Asus ZenWiFi AX (XT8) - test stylowego i wydajnego zestawu mesh Wi-Fi 6

Asus ZenWiFi AX (XT8) - test stylowego i wydajnego zestawu mesh Wi-Fi 6

Asus ZenWiFi AX (XT8) - Podsumowanie

Systemy Wi-Fi mesh przeważnie skierowane są do użytkowników, którzy poszukują wygodnego i praktycznie bezobsługowego sprzętu sieciowego dla dużej powierzchni, oferującego jednolitą sieć o wysokiej wydajności. Z tego zadania Asus ZenWiFi AX (XT8) wywiązuje się wzorowo, a sprzęt oferuje zdecydowanie więcej i jest w stanie usatysfakcjonować nawet bardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują mnogości opcji i elastyczności konfiguracji, a także rozszerzonej funkcjonalności. Znajdziemy tu zatem nie tylko dwa wysokowydajne routery w standardzie Wi-Fi 6, ale i 2,5-gigabitowe porty WAN, gigabitowe LANy, złącza USB 3.0, mocne podzespoły i rozbudowane oprogramowanie dostępne zarówno w formie aplikacji mobilnej, jak i tradycyjnego przeglądarkowego GUI, o którym w zestawach mesh często się już zapomina. Do zalet tego produktu zaliczyć trzeba też nowoczesny elegancki design (routery można eksponować, a nie kryć po kątach) oraz jakość wykonania i zastosowanych materiałów.

Największą przeszkodę dla komercyjnego sukcesu ZenWiFi AX (XT8) stanowić będzie zatem cena, ale to produkt skierowany do dość wąskiej grupy odbiorców, którzy raczej nie oglądają się na kwestię finansowe.

Asus ZenWiFi AX (XT8) - test stylowego zestawu mesh Wi-Fi 6

Sprzęt pochwalić trzeba również za 6 wewnętrznych anten, które bardzo dobrze wykonują swoją robotę. Do tego dochodzi wysoka wydajność, zarówno w trakcie połączeń przewodowych, jak i bezprzewodowych. W tym drugim przypadku można jednak mówić o pewnym niedosycie, co wynika z rezygnacji z kanału o szerokości 160 MHz w przypadku podstawowego pasma 5 GHz i udostępnienia go jedynie w pomocniczym paśmie dosyłowym 5 GHz, co odbiło się nieco na wydajności (ta i tak bije na głowę konkurentów w standardzie Wi-Fi 5). W przypadku sprzętu za przeszło 2000 zł tego typu wpadki jednak nie powinny mieć miejsca, choć nie oszukujmy się, wyniki notowane przez routery i tak powinny być w pełni satysfakcjonujące dla większości użytkowników. Jeśli już przy wadach jesteśmy, to trzeba też wspomnieć, że utworzona sieć dla gości nie działa w systemie mesh i łączy się tylko z głównym routerem, a zabrakło także obsługi sieci VLAN. Największą przeszkodę dla komercyjnego sukcesu ZenWiFi AX (XT8) stanowić będzie zatem cena, ale to produkt skierowany do dość wąskiej grupy odbiorców, którzy raczej nie oglądają się na kwestię finansowe, poszukując stylowego, a zarazem wydajnego sprzętu sieciowego do domu. Propozycja Asusa jest też bardzo przyszłościowa, bo oferuje wsparcie dla technologii, które powoli wdrażane są przez producentów. Jeśli więc poszukujecie podobnego zestawu, warto zwrócić uwagę na ZenWiFi AX (XT8).

Asus ZenWiFi AX (XT8)

 Solidne wykonanie, stylowy design, WAN w standardzie 2,5-gigabitowym, 6 wewnętrznych anten, 3 gigabitowe LANy w każdej jednostce, pakiet AiProtection Pro z wbudowanym antywirusem i kontrolą rodzicielską, oprogramowanie daje dużo możliwości administracji, aplikacja mobilna, obsługa technik MU-MIMO i Beamforming, port USB, Smart Connect, prosta konfiguracja, stabilność pracy, wsparcie dla modemów 3G/4G, wysokie prędkości w standardzie Wi-Fi 6, ale...

 nieco poniżej oczekiwań, prędkości USB 3.0 także nie porywają, brak wsparcia dla alternatywnego oprogramowania, zabrakło obsługi sieci VLAN, sieć dla gości nie działa w systemie mesh, kanału o szerokości 160 MHz tylko na pomocniczym (wolniejszym) paśmie 5 GHz

Cena (na dzień publikacji): 2199 zł (zestaw 2 sztuk)

Gwarancja: 36 miesięcy

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus ZenWiFi AX (XT8) - test stylowego i wydajnego zestawu mesh Wi-Fi 6

 0