Test be quiet! Pure Power 12 M 1000 W z ATX 3.0 i PCIe 5.0 - cios poniżej pasa dla konkurencji

Test be quiet! Pure Power 12 M 1000 W z ATX 3.0 i PCIe 5.0 - cios poniżej pasa dla konkurencji

be quiet! Pure Power 12 M 1000 W - Analiza wnętrza

Za chłodzenie elektroniki odpowiada 120-milimetrowy wentylator be quiet! BQ QF2-12025-HS z łożyskiem rifle. Prędkość maksymalna wynosi 2000 obr./min, a łopatki wentylatora zostały zaprojektowane tak, aby zoptymalizować przepływ powietrza - stąd ich karbowany kształt.

be quiet! Pure Power 12 M 1000 W pod kątem budowy niczym się nie różni od be quiet! Pure Power 11 FM 1000 W, ale jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach. To platforma analogowa, a producentem OEM jest HEC. Zasilacz korzysta z topologii półmostu, układu rezonansowego LLC, synchronicznego prostownika i przetwornic DC-DC. Do chłodzenia kluczowych elementów wykorzystano trzy większe aluminiowe radiatory o zwiększonej pojemności cieplnej, które są anodowane na czarny kolor i chłodzą mostki prostownicze, sekcję APFC oraz tranzystory kluczujące. Kolejny radiator, a w zasadzie zestaw trzech mniejszych, wspomaga tranzystory sekcji prostowania, które są dodatkowo chłodzone obudową za pośrednictwem termopada. Rozmieszczenie elementów pod kątem cyrkulacji powietrza jest dobre, ale tak jak zawsze, wyniki omówimy nieco później.

Po lewej stronie znajduje się filtr EMI, a jego pierwsza część zaczyna się na wtyku zasilania, gdzie elementy filtra są przylutowane do niewielkiej płytki. Drugą część filtracji znajdziemy na głównym laminacie, po lewej stronie, gdzie umieszczono bezpiecznik, warystor, kolejne kondensatory Cx i Cy oraz cewkę. Wyżej widzimy radiator dwóch mostków prostowniczych oraz sekcji PFC, a pod nim cewkę APFC. Dalej mamy transformatorek obwodu 5 Vsb, a poniżej sekcji APFC dwa wysokonapięciowe chińskie, ale dobre kondensatory Elite o łącznej pojemności 940 uF i pionowy laminat zawierający kontroler PFC. Pod kondensatorami wysokonapięciowymi znajduje się radiator sekcji kluczowania, a niżej elementy układu rezonansowego. Za głównym transformatorem znajdziemy radiatory chłodzenia tranzystorów sekcji synchronicznego prostownika oraz kondensatory aluminiowo-polimerowe. 

Przed płytką złącz okablowania jest PCB z przetwornicami DC-DC oraz scalakiem zabezpieczeń. Przy samej krawędzi jest obwód drukowany, zawierający złącza modularnego okablowania, który jest połączony spoiwem lutowniczym z głównym laminatem - znajdziemy na nim dodatkowe kondensatory aluminiowo-polimerowe oraz elektrolityczne.

 Test zasilacza Asus ROG Strix 750 W

Jakość lutowania jest dobra i oceniam ją na pięć w sześciostopniowej skali. Producentem OEM jest - jak już wspomniałem HEC.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test be quiet! Pure Power 12 M 1000 W z ATX 3.0 i PCIe 5.0 - cios poniżej pasa dla konkurencji

 0