Ustawienia w BIOS pod ekstremalne podkręcanie
Wracając do sprzętu, jeśli chodzi o ustawianie napięć i pracę w ekstremalnych warunkach, do działania na azocie na MSI Z270 XPower Gaming Titanium tak naprawdę potrzebujemy kilku z nich - z czego pierwsze trzy z nich są istotne także w przypadku OC na powietrzu / wodzie, reszta robi się istotna poniżej -100 stopni:
- CPU Core Voltage - napięcie rdzenia i cache procesora
- DRAM Voltage - napięcie pamięci RAM
- CPU SA Voltage i CPU IO Voltage - napięcia (między innymi) kontrolera pamięci w CPU
- CPU PLL Voltage - odpowiada za cold bug
- CPU PLL OC Voltage - odpowiada za cold bug i cold boot bug
- CPU ST Voltage i CPU ST v6 Voltage - pomagają ustabilizować zegar procesora powyżej 6 GHz
- CPU PLL SFR Voltage - pozwala na odblokowanie zegara powyżej 6 GHz
Na wszelki wypadek na płycie mamy jeszcze układ dual BIOS. Jeśli coś mocno się pomiesza na jednych ustawieniach, możemy przełączyć się na drugiego BIOS-a i na nim odzyskać ustawienia albo sprawdzić, czy może inna wersja oprogramowania mikroukładu płyty głównej pozwala uzyskać lepsze wyniki. Tu zwrócić uwagę należy na specyficzne zachowanie MSI Z270 XPower Gaming Titanium - po przełączeniu przyciskiem na płycie aktywnego BIOSu i włączeniu system zabootuje w ustawieniach domyślnych czyszcząc cokolwiek było tam wcześniej zapisane. Warto to mieć na uwadze i utworzyć sobie profile przed rozpoczęciem ekstremalnego OC, bo działa to inaczej niż np. na ASRocku Z170 OC Formula.
Podobnie zachowuje się przycisk “Discharge” na OC Dashboardzie - wyładowuje kondensatory na płycie i jednocześnie następne bootowanie też będzie na ustawieniach domyślnych, natomiast poprzednie ustawienia będą zapisane w BIOS-ie. Obie te funkcje należy traktować typowo jako zabezpieczenia. Podsumowując, mamy płytę, procesor, azot, wiemy, co robić, czas zatem kręcić.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ekstremalne podkręcanie Core i7-7700K na MSI Z270 XPower Gaming Titanium