Wielki test płyt głównych B450/X570 dla procesorów AMD Ryzen 3000

Wielki test płyt głównych B450/X570 dla procesorów AMD Ryzen 3000

Test płyt głównych B450/X570: konkluzje

Przeglądając wyniki testów, nietrudno zauważyć, że od strony wydajności porównywane płyty wypadają dokładnie tak samo, co zresztą nie powinno być żadnym zaskoczeniem, jako że wszystkie pracowały pod kontrolą tej samej wersji AGESA - 1.0.0.4. Pewne rozbieżności pojawiają się za to w temacie OC procesora, gdzie dobrze działające LLC pozwala urwać dodatkową ćwiartkę mnożnika i kwestia ta była omawiana na stronach podsumowujących dla poszczególnych producentów, gdzie odsyłam po więcej szczegółów. Z kolei podkręcanie pamięci jasno pokazuje, że w praktyce, czyli do mniej więcej 3733 MHz, bo tyle przeciętnie uda się zrobić synchronicznie, nie ma żadnych różnic i na marginesie dodam, że przy wspomnianym zegarze nie było modelu, który nie byłby w stanie uzyskać całkiem fajnych timingów 14-14-14-28. Zużycie energii z grubsza także wypadło bardzo podobnie, ale za to czasy bootowania to już znaczne dysproporcje, co warto mieć na uwadze. Na deser zostały zaś temperatury VRM, które naturalnie zależą od jakości komponentów elektronicznych oraz efektywności chłodzenia, z którą nie zawsze musi być dobrze (np. MSI X570-A PRO), ergo warto przeprowadzić rekonesans przed zakupem. W pigułce właśnie tak wyglądają wnioski z przeprowadzonych prób i pomiarów, ale jeżeli chcecie dokonać bardziej szczegółowej analizy we własnym zakresie, to oczywiście zapraszam do przeglądania wykresów.

Wykonane testy pozwoliły wyłonić kilka płyt głównych, które naprawdę zasługują na rekomendację. Nasze typy znajdziecie poniżej.

Wielki test płyt głównych B450/X570 dla procesorów AMD Ryzen 3000

 Wielki test pamięci RAM - pojedynek kości po OC oraz zestawy G.SKILL

Kilka słów na temat X570 oraz polecane modele płyt głównych

Odnośnie obecnie topowego chipsetu X570, muszę szczerze powiedzieć, że nie uważam go za do końca udany. Co prawda jego funkcjonalność z łatwością przebija wszystkie pozostałe mostki zielonych, ale towarzyszy temu spory pobór prądu, a więc i wydzielanie ciepła, skąd wzięły się zresztą małe wentylatory (uczciwie rzecz ujmując, raczej dałoby się to rozwiązać lepiej, ale producenci jak jeden mąż poszli po linii najmniejszego oporu). Poza tym mocno kuleje wydajność kontrolera SATA (patrz wykresy), a to również należy zapisać na minus. I wreszcie przechodząc do rekomendacji w poszczególnych segmentach, wśród najtańszych płyt najlepiej wypadła MSI B450M PRO-VDH MAX, aczkolwiek jeszcze bardziej ekonomiczna GIGABYTE B450M DS3H także będzie stanowić dobrą podstawę. W gronie nieco droższych modeli chciałbym zaś wyróżnić MSI B450-A PRO MAX, moim zdaniem niekwestionowanego lidera do 500 zł, oraz GIGABYTE B450 AORUS PRO, którym warto się zainteresować, jeśli zależy Wam na bardzo dobrej zintegrowanej karcie dźwiękowej. Natomiast w klasie mATX najlepiej poradziła sobie MSI B450M MORTAR MAX, a konstrukcje na X570 to królestwo tercetu ASUS TUF GAMING X570-PLUS, GIGABYTE X570 AORUS ELITE oraz ASRock X570 Steel Legend. Na dzisiaj to już wszystko i mam nadzieję, że niniejszy test chociaż trochę ułatwi Wam podjęcie decyzji (koniecznie dajcie nam znać w komentarzach).

*Pełne oceny końcowe odnajdziecie na stronach poświęconych poszczególnym producentom - ASRock, ASUS, GIGABYTE oraz MSI.

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Wielki test płyt głównych B450/X570 dla procesorów AMD Ryzen 3000

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test płyt głównych B450/X570 dla procesorów AMD Ryzen 3000

 0