, głównie z powodu wzrostu roli internetu w codziennym życiu oraz pracy zdalnej. Te urządzenia, pełniące funkcję centrum łączności dla różnych urządzeń w domach i biurach, nie tylko zapewniają dostęp do internetu, ale również chronią przed zagrożeniami sieciowymi, zarządzają przepływem danych i umożliwiają tworzenie lokalnych sieci. Wraz z postępem technologicznym routery ewoluowały, oferując szybsze prędkości, większy zasięg, wyższy poziom bezpieczeństwa i inteligentne funkcje zarządzania siecią, ale czym dokładnie kierować się podczas wyboru takiego urządzenia dzisiaj? Na co powinniśmy zwracać uwagę?
Na rynku znajdziemy routery tanie i drogie, które różnią się od siebie oczywiście możliwościami i nie chodzi tu wyłącznie o prędkość przesyłu danych w kontekście sieci bezprzewodowej i przewodowej, ale również zastosowane technologie, dodatkowe funkcje, bezpieczeństwo czy nawet funkcje związane z grami wideo. Lepsze routery oferują wyższą przepustowość, zaawansowane systemy kontroli rodzicielskiej, tunele VPN, dedykowane narzędzia QoL, nowoczesne porty (na przykład router z USB), większy zasięg i wiele, wiele więcej. Swoją drogą, zapoznaj się również z routerami z Wi-Fi 6, bo to one są właśnie oferują dziś najlepszy stosunek ceny do możliwości.
Jak wybrać dobry router?
Dobierając router do domu, zwróćmy uwagę na przepustowość i standardy Wi-Fi, które są kluczowe dla szybkości i zasięgu sieci. Nowoczesne routery często obsługują standard Wi-Fi 6 (802.11ax), oferujący szybsze prędkości i lepszą obsługę wielu urządzeń jednocześnie. Pamiętajmy jednak, że jeśli nasze urządzenie (na przykład smartfon) nie obsługuje nowoczesnego Wi-Fi 6, nie połączy się w taki sposób z routerem, który taką obsługę posiada. Przepustowość sieci bezprzewodowej zależy od możliwości najgorzej wyposażonego urządzenia. Z tego też powodu bardzo wiele sprzętów inteligentnego domu, z racji tego, że wspierają one jedynie starszy standard pasma 2.4 GHz, nigdy nie zaoferuje prędkości maksymalnej routera, który obsługuje Wi-Fi 6. A zatem, jeśli nasz smartfon oferuje jedynie Wi-Fi 5, w takim standardzie połączy się z routerem obsługującym Wi-Fi 6.
Oczywiście najlepiej posiłkować się niezależnymi recenzjami. Testy routerów, na przykład na naszej stronie, zawierają wiele ciekawych informacji wraz z opinią eksperta, który zajmuje się tym tematem profesjonalnie. Mówiąc krótko, jeśli nie chcemy studiować „routeroznawstwa”, warto zaufać opinii recenzentów i użytkowników na portalach internetowych.
Pasmo 2.4 GHz, 5 GHz i 6 GHz
Zakres częstotliwości routera również ma duże znaczenie. Większość routerów działa na dwóch pasmach: 2,4 GHz i 5 GHz. Pasmo 5 GHz jest szybsze i mniej podatne na zakłócenia, ale ma krótszy zasięg. Pasmo 2,4 GHz ma szerszy zasięg, ale jest wolniejsze i bardziej narażone na zakłócenia. Jest jeszcze nowe pasmo 6 GHz, które jest obsługiwane przez routery i urządzenia końcowe oferujące standard Wi-Fi 6E. Ten ostatni wiąże się jednak z odpowiednio większym wydatkiem, ponieważ wspierające go routery są zazwyczaj droższe. Co więcej, routery z Wi-Fi 6E to nie rewolucja, ale ewolucja standardu Wi-Fi 6. Następcą dla Wi-Fi 6 jest bowiem Wi-Fi 7, które dopiero zaczyna na naszym rynku raczkować. I wiecie co? Nie można używać pasma 6 GHz bez pozwolenia radiowego. Jest to aktualnie w Polsce nielegalne, mimo że na rynku znajdziemy już wiele routerów wspierających tę technologię.
