Test Chieftronic PowerUp GPX-750FC - dobry zasilacz, ale...

Test Chieftronic PowerUp GPX-750FC - dobry zasilacz, ale...

Analiza elektroniki Chieftronic PowerUp GPX-750FC (strona pierwotna)

Etap filtrowania zaczyna się na wtyku zasilania, gdzie bezpośrednio do wtyku AC przylutowano dwa kondensatory ceramiczne typu Y (niebieskie), a na przewodach AC dodatkowo dławik ferrytowy.

Kolejny etap filtrowania znajduje się na głównym laminacie, gdzie mamy:

  • kolejne dwa kondensatory ceramiczne Cy,
  • dwie cewki z rdzeniem ferrytowym,
  • warystor,
  • kondensator poliestrowo-metalizowany typu X (żółty).

Etap filtracji napięcia wejściowego jest dobry. Za tą sekcją znajduje się radiator z jednym, 15-amperowym mostkiem prostowniczym GBU 1506, który jest dodatkowo chłodzony.

W układzie APFC mamy jeden wysokonapięciowy kondensator filtrujący chińskiej marki ChengX serii AP o pojemności 470 µF na 400 V i jest certyfikowany do pracy przy maksymalnej temperaturze tylko 85 °C. Żywotność wynosi 2000 godzin.

W układzie aktywnego PFC znajdziemy dwa MOSFETy Greatpower Microelectronic GP28S506. Cechują się one parametrem RDS(On) na poziomie 125 mΩ oraz mogą dostarczyć do 28 A w trybie ciągłym przy 25 °C. Ponadto mamy jedną 8-amperową diodę Schottky’ego STMicroelectronics STTH8S06D.

Między kondensatorem wysokonapięciowym, a cewką APFC znajduje się termistor NTC oraz przekaźnik obejściowy jako zabezpieczenie przed dużymi prądami rozruchowymi.

Tranzystory kluczujące znajdują się na dwóch radiatorach. Dwa na wspólnym z elementami APFC oraz dwa kolejne na mniejszym radiatorze. Cztery tranzystory kluczujące działają w topologii pełnego mostu o oznaczeniach ITA13N50R i cechują się parametrem RDS(On) na poziomie 400 mΩ oraz mogą dostarczyć do 13 A w trybie ciągłym przy 25 °C.

Kontroler PFC Champion CM6500UNX umiejscowiono na rewersie PCB. Kontroler rezonansowy CM6901X znajduje się na stronie lutowania.

Za radiatorem znajduje się kontroler PWM układu 5 Vsb TNY284-290

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Chieftronic PowerUp GPX-750FC - dobry zasilacz, ale...

 0