Asus ZenWiFi AX (XT8) - test stylowego i wydajnego zestawu mesh Wi-Fi 6

Asus ZenWiFi AX (XT8) - test stylowego i wydajnego zestawu mesh Wi-Fi 6

Asus ZenWiFi AX (XT8) - test stylowego i wydajnego zestawu mesh Wi-Fi 6

Wysoka wydajność internetu i silny sygnał w domowej sieci jeszcze nigdy nie były tak istotne. W obecnej sytuacji wielu z nas pracuje z domu, gdzie zamknięci często razem z dziećmi, staramy się znaleźć kawałek wolnej od zgiełku przestrzeni, która umożliwi nam w miarę komfortowe wykonywanie obowiązków czy też odprężenie się po ciężkim dniu. I tylko tego brakuje, żeby doszły do tego problemy z internetem… Niestety osoby mieszkające w domach lub większych, szczególnie wielokondygnacyjnych mieszkaniach dobrze wiedzą, że dostęp do sieci bezprzewodowej bywa w takich miejscach problematyczny i trzeba się liczyć z dużymi spadkami wydajności lub nawet martwymi strefami, gdzie jesteśmy odcięci od internetu. Co prawda można poradzić sobie z tego typu sytuacjami wszelkiego rodzaju punktami dostępowymi, wzmacniaczami sygnału i mostkami, ale te przeważnie generują kolejne problemy. Na szczęście jest lepsze i efektywniejsze rozwiązanie, czyli coraz bardziej popularne sieci mesh, które idealnie sprawdzają się w tego typu przypadkach. W nasze ręce wpadł właśnie najnowszy zestaw od Asusa, a mowa o modelu ZenWiFi AX, który skierowany jest do najbardziej wymagających użytkowników, poszukujących sprzętu sieciowego z górnej półki, który zapewni wysoką wydajność, wsparcie dla najnowszych technologii oraz stylowy design. Asus ZenWiFi AX zdaje się spełniać wszystkie te warunki, ale postanowiliśmy przyjrzeć mu się bliżej i sprawdzić, czy to dobry sprzęt wart swojej wysokiej ceny na poziomie 2199 zł.

ZenWiFi AX skierowany jest do najbardziej wymagających użytkowników, poszukujących sprzętu sieciowego z górnej półki, tak więc nasze wymagania są wysokie.

System ZenWiFi AX składa się z pary routerów Asus AX6600 WiFi 6, które, jak sama nazwa wskazuje, zapewniają wsparcie dla najnowszej generacji łączności Wi-Fi. Są to trzypasmowe routery oferujące całkowitą przepustowość na poziomie do 6600 Mb/s, a konkretniej do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz, do 4804 Mb/s w pierwszym paśmie 5 GHz i do 1201 Mb/s w drugim paśmie 5 GHz (to w teorii także zapewnia 4804 Mb/s, ale większa część jego przepustowości wykorzystywana jest jako łącze dosyłowe). Poza tym, ZenWiFi AX korzysta z wszystkich dobrodziejstw Wi-Fi 6, co oznacza, że obsługuje m.in. pasmo 160 MHz i modulację 1024-QAM, dzięki czemu zapewnia o wiele wyższe prędkości połączeń bezprzewodowych. Co więcej, wspiera nie tylko technologię MU-MIMO, ale także OFDMA dla efektywnego przydzielania kanałów oraz komunikacji z kilkoma urządzeniami jednocześnie (dzieli każdy kanał na mniejsze podkanały, które mają mniejszy zakres, dzięki czemu są w stanie docierać do dalej położonych miejsc). Możemy też liczyć na zmniejszoną latencję oraz czterokrotnie zwiększoną liczbę obsługiwanych urządzeń. Do tego dochodzi obsługa takich funkcji, jak kształtowanie wiązki (Beamforming), Range Boost, które odpowiada za poprawę siły sygnału czy też Smart Connect, czyli automatyczny wybór optymalnego pasma.

Router oferuje też oczywiście ostatnią generację zabezpieczeń sieci Wi-Fi, czyli WPA3, które dodaje nowe funkcje w stosunku do szeroko rozpowszechnionego standardu WPA2, w tym lepszą technikę autoryzacji użytkownika oraz efektywniejsze zabezpieczenie kryptograficzne, co bardzo przydaje się w przypadku użytkowników przetwarzających wrażliwe dane. ZenWiFi AX oparte są na funkcji AiMesh, która łączy routery Asusa w celu stworzenia sieci Wi-Fi obejmującej całą powierzchnię domu. Co istotne, technologia AiMesh jest bardzo elastyczna i umożliwia zastosowanie różnych modeli routerów tajwańskiego producenta, dzięki czemu możemy wykorzystać w tym celu także tańsze routery. Nie można też pominąć darmowego pakietu zabezpieczeń AiProtection Pro, który napędzany jest przez Trend Micro i zawiera regularnie aktualizowane sygnatury bezpieczeństwa dla ochrony naszych urządzeń i osobistych danych przed zagrożeniami z Internetu. Pakiet oferuje również zaawansowane funkcje kontroli rodzicielskiej w celu blokowania określonych witryn internetowych i typów aplikacji mobilnych. Przypomina to więc HomeCare od TP-Link, które również bazuje na bazie antywirusów od Trend Micro.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus ZenWiFi AX (XT8) - test stylowego i wydajnego zestawu mesh Wi-Fi 6

 0