Test Chieftronic PowerUp GPX-750FC - dobry zasilacz, ale...

Test Chieftronic PowerUp GPX-750FC - dobry zasilacz, ale...

Chieftronic PowerUp GPX-750FC - Analiza wnętrza

Za chłodzenie elektroniki odpowiada 120-milimetrowy wentylator marki Yate Loon D12BH-12 z łożyskiem kulkowym. Cóż... będzie trwalsze niż ślizgowe, ale i głośniejsze podczas niższych obrotów wentylatora. Maksymalnie kręci się do 2200 obr./min., ale ze względu na budowę, nawet na niższych spodziewamy się specyficznego terkotania łożyska.

Chieftronic PowerUp GPX-750FC to analogowa platforma, której producentem OEM jest CWT (GPX), czyli jeden z liderów tworzących zasilacze komputerowe ATX, a tę samą platformę znajdziemy choćby w testowanych już modelach KRUX Generator 850 W, Thermaltake Toughpower GF 850 W, czy DeepCool GamerStorm DQ-M V2L. Zasilacz korzysta z topologii pełnego mostu, układu rezonansowego LLC, synchronicznego prostownika i przetwornic DC-DC. Do chłodzenia kluczowych elementów wykorzystano kilka aluminiowych radiatorów. Na stronie pierwotnej radiatory są anodowane na czarny kolor i jeden chłodzi mostek prostowniczy, kolejny sekcję kluczowania i elementy APFC, następny sekcję kluczowania (jest podzielona na dwa radiatory), a dwa ostatnie znajdziemy na MOSFET-ach synchronicznego prostownika. 

Po lewej stronie znajduje się filtr EMI, a jego pierwsza część zaczyna się na wtyku zasilania. Drugą część filtracji znajdziemy natomiast na głównym laminacie, po lewej stronie, gdzie umieszczono bezpiecznik, warystor, kolejne kondensatory Cx i Cy oraz cewki. Wyżej widzimy radiator mostka prostowniczego, a obok - w stronę środka - kolejny, chłodzący sekcję kluczowania w topologi pełnego mostu. Od góry mamy radiator odbierający ciepło z sekcji APFC i dwóch tranzystorów kluczowania, a nad nim cewkę i wysokonapięciowy kondensator APFC. Pod radiatorem sekcji kluczowania (centralnie umieszczone) znajdują się elementy układu rezonansowego, poniżej główny transformator oraz radiatory tranzystorów sekcji synchronicznego prostownika i za nimi kondensatory aluminiowo-polimerowe. Przetwornice DC-DC znajdują się przed samym obwodem drukowanym panelu złącz okablowania, który jest połączony spoiwem lutowniczym z głównym laminatem - znajdziemy na nim dodatkowe kondensatory aluminiowo-polimerowe.

 Fractal ION 850 W Gold -  test zasilacza

Jakość lutowania jest bardzo dobra i oceniam ją na 5 w sześciostopniowej skali. Znajdziemy tutaj kilka układów - m.in. tranzystory sekcji prostowania linii 12 V, kontroler PFC czy kontroler rezonansowy.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Chieftronic PowerUp GPX-750FC - dobry zasilacz, ale...

 0