Hałas, temperatury, termowizja
Za chłodzenie elektroniki odpowiada 135-milimetrowy wentylator Everflow F1214025BL z łożyskiem kulkowym. Jego maksymalne obroty wynoszą 1560 RPM, a pracuje on w trybie półpasywnym. Przy obciążeniu od 0% do około 50% mocy wentylator pozostaje nieaktywny. Po przekroczeniu tego progu uruchamia się z prędkością 492 obr./min, generując hałas na poziomie 31,9 dBA – co oznacza, że nadal działa praktycznie bezgłośnie. Przy pełnym obciążeniu jednostki wentylator osiągał prędkość 858 RPM, a poziom hałasu wynosił 36,4 dBA.
W teście przy 110% obciążenia maksymalna zmierzona prędkość wyniosła 859 RPM, przy takim samym poziomie hałasu – 36,4 dBA. Dopiero przy znacznym przeciążeniu, wyraźnie przekraczającym wartości znamionowe (prawie 1700 W), wentylator rozpędził się do 1522 RPM.
Temperatury - analiza termowizyjna kamerą FLIR
Kamera termowizyjna zainstalowana w uleFone Armor 9 pozwala na badanie wielu punktów jednocześnie, wykorzystując wiele różnych filtrów. Wykonałem kilka zdjęć od strony wentylatora oraz od spodu PSU w dwóch scenariuszach - na obciążeniu 100% oraz zaraz po wyłączeniu PSU, po teście w hot boxie. Taka analiza może uzewnętrznić wady konstrukcyjne, potencjalne miejsca oszczędności, jak na przykład zbyt słabe tranzystory, które się przegrzewają i osiągają bardzo wysokie temperatury czy zastosowanie niewystarczającego systemu chłodzenia elektroniki.
100% obciążenia
Hot box
Obudowa zasilacza odbiera ciepło z tranzystorów synchronicznego prostownika linii 12 V, do wsparcia mamy dodatkowe radiatory. Najwyższe temperatury zarejestrowałem w okolicach głównego transformatora i sekcji SR na stronie wtórnej (do 57 °C) na kratce wentylacyjnej i na spodzie PSU 69,5 °C. W hot boxie notujemy wyższe temperatury od strony wentylatora 70,7°C, natomiast na spodzie obudowy 81,6 °C.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUS ROG Thor 1200 W Platinum III. Czy sprosta legendzie?