be quiet! Straight Power 11 650 W Platinum - cisza i wydajność

 be quiet! Straight Power 11 650 W Platinum - cisza i wydajność

be quiet! Straight Power 11 650 W Platinum - Testy - Sztuczne obciążenie

Zasilacz w tej próbie został podłączony do mojego testera, dzięki czemu dokonałem dokładnych pomiarów napięć i prądów. Na ich podstawie obliczam oddawaną moc oraz sprawność. Sprawdzam także:

  • jak zasilacz poradzi sobie z niezrównoważonym rozkładem obciążeń w testach "Cross Load", czyli obciążenia krzyżowego,

  • oraz dość istotny test w dobie miniaturyzacji, czyli z niskimi obciążeniami - test „Low Load”. Te pomiary pokazują, jak zasilacz spisuje się z energooszczędnymi podzespołami, gdzie niejednokrotnie cała platforma w spoczynku pobiera ok. 40-80 W.

Każdorazowo, po dokonaniu wszystkich pomiarów (podczas każdego testu), zostawiam zasilacz na danym obciążeniu, na co najmniej kilkadziesiąt minut. Takie działanie ma na celu sprawdzenie stabilności oraz wykonanie dodatkowych weryfikujących pomiarów. Poza tym sprawdzam, do jakich temperatur PSU się rozgrzeje, jakie wentylator osiągnie obroty oraz jaki będzie generował hałas. Zawsze zaczynam od maksymalnego obciążenia. Jak przebiegają testy, opisałem dokładnie tutaj.

 Jak testujemy zasilacze komputerowe? - Opis procedury testowej.

Temperatura otoczenia wynosiła ok. 21 °C, natomiast napięcie zasilające jest ustawiane przez autotransformator na wartość 230 V.

Testy podstawowe

be quiet! Straight Power 11 650 W Platinum zaliczył pozytywnie całą serię testów, podczas których wszystkie napięcia zawierały się w normie ATX. Przeciążenie jednostki na 110%, 55,6 A i 714,4 W mocy całkowitej, nie spowodowało żadnych anomalii, nawet pod kątem temperatury wydmuchiwanego powietrza. Jak zobaczycie na kolejnych stronach, wentylator nie kwapił się, by zwiększać prędkość powyżej 683 obr./min. be quiet! to nie Seasonic, jednak Straight Power 11 650 W Platinum zaskoczył mnie zapasem mocy, z którym wiąże się zadziałanie zabezpieczenia OPP, powodującego wyłączenie PSU. Dla testowanego zasilacza było to przekroczenie 69,1 A, co pozwoliło łącznie wycisnąć 859,4 W (132,2% mocy znamionowej) i choć producent w specyfikacji deklaruje 720 W szczytowej mocy chwilowej, na tym obciążeniu PSU pracował stabilnie ponad 30 min. Wersja Gold wyłączyła się po 20 min., tutaj nie było takiej sytuacji. Dodam, że obudowa, jak i wydmuchiwane powietrze nie były gorące, także wysoka sprawność jest tutaj bardzo widoczna. 

Test zasilacza be quiet! Straight Power 11 650 W Platinum

Jako że jest top zasilacz z wieloma liniami +12 V, sprawdziłem progi działania zabezpieczenia OCP na poszczególnych liniach i dla 12V1 i 12V2 OCP zainicjowało się przy ok. 24 A, natomiast dla linii 12V3 i 12V4, które zasilają karty graficzne, zadziałało przy 32 A. Tak więc wartości progowe są właściwie dobrane i nie będą powodować problemów z prądożernymi komponentami.

Cross Load  

Podczas obciążeń krzyżowych nie zanotowałem żadnych nieprawidłowości. Brak obciążenia na którejkolwiek z linii nie powodował skoków napięć, wszystko w normie ATX.

Test zasilacza be quiet! Straight Power 11 650 W Platinum

Niskie obciążenia

Testy z niskimi obciążeniami pod względem napięciowym wypadły bez anomalii, napięcie w zakresie od 49 W do 160 W utrzymywało wartości w zakresie 12,09 V - 12,06 V.

Test zasilacza be quiet! Straight Power 11 650 W Platinum

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: be quiet! Straight Power 11 650 W Platinum - cisza i wydajność

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł