G.SKILL Ripjaws S5 2x16 GB 5200 MHz CL 40 – test pamięci RAM DDR5

G.SKILL Ripjaws S5 2x16 GB 5200 MHz CL 40 – test pamięci RAM DDR5

Test pamięci DDR5 G.SKILL Ripjaws S5

Decydując się na zakup procesora Intel Alder Lake, do wyboru mamy pamięć operacyjną DDR4 i DDR5. Od strony technicznej ta druga charakteryzuje się bardzo luźnymi timingami, aczkolwiek ze względu na zmiany poczynione w standardzie (więcej informacji m.in. tutaj) nie ma to aż tak negatywnego wpływu na wydajność, a zauważalnie wyższa przepustowość robi swoje, szczególnie dla gier i aplikacji łasych na ten parametr. Nic więc dziwnego, że są osoby skłonne wydać sporą gotówkę na nowszy RAM, nawet jeżeli wiąże się to z oczekiwaniem na sprzęt, z uwagi na kiepską dostępność. Bohaterem dzisiejszego testu będzie jeszcze jeden zestaw DDR5, a konkretniej G.SKILL Ripjaws S5 w wydaniu o pojemności 2x16 GB i kombinacji taktowania oraz opóźnień 5200 MHz CL 40. Tak jak w przypadku poprzednio recenzowanej pamięci marki Kingston, są to moduły pozbawione wielobarwnej iluminacji diodami LED i o typowych parametrach jak na DDR5. Niemniej na tym etapie nie wykluczałbym, że będą w stanie czymś zaskoczyć, gdyż w przeszłości nieraz bywało, że pozornie zbliżone zestawy w praktyce różniły się znacząco.

Kolejny przetestowany zestaw pamięci DDR5 to G.SKILL Ripjaws S5, tj. propozycja budżetowa w ofercie tej marki. Zobaczmy, jak moduły te poradzą sobie w praktyce.

G.SKILL Ripjaws S5 2x16 GB 5200 MHz CL 40 – test pamięci RAM DDR5

 Alder Lake i pamięć DDR5 - test Single/Dual Channel i Single/Dual Rank

G.SKILL Ripjaws S5 - krótka charakterystyka

W ofercie G.SKILL aktualnie znajdują się trzy rodziny pamięci DDR5: Ripjaws S5, Trident Z5 oraz Trident Z5 RGB. Z oczywistych względów skupiając się na pierwszej z wymienionych, moduły wchodzące w jej skład występują w dwóch wariantach kolorystycznych - czarnym oraz białym. Wersji z iluminacją LED nie ma, gdyż ta została przez producenta zarezerwowana dla wyższej, naturalnie droższej linii. Jeżeli zaś chodzi o kwestie techniczne, zestawy mają przewidziany tylko jeden wariant pojemnościowy, tj. 2x16 GB zapewniający pracę kontrolera w trybie Dual Channel (technicznie rzecz biorąc dla DDR5 nazywa się on Quad Channel, z uwagi na zmiany w standardzie, choć szyna nadal jest 128-bitowa). Z kolei dostępne zegary to 5200 MHz i 5600 MHz, w obu wypadkach z opóźnieniami CL 40-40-40-76 albo CL 36-36-36-76. Gwoli ścisłości, 5600 MHz to rzecz jasna nie jest limit marki G.SKILL, gdyż produkowane są również moduły o taktowaniu 6000 MHz, ale one - podobnie jak atrakcje dla fanów świecidełek - występują jedynie w ramach serii Trident Z5 i Trident Z5 RGB. Być może w przyszłości ulegnie to zmianie, jako że dla DDR4 analogiczna Ripjaws V przewidywała z grubsza te same warianty szybkościowe jak wyższe rodziny, ale gwarancji nie ma żadnej, a póki co szukającym wyższych zegarów nie pozostaje nic innego jak droższe opcje.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: G.SKILL Ripjaws S5 2x16 GB 5200 MHz CL 40 – test pamięci RAM DDR5

 0