Czy tani SSD może być dobry? Test ADATA SU800 256 GB

Czy tani SSD może być dobry? Test ADATA SU800 256 GB

Po długich testach czas na podsumowanie. Ostatnie artykuły w głównej mierze przedstawiały albo super wydajne dyski wykorzystujące technologię NVMe, albo bardzo pojemne nośniki. Ciężko było znaleźć budżetowy dysk  o pojemności 256 GB w cenie do 400 zł. Tym razem postanowiłem przetestować produkt właśnie z tego segmentu cenowego. Takie nośniki są bowiem najpopularniejsze i jedynie one mają prawo być opłacalne. Zapotrzebowanie na dyski do 256 GB jest największe, bowiem można na nich zainstalować system, programy, a przy dobrej gospodarności miejscem nawet ulubioną grę. To dla większości wystarcza, dlatego też taki typ dysków jest najczęściej wyszukiwany. Po kilku chwilach surfowania w internecie znalazłem jeden z najpopularniejszych nośników do 256 GB, jest nim ADATA SU800 256 GB. Charakteryzował się on świetną proporcją wydajności do ceny według internautów, przy czym ilość sprzedanych egzemplarzy była wyrażona w tysiącach. To właśnie dlatego on dziś znalazł się w zestawieniu.

ADATA SU800 256 GB charakteryzuje się niebywałą wydajnością w testach rzeczywistych. Osiągi w najważniejszych testach i wielozadaniowości były bardzo wysokie. Kopiowanie wszelkiego rodzaju plików odbywało się w ekspresowym tempie. Nie miał problemów z programami kompresującymi, w nich też uzyskał bardzo wysoką wydajność. Czasy instalacji programów i gier również były rewelacyjne. Zatem czy dysk ten jest pozbawiony wad? Niestety nie do końca. Zasadniczą wadą jest wydajność w testach syntetycznych. Głównym problemem były odczyt próbek 4K, a także liczba operacji wejścia i wyjścia w odczycie. Ta druga własność była nawet o 20 000 IOPS niższa od deklaracji producenta. Odczyt sekwencyjny to jedyny duży plus w testach syntetycznych, w reszcie tego rodzaju testów wypadł słabo. Ale wiadomo, że to testy rzeczywiste odzwierciedlają pracę dysku w naszych domach. Jest to najbardziej wszechstronny dysk SATA, jaki miałem okazję testować. Ciężko znaleźć u niego wady w zastosowaniach domowych, uparta osoba wytknie mu jedynie wydajność w benchmarkach.

Kopiowanie wszelkiego rodzaju plików odbywało się w ekspresowym tempie.

Koszt zakupu dysku w dniu publikacji wynoszący 380 zł nie jest wygórowany. Był on kiedyś niższy, jednak wszystkie ceny nośników proporcjonalnie skoczyły w górę. Czy w tej cenie warto zainwestować w ten produkt? Tak! Konstruktorzy ze stajni ADATA stworzyli super dysk oparty o kości 3D TLC Toggle NAND, które pozwoliły uzyskać wysoką wydajność w atrakcyjnej cenie. Tak więc w przypadku tego modelu internet nie kłamie, jest to opłacalny wybór. Dodatkowo otrzymuje on 4,5 gwiazdki za swoją bardzo wysoką wydajność rzeczywistą.

ADATA SU800 256 GB

 Kopiowanie plików, wielozadaniowość, instalacje programów, stosunek wydajności do ceny.

 Wydajność odczytu próbki 4K, zawyżone deklaracje producenta IOPS w odczycie.

Cena (na dzień 10.10.2017) : około 380 zł

Gwarancja: 3 lata

Ten produkt zakupisz w: 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy tani SSD może być dobry? Test ADATA SU800 256 GB

 0