Moc i zasięg
Moc i zasięg sygnału są istotne, szczególnie w większych domach. Modele z mocnymi antenami i technologią beamforming mogą zapewnić lepszy zasięg i stabilność sygnału. Z powodu tego, że w przeszłości w dużych mieszkaniach i domach sieć Wi-Fi borykała się z bardzo poważnymi problemami odnośnie zasięgu i tak zwanych „martwych stref”, producenci sprzętu musieli stworzyć jakieś rozwiązanie. Na początku były to zwykłe wzmacniacze sygnału czy repeatery, ale i one nie zawsze działały tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Dziś do tak dużych przestrzeni użytkowych stosuje się systemy mesh. O systemach mesh pisaliśmy w poprzednim artykule, gorąco zachęcamy wszystkich ciekawskich do lektury.
Im więcej anten, tym lepiej? Niekoniecznie. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że router to tylko jedna zmienna w całym równaniu i nawet największa czy ogólnie najlepsza antena nie gwarantuje idealnego zasięgu, jeśli odbiornik posiada najgorsze wyposażenie, a na drodze sygnału stoi kilka ścian. Musi istnieć swojego rodzaju balans między nadajnikiem (routerem) i odbiornikiem (na przykład smartfonem czy kartą sieciową).
Do tego dochodzi również fakt, że dobre wyposażenie w postaci anten nie rozwiązuje problemu prawnego, regulującego maksymalną moc wypromieniowania danego routera czy karty sieciowej. Moc tą liczymy nawet w miliwatach, co przy kilku ścianach, szybach i innych materiałach tłumiących sygnał jest przeważnie niewystarczające. Dlatego w pokoju na pierwszym piętrze jakość sygnału nigdy nie będzie tak dobra jak w pomieszczeniu, w którym znajduje się nadajnik.
Wyposażenie i funkcje dodatkowe
Podczas wyboru routera zwróćmy również uwagę na liczbę i typ portów. Więcej portów Ethernet oznacza więcej opcji podłączenia urządzeń przewodowych. Niektóre routery oferują też porty USB do podłączania drukarek lub dysków zewnętrznych. O routerach z USB już pisaliśmy. Jeśli chodzi o połączenie przewodowe, wymagający użytkownicy sieci światłowodowej powinni zwrócić uwagę na routery wyposażone w port 2,5G, jeśli oczywiście takowy posiada również nasz komputer.
Do tego dochodzą opcje związane z bezpieczeństwem Wi-Fi, funkcjami dodatkowymi, wsparciem w postaci oprogramowania czy aplikacji mobilnej, kontrolą rodzicielską, QoS i rzecz jasna tym, na co zwracamy uwagę wszyscy, czyli ceną. Pamiętajmy jednak, że najtańsze routery wcale nie muszą oferować wysokiego współczynnika opłacalności.
Jaki router do małego mieszkania? TP-Link Archer AX72 Pro
Jeśli chodzi o niewielkie mieszkania i nie mamy tu na myśli „absolutnych okazji 21 m2 w stylu loftowym” w Warszawie za 3000 zł/msc, w zupełności wystarczy jeden nowoczesny router, za pomocą którego zdobędziemy dostęp do Wi-Fi 6 i zaawansowanego wyposażenia. Takowym może być sprzęt ze średniej półki cenowej, a dokładnie TP-Link Archer AX72 Pro, który oferuje spore możliwości. Jego szczegółową recenzję możecie zobaczyć tutaj.
TP-Link Archer AX72 Pro to dwupasmowy router klasy AX5400 z obsługą Wi-Fi 802.11 a/n/ac/ax, zapewniający maksymalny transfer danych do 5378 Mb/s. Router oferuje prędkości do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz. Wyposażony jest w technologię MU-MIMO 4x4 dla optymalizacji strumieni danych oraz Smart Connect, automatycznie dobierający parametry połączenia.
Posiada też funkcję Beamforming, która zwiększa siłę sygnału w kierunku urządzeń. Router ma 6 anten, moduł front-end dla wzmocnienia zasięgu i technologię 4T4R dla zmniejszenia zakłóceń. Obsługuje pasmo 160 MHz w Wi-Fi 6, umożliwia tworzenie sieci Mesh z OneMesh i zawiera funkcję Airtime Fairness dla równomiernego rozdziału pasma. Wyposażony jest w Target Wake Time dla oszczędzania baterii, OFDMA, szyfrowanie WPA3 i dynamiczny wybór częstotliwości (DFS). Nie zabrakło również funkcjonalnego portu USB 3.0, który możemy wykorzystać w każdej chwili do stworzenia domowego NAS.
