Wielki test płyt głównych B450/X570 dla procesorów AMD Ryzen 3000

Wielki test płyt głównych B450/X570 dla procesorów AMD Ryzen 3000

Wielki test płyt głównych dla procesorów Ryzen 3000

Wybór odpowiedniej płyty głównej to niewątpliwie jedna z najważniejszych decyzji w kontekście składania nowego zestawu komputerowego, bądź ulepszania posiadanego peceta. Wszak właśnie od niej w dużej mierze zależy, jaka będzie funkcjonalność platformy, jak i to, na ile bezproblemowe będzie korzystanie z komputera - zarówno, jeśli chodzi o normalną, codzienną pracę, jak i wyciskanie siódmych potów ze sprzętu, tzn. podkręcanie. Przy czym nie do końca mówimy o decyzji fundamentalnej, bo jednak najpierw trzeba postanowić, jaki procesor kupimy, gdyż to od niego zależy, w stronę której podstawki oraz w dalszej kolejności konkretnych chipsetów będziemy spoglądać. Aktualnie do liderów sprzedaży w polskich sklepach niewątpliwie należą modele z rodziny Ryzen 3000 i zasadniczo nie ma się co dziwić, gdyż są to jednostki zarówno wydajne, m.in. za sprawą znaczących usprawnień architektury Zen 2, jak i naprawdę opłacalne (może za wyjątkiem wariantów z dopiskiem XT - taki mały żarcik) i wspierające najnowsze technologie, będąc np. jedynymi CPU na rynku kompatybilnymi z PCIe 4.0. Dlatego też postanowiliśmy przeprowadzić większy, przekrojowy test płyt głównych dla wspomnianych procesorów, aby ułatwić Wam, drodzy czytelnicy, podjęcie właściwej decyzji. Bo nie ma co ukrywać, wybór jest bardzo szeroki i relatywnie łatwo można się zgubić w gąszczu ofert, które nierzadko na pierwszy rzut oka mogą wyglądać wręcz tak samo, ale jak dobrze wiemy, diabeł tkwi w szczegółach.

Wiedząc, jak ważny jest wybór płyty głównej, przygotowaliśmy dla Was porównanie najpopularniejszych modeli na chipsetach AMD B450 oraz X570.

Wielki test płyt głównych B450/X570 dla procesorów AMD Ryzen 3000

 Wielki test najpopularniejszych zestawów pamięci klasy 2666-3600 MHz

Komentarz odnośnie testowanych płyt głównych

Tworząc listę modeli biorących udział w teście, kierowaliśmy się zestawieniem najchętniej kupowanych konstrukcji w jednym z największych sklepów komputerowych w Polsce. I tak ostatecznie do walki przystąpiło dziesięć płyt na chipsecie B450 i sześć na nowszym mostku X570. Co prawda w międzyczasie pojawiły się jeszcze konstrukcje na najświeższym B550, ale te ostatnie na dobrą sprawę bliższe są cenowo X570 niż B450, co dla wielu potencjalnych nabywców okazało się sporym rozczarowaniem. Niemniej niewykluczone, że powstanie też osobny materiał stricte im poświęcony, ale to temat na przyszłość, jako że nie chcieliśmy po raz kolejny opóźniać ukazania się niniejszego artykułu, który i tak już zdążył zaliczyć obsuwę, z uwagi m.in. na niedawne premiery jednostek Comet Lake, jak i towarzyszących im mostków południowych B460 oraz Z490. Wracając do głównych bohaterów, wśród wybranych modeli znajdują się zarówno takie, które mają zwyczajnie działać i być tanie, ergo odpowiednie do budżetowych zestawów, jak i droższe propozycje. Wśród tych ostatnich odszukamy zaś konstrukcje oferujące całkiem szeroką funkcjonalność i oparte o dobrej klasy komponenty, włączając w to porządne sekcje zasilania oraz zintegrowane audio. Odnośnie samych producentów, mamy do czynienia z kwartetem najpopularniejszych u nas firm ASRock, ASUS, GIGABYTE oraz MSI i żeby więcej nie przedłużać, przejdźmy do kolejnych płyt i zobaczmy, co oferują.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test płyt głównych B450/X570 dla procesorów AMD Ryzen 3000

 0