Test ASUS TUF GAMING B450-PLUS II. Lider wśród budżetowych płyt głównych dla Ryzenów

Test ASUS TUF GAMING B450-PLUS II. Lider wśród budżetowych płyt głównych dla Ryzenów

ASUS TUF GAMING B450-PLUS II – test

Tematem przewodnim dzisiejszego materiału będzie kolejna budżetowa płyta główna dla procesorów AMD Ryzen, ponieważ tym razem na testy do ITHardware dotarła ASUS TUF GAMING B450-PLUS II. Jest to bezpośrednia rywalka konstrukcji takich jak GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2 czy MSI B450-A PRO MAX i pochodne, które były już przez nas wnikliwie recenzowane. Wszystkie wymienione płyty główne kosztują bez żadnych promocji trochę ponad 300 zł i trzeba przyznać, że jest to naprawdę atrakcyjna kwota jak za sprzęt pozwalający uruchomić nawet najnowsze Ryzeny 5000 na architekturze Zen 3, w tym APU, które posiadają zintegrowany układ graficzny. Trudno więc zaprzeczyć, że polityka firma AMD, dzięki której chipsety serii 400 mają pełne wsparcie wszystkich CPU dla podstawki AM4, jest dla konsumentów bardzo sprzyjająca. Chociaż jednocześnie pojawia się tutaj pewna istotna niespójność w poczynaniach czerwonych, jako że fizycznie identyczne mostki z linii 300 zgodnością z Zen 3 się już pochwalić nie mogą. Niemniej powracając do płyt głównych, teoretycznie mogłoby się wydawać, że inwestując tak małą kwotę w ten komponent nie ma sensu narzekać na ewentualne braki. W praktyce to nie do końca prawda - każdy z wymienionych modeli czymś się wyróżnia i zwyczajnie warto mieć tego świadomość, aby rozdysponować funduszami w sposób możliwie optymalny wzgl. swoich wymagań. Zobaczmy zatem, co przygotowała firma ASUS.

ASUS TUF GAMING B450-PLUS II to kolejna tania płyta główna dla Ryzenów, którą warto mieć na oku. Zobaczmy, jak sobie poradzi w testach.

Test ASUS TUF GAMING B450-PLUS II. Lider wśród budżetowych płyt głównych dla Ryzenów

Specyfikacja ASUS TUF GAMING B450-PLUS II
Socket AM4
Chipset AMD B450
Pamięć 4 x DDR4-4400(OC), Max. 128 GB
Wyjście obrazu DisplayPort, HDMI
Gniazda rozszerzeń 2 x PCIe x16 (x16/x4), 3 x PCIe x1
Obsługa Multi-GPU AMD CrossFireX
Magazyn danych 6 x SATA 6 Gb/s, 2 x M.2
Sieć Realtek L8200A
Dźwięk Realtek ALC1200
Porty USB 2x USB 3.1, 6 x USB 3.0, 6 x USB 2.0
Wymiary ATX

 Wielki test płyt głównych B450/X570 dla procesorów AMD Ryzen 3000

Komentarz odnośnie specyfikacji testowanej płyty głównej

Zestawiając główną bohaterkę niniejszego testu z poprzedniczką, czyli ASUS TUF B450-PLUS GAMING, od strony wizualnej różnice są niewielkie. Nowsza płyta główna ma nieco odświeżoną kolorystykę, z ciemniejszymi barwami, oraz wyraźnie większe radiatory chłodzące sekcję zasilania. Bardziej istotne zmiany zauważymy za to porównując specyfikację. TUF GAMING B450-PLUS II dostała drugie złącze M.2, dzięki czemu zamontujemy w komputerze nie jeden lecz dwa szybkie dyski, wyraźnie lepsze zintegrowane audio na kodeku ALC1200 (poprzednio ALC887), będącym nieco uboższą wersją ALC1220, a także naprawdę istotne udogodnienie - BIOS FlashBack. Dzięki temu, łącząc recenzowany model z procesorem z serii Ryzen 5000 nie musimy się martwić, czy wgrany BIOS obsługuje architekturę Zen 3. Dlaczego? Dlatego, że za sprawą FlashBack możemy go zaktualizować bez CPU i/lub RAM, po prostu wkładając pamięć USB z odpowiednim plikiem do oznaczonego portu i wciskając przycisk znajdujący się na panelu I/O. To duża wygoda i w efekcie nie musimy dopłacać do usługi wgrywania BIOS-u w sklepie czy pożyczać starszego procesora. Na tym modyfikacje się jednak nie kończą, gdyż producent wzmocnił także sekcję zasilania, w części dostarczającej prąd do rdzeni podwajając tranzystory high-side, dwukrotnie podnosząc jej obciążalność. To krok analogiczny do tego, który uczyniła firma GIGABYTE w nowej wersji B450 AORUS ELITE, czyli w temacie temperatur można oczekiwać dobrych rezultatów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUS TUF GAMING B450-PLUS II. Lider wśród budżetowych płyt głównych dla Ryzenów

 0