ASUS TUF Gaming VG28UQL1A - test monitora 4K 144 Hz z HDMI 2.1 w normalnej cenie

ASUS TUF Gaming VG28UQL1A - test monitora 4K 144 Hz z HDMI 2.1 w normalnej cenie

ASUS TUF Gaming VG28UQL1A - podsumowanie

Przyszedł w końcu czas podsumować to wszystko i ocenić, jak ASUS TUF Gaming VG28UQL1A wypadł w ostatecznym rozrachunku. O ile jeszcze kilka lat temu zastosowanie matrycy 4K oferującej odświeżanie na poziomie 144 Hz robiło wrażenie samo w sobie, dziś to już jednak nieco za mało, by wyróżnić się pośród tłumu. Na szczęście produkt ASUS-a ma znacznie więcej do zaoferowania i wychodzi zwycięsko z większości batalii toczonych w naszych testach. Nie obyło się jednak bez pewnych poświęceń, ale o tym za chwilę. Zacznijmy od jakości wykonania, którą całościowo możemy uznać za zadowalającą, ale nieco dziwi, że w monitorze z tej półki nie zastosowano choćby metalowej podstawy. Fani podświetlenia RGB także mogą być zawiedzeni, bo takiego tu nie uświadczymy. Pochwalić trzeba jednak ergonomię podstawy, która pozwala na szeroki zakres regulacji, w tym piwot. OSD także nie budzi zastrzeżeń, gdyż pomimo rozbudowania jest intuicyjne w obsłudze, a na dodatek możemy skorzystać z aplikacji systemowej do obsługi ustawień monitora. 

Ostatecznie ASUS TUF Gaming VG28UQL1A zasłużył na wysoką ocenę i rekomendację, szczególnie w kontekście ceny tego modelu, która wynosić będzie 3299 zł.

Kolejny atut TUF Gaming VG28UQL1A to fabryczna kalibracja kolorów, która stoi na wysokim poziomie (praktycznie profesjonalnym dla trybu sRGB), dzięki czemu nie musimy obawiać się dużych przekłamań czy nienaturalnego podbicia pewnych barw. Warto jednak zaznaczyć, że udało się przy tym zachować atrakcyjny dla użytkownika nasycony obraz. Możliwości w zakresie profesjonalnego wykorzystania VG28UQL1A ograniczają zakresy pokrycia bardziej zaawansowanych gamutów, ale jak na gamingowy sprzęt i tak wypadają dobrze. Musimy jednak odrobinę przyczepić się do podświetlenia, bo jego równomierność pozostawia nieco do życzenia (ale jak zwykle podkreślamy, że kwestia ta jest mocno zależna od konkretnego egzemplarza), a funkcja Dynamic Dimming potrafi być zbyt agresywna. Jeśli chodzi o wsparcie dla HDR, to mamy ambiwalentne odczucia, gdyż technologia wypada lepiej niż w typowym monitorze ze standardem DisplayHDR 400, ale po produkcie z tej półki oczekiwaliśmy jeszcze lepszego efektu (przynajmniej DisplayHDR 600). 

Co jednak najważniejsze, ASUS TUF Gaming VG28UQL1A oferuje naprawdę szybką matrycę (Fast IPS), gwarantującą świetne doznania w czasie rozgrywki. Recenzowany monitor jest więc produktem, który idealnie łączy dwa światy gamingu, zapewniając świetną jakość obrazu o wysokiej rozdzielczości oraz doskonałą płynność i niski input lag. Nie musimy więc dłużej wybierać, czy chcemy cieszyć się szczegółowością i świetnym oddaniem kolorów, czy też bardzo wysokim klatkażem w grach. Dodatkowo obecność złączy HDMI 2.1 sprawia, że możemy cieszyć się 4K przy 120/144 Hz bez żadnej kompresji w zakresie kolorów, nawet na konsolach PS5 i Xbox Series X/S i to ze wsparciem dla VRR. Na plus zaliczamy także wsparcie dla FreeSync Premium i G-Sync Compatible. W przypadku strobingu, czyli trybu ELMB, sprawa nie jest już tak oczywista, gdyż oferuje on naprawdę wyraźną poprawę ostrości, a do tego ma możliwość aktywacji wraz z Adaptive Sync, ale wiąże się z lekkim overshootem i dużym spadkiem jasności - wiele zależeć będzie więc od osobistych preferencji. Głośniki także nie zachwycają, ale to już raczej norma w monitorach. Ostatecznie jednak ASUS TUF Gaming VG28UQL1A zasłużył na wysoką ocenę i rekomendację, szczególnie w kontekście ceny tego modelu, która wynosić będzie 3299 zł. Oznacza to, że będzie to najtańszy, albo jeden z najtańszych, monitorów tej klasy na rynku. 

ASUS TUF Gaming VG28UQL1A

ASUS TUF Gaming VG28UQL1A - opinia

 ASUS TUF Gaming VG28UQL1A - plusy:

 • Świetna jakość obrazu (dobra reprodukcja barw, liniowość),
 • bardzo dobrze skalibrowany tryb sRGB,
 • 144 Hz w rozdzielczości 4K na jednym złączu,
 • HDMI 2.1,
 • bardzo niskie opóźnienia i dobra ostrość w ruchu,
 • Adaptive Sync,
 • jakość wykonania,
 • ergonomiczna podstawa,
 • cena nie jest oderwana od rzeczywistości,
 • przyjemne OSD z alternatywną aplikacją,
 • ELMB Sync,
 • niexle zrealizowany HDR, choć...

 ASUS TUF Gaming VG28UQL1A - minusy:

 • w tym segmencie można oczekiwać wyższego standardu HDR,
 • zakresy pokrycia bardziej zaawansowanych gamutów,
 • równomierność podświetlenia,
 • Dynamic Dimming potrafi być zbyt agresywna
 • ELMB pozostawia nieco do życzenia.

Cena (na dzień publikacji): 3299 zł 

Gwarancja: 24 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

ASUS

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS TUF Gaming VG28UQL1A - test monitora 4K 144 Hz z HDMI 2.1 w normalnej cenie

 0