Jaki router do dużego domu? TP-Link Deco X20 lub Mercusys Halo H60X
W większych mieszkaniach, a tym bardziej domach, polecamy przede wszystkim sięgnąć po zestaw Mesh Wi-Fi, o którego zaletach dowiecie się z poprzedniego artykułu. Tutaj elastyczność odgrywa ogromną rolę, ponieważ to właśnie dzięki Mesh pozbywamy się wszelkich bolączek związanych z martwymi strefami czy zrywaniem połączenia.
TP-Link Deco X20 to dość ekonomiczne, aczkolwiek nadal bardzo zaawansowane rozwiązanie składające się nawet z trzech routerów/satelitów. Oczywiście sprzęt ten można nabyć w dwu- lub trzypaku, a także dokupić pojedynczy router w ramach rozbudowy istniejącego systemu mesh.
Każda jednostka systemu Mesh Deco X20 osiąga imponujące prędkości, które łącznie dochodzą do 1,8 Gb/s. Rozkłada się to na 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz 574 Mb/s w 2,4 GHz. Wsparcie modulacji 1024-QAM oraz zastosowanie zaawansowanych technologii OFDMA i MU-MIMO przyczyniają się do znaczącej poprawy wydajności sieci. Ponadto, producent szczyci się wykorzystaniem technologii kolorowania BSS i Beamformingu, czyli kształtowania wiązki, co pozwala trzem routerom Deco X20 objąć zasięgiem nawet dom o powierzchni do 540 m2.
System Mesh Deco X20 wyróżnia się także możliwością łatwej rozbudowy sieci poprzez dodawanie kolejnych jednostek, co pozwala na zwiększenie zasięgu w razie potrzeby. Dodatkowo, Deco X20 jest zdolne do połączenia nawet 150 urządzeń jednocześnie, co jest szczególnie korzystne w domach, gdzie z internetu korzysta wiele osób.
Ważnym aspektem Deco X20 jest zastosowanie nowego standardu szyfrowania danych WPA3, co zwiększa bezpieczeństwo transmisji. System ten zawiera również pakiet TP-Link HomeCare, który obejmuje wbudowany antywirus, QoS (Quality of Service) oraz system kontroli rodzicielskiej, dodatkowo zwiększając funkcjonalność urządzenia. Aby skonfigurować system Mesh, wystarczy pobrać i zainstalować aplikację TP-Link Deco na urządzenia z systemem Android lub iOS, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie smartfona.
Obsługa i konfiguracja sprzętu zostały uproszczone, a zarządzanie siecią odbywa się z poziomu urządzenia mobilnego. Co więcej, 3-pak Deco X20 kosztuje około 850 zł, co w porównaniu z innymi systemami Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyni go jednym z najtańszych na rynku.
Mercusys Halo H60X to również domowe rozwiązanie systemu mesh Wi-Fi, które wykorzystuje standard Wi-Fi 6 i prędkość na poziomie nawet 1500 Mbps - 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz i 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz.
Mowa tutaj oczywiście o płynnym roamingu, ze względu na bezpośrednią współpracę między routerami, ale na tym nie koniec, gdyż każdy z satelitów oferuje kolorowanie BSS, wsparcie dla OFDMA, MU-MIMO oraz 1024-QAM. Jednostka Halo H60X wyposażona została w trzy gigabitowe porty WAN/LAN więc bez problemu podłączymy do niej urządzenia korzystające z bezpośredniego połączenia przewodowego Ethernet.
Mercusys Halo H60X dostępny w sprzedaży jest w cenie ok. 380 zł w przypadku dwupaku oraz ok. 550 zł w trzypaku, więc dla dużych domów, w których wymagany jest bezproblemowy dostęp do internetu w wielu pomieszczeniach, będzie to świetny i przede wszystkim bardzo opłacalny wybór.
Jaki router do domu – o tym pamiętaj
Jak widać wybór konkretnego urządzenia sprowadza się do indywidualnych potrzeb użytkowników. Nie polecamy już dziś sięgać po routery, które nie wspierają standardu Wi-Fi 6, choć należy pamiętać, że starsze smartfony, laptopy czy telewizory wspierające wyłącznie Wi-Fi 5 lub starsze, nie wykorzystają potencjału nowego routera. Tak czy owak, warto być przygotowanym, bo odbiorniki (urządzenia końcowe), nawet te najtańsze, już zaczynają korzystać z Wi-Fi 6, więc przy okazji wymiany „na nowszy model” będziemy gotowi na zdecydowaną poprawę przepustowości naszej domowej sieci bezprzewodowej.
*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z TP-Link
Pokaż / Dodaj komentarze do: Na co zwracać uwagę przy wyborze routera do domu?