Asus ZenWiFi AX (XT8) - test stylowego i wydajnego zestawu mesh Wi-Fi 6

Asus ZenWiFi AX (XT8) - test stylowego i wydajnego zestawu mesh Wi-Fi 6

Asus ZenWiFi AX (XT8) - Wyniki testów

Siła sygnału

Na początku tradycyjnie zdecydowaliśmy się na sprawdzenie, jak ZenWiFi AX radzi sobie z dystrybucją sygnału Wi-Fi, zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Właśnie odnośnie tego aspektu mieliśmy największe obawy, a to za sprawą braku zewnętrznych anten, choć w systemach mesh jest to standardem. Okazuje się jednak, że zarówno liczba (aż sześć), jak i jakość tych wewnętrznych sprawiają, iż siła sygnału nie spada poniżej przyzwoitego poziomu, nawet w czasie testów pojedynczej jednostki, a miejscami wyniki wyglądają wręcz bardzo dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że z przyczyn technicznych nie byliśmy w stanie sprawdzić pełnego potencjału tego zestawu, który w naszym wypadku sprawdzany był w zaledwie ułamku deklarowanych przez producenta możliwości (mieszkanie o powierzchni 60 m2, a nie dom 500 m2). Nie odnotowaliśmy też problemów ze stabilnością pracy urządzenia.

Siła sygnału

Pasmo 2,4 GHz 5 GHz (1) 5 GHz (2)
Punkt pomiarowy 1 -33 dBm  -24 dBm  -29 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -46 dBm  -48 dBm  -41 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -51 dBm  -55 dBm  -51 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -52 dBm  -58 dBm  -53 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -55 dBm  -62 dBm  -64 dBm 

Wydajność LAN

Testy portów ethernetowych zaczynamy od zweryfikowania gigabitowych LAN-ów. Tutaj obyło się bez niespodzianek i pomiary wydajności wskazują praktycznie na pełen potencjał zastosowanego interfejsu. Gigabitowe porty LAN to już jednak standard.

LAN- Wi-Fi

Bardziej interesowało nas, jak wypadną testy połączeń bezprzewodowych, a to za sprawą wykorzystania standardu Wi-Fi 6 (AX). Pierwsza porcja wyników nie pozwala jednak ocenić pełnego potencjału sprzętu Asua w tym zakresie, ponieważ nasza metodologia zakłada, że jeden z komputerów testowych, robiących za serwer, podłączony jest do routera przewodowo i gigabitowy port LAN okazuje się tu być swoistym wąskim gardłem, co jeszcze niedawno wydawało się przecież abstrakcją. Ma to więc odzwierciedlenie w rezultatach, które i tak wypadają świetnie i to w obu pasmach - 2,4 GHz oraz 5 GHz, gdzie ZenWiFi AX zostawia daleko z tyłu wszystkich rywali Wi-Fi mesh opartych na technologii Wi-Fi 5. Z drugiej strony jednak wypada nieco gorzej niż samodzielne routery AX, które mieliśmy okazję testować.

Wi-Fi - Wi-Fi

Tym razem większą uwagę poświęciliśmy więc testom, w których oba urządzenia komunikują się z routerem za pomocą sieci Wi-Fi. I tu czekało na nas kilka niespodzianek. Spodziewaliśmy się bowiem rekordowych wyników, które wykorzystają pełen potencjał IEEE 802.11ax, tymczasem prędkości uzyskiwane przez routery XT8, choć bardzo wysokie i bijące na głowę to, co oferują podobne zestawy IEEE 802.11ac, to jednak nieco rozczarowują. Po szybkim śledztwie udało nam się ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Okazuje się bowiem, że w przypadku podstawowego pasma 5 GHz nie mamy dostępu do kanału o szerokości 160 MHz, który stanowi jedną z głównych zalet standardu Wi-Fi 6, wpływając w znacznej mierze na jego wydajność. 160 MHz kanał dostępny jest za to w ramach drugiego pasma 5 GHz, które domyślnie jest ukryte, gdyż robi jedynie za backhaul. Możemy jednak je aktywować i wykorzystywać, ale dla użytkownika jest tu dostępne jedynie 1201 Mb/s, zamiast pełnej prędkości 4804 Mb/s. I tak dochodzi do absurdalnej sytuacji, gdzie na teoretycznie wolniejszym paśmie uzyskujemy szybsze prędkości (choć nieznacznie). ZenWiFi AX od najszybszych routerów AX jednak nieco odstaje.

 

 

USB

Pozostała jeszcze kwestia wydajności portu USB w routerach. Po standardzie USB 3.0 można było spodziewać się lepszych rezultatów, ponieważ wyniki na poziomie ok. 40 MB/s nie zachwycają i bliżej im do możliwości USB 2.0 niż 3.0, co nie zmienia faktu, że jak na routerowe standardy i tak wypadają przyzwoicie. Osoby, które mają jednak aspiracje, by zrobić z ZenWiFi AX swoisty NAS, będą raczej rozczarowane.  

Pobór mocy

Pozostała już tylko kwestia zużycia energii i tu rzuca się w oczy relatywnie wysoki pobór mocy w stanie spoczynku. Co ciekawe przy maksymalnym obciążeniu wzrasta on nieznacznie. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus ZenWiFi AX (XT8) - test stylowego i wydajnego zestawu mesh Wi-Fi 6

